Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

Apple 22 Ekim'de gerceklestirdig i sunum ile Macbook Pro serisini güncelledi. Bu baslik altinda yeni bilgisayarlari, artilarini ve eksilerini tartisabiliriz.

Kisa notlar:

- DVD sürücülü bir tek eski 13" Macbook Pro kaldi. Geriye kalan tüm modeller retina ekrana sahip ve DVD sürücüsü yok. Eski model Macbook Pro ise eski tip islemci ile satiliyor.
- Tüm retina modeller anakarta entegre edilmis bellek ile geliyor. SSD kullanici tarafindan degistirilemiyo r. Modeli secerken cok iyi düsünün derim.
- Baz konfigurasyon 128 GB SSD 4 GB RAM ve 2.4 GHz Dual Core Intel Haswell i5 islemci. Grafik karti ise Intel Iris. Agirlik 1.57 kg.
- 15" MBPr ise Iris Pro ekran kartina sahip, en düsük 256 GB SSD ve 8 GB RAM ile geliyor. Agirligi 2.02 kg. (2000 USD)
- Dikkat! Sadece en üst model MBPr Nvidia 750 ekran kartina sahip.
- Baslangic fiyati 1299 USD (ABD fiyati, vergisiz) 1299 EUR (Almanya ve EU fiyati, KDV dahil)

- Tüm teknik özellikleri kiyaslamak icin: Apple - MacBook Pro with Retina display - Technical Specifications
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

Bu?ra Henden

• Yönetici

Eskiden oldugu gibi dvd sürücüyü söküp yerine SSD takayim, sonra da 1 TB HDD takip güclü bir bilgisayar yapayim demek geride kaldi.

barsahin

Eskiden oldugu gibi dvd sürücüyü söküp yerine SSD takayim, sonra da 1 TB HDD takip güclü bir bilgisayar yapayim demek geride kaldi.

Bu maalesef üzücü bir durum, eskiden olsa giri? seviyesi al?p RAM ve HD'yi art?r?rd?m. HD'yi (veya SSD) art?ramayacak olu?umdan dolay? üst modelleri dü?ünmek zorunda kalaca??m. Yurtd???ndan getirtmedikçe de üst modeller Türkiye'de 4200 TL'den a?a?? olmaz diye dü?ünüyorum.
i? = MBP mid 2014
ev = MBP Pro mid 2009, mac mini mid 2011

Bu?ra Henden

• Yönetici

Sadece üzücü degil ayni zamanda endise verici. RAM takviyesi yapilmayinca oldukca güclü makinalar ileride atil duruma düsecekler. Su anda kim 2 GB RAM'e sahip 13" macbook air almak ister mesela...
Türkiye gibi BTO (Built to order) yapilamayan ülkelerde siparisler/stoklar nasil olacak bilemiyorum.

ozanbaseski

• iMac Dünyas??

Bir de 2000 dolar verece?imiz 15" Retina Macbook Pro'da onboard ekran kart? koyup satmak baya?? kötü bana göre. Her ne kadar Iris Pro için GT640M ayar? bir kart dense de geçen seneye göre bir geriye gidi? var. Aç?kças? fiyat dü?ürdüler ama donan?mdan da ödün verildi bunun kar??l???nda. Her?eye ra?men 15" rMbp'da bir önceki nesildeki gibi harici ekran kart? mutlaka olmal?yd? diye dü?ünüyorum.
?15" RETINA MACBOOK PRO LATE 2013-MAC OS 10.9.2
?IPHONE 5 16GB ? iPad 2 16GB Wifi - iOS 7.1? IPOD CLASSIC 80GB ?

onurçal??kan

• I was so confused when I was a little child

Çok a??r grafik yükü ile çal??an ki?ilerin harici ekran kart? olan 2599 dolarl?k Macbook Pro'yu de?il de 2999 dolarl?k Mac Pro'yu tercih edeceklerini dü?ünüyorum belkide kullan?c?lar?n biraz da olsa Mac Pro'ya kaymalar? isteniyor.
Mac mini mid 2011 2.3ghz Dual Core i5 8Gb Ram 500Gb Hdd-OS X Mavericks 10.9.1
iMac 21,5'' mid 2011 2.7GHz Quad Core i5 16Gb Ram 256GB SSD-OS X Mavericks 10.9.1

eyoruk

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.

Iris & ?ris pro fark çok fazla m? acaba ? Intel Iris olmas? iyi mi yeterli mi sizce ?

onurçal??kan

Cihazlar?n performans testleri internete dü?tü?ünde görece?iz bunu. Spesifik programlar grafik yongalar?n?n performanslar?n? aç??a ç?kar?yor ne de olsa.
iMac 21,5'' mid 2011 2.7GHz Quad Core i5 16Gb Ram 256GB SSD-OS X Mavericks 10.9.1

eyoruk

Te?ekkürler. :)
Aç?kcas? Apple yeni modeller aya??na bir kaz?k atm?? gibi geliyor bana. Herkes (daha do?rusu ara?t?rmayanlar) ooo yeni model diye yüklenecek ama donan?m olarak ve fiyat/performans olarak öncekilerden vasat bir sisteme sahip olacaklar .
 Bilmiyorum belki yanl?? dü?ünüyorum,yorum yapmak için erken ama bekledi?im bu de?il idi.

Mustafa ESEN

• MBP 13'' i5 2,4 Ghz Late 2011 8Gb - 500Gb SSD

Amaç ticari olarak sat?lan ürünleri tüketicinin çok uzun y?llar kullan?p yenisini alma süresini ötelemesinin önüne geçmek.
Bu her sektör için geçerli olmaya ba?lad? ki Apple 'da bu takti?e uymaya ba?lad? anla??lan, cihaz? tüketicinin geli?tirmesine veya modifiye edip kullan?m süresini uzatmas?n?n önüne geçmek.
Bilindik taktik :(
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

eyoruk

Ama yeni pro modelleri upgrade imkani sagliyor ki ?
kullanicilarin gelistirebilegi sistem degil mi ? eski pro modelleri bu imkani yoktu ?
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2013, 21:59 Gönderen: eyoruk »

onurçal??kan

Eski Macbook Pro modellerinde hem Apple Online Store üzerinden hem de kendi modifikasyonlar?n?z ile donan?m yükseltmesi yapabiliyordunu z ancak ?u an piyasada olan yeni ''rMacbook Pro''lar ile bunu yapman?n tek yolu Apple'dan geçiyor, e?er en üst düzey modifikasyona sahip bir cihaz istiyorsan?z neredeyse modelin iki kat? bir ücret ödemeniz gerekiyor(bunun içine i?lemci, ram ve ssd giriyor) Ben örne?in 8gb ram'i olan rMBP'nun al?rken ram'ini 16gb'a ç?karmak istedi?imde art? 200$ ödemem gerekiyor buda Euro bölgesine geçi? vs. derken 550 TL gibi büyük bir fark olu?turuyor. Söylemek istedi?im ?ey ise;

Sonuçta birço?umuz profesyonel uygulamalarla çal??an ve i?lerini Mac bilgisayarlar ile halleden insanlar?z, e?er uzun vadeli bir kullan?m istiyorsak cihazlar?m?zdan elimizden geldi?ince üst konfigrasyonlar? seçmeliyiz ki uzun süre kullanabilece?imiz bilgisayarlara sahip olal?m. ?ahsi fikrim ald???m cihaz?n bana en az?ndan 4 y?l problemsiz hizmet etmesi. Sizin bu konuda dü?ünceleriniz ne olur bilemem tabiki. Bir de cihaz?n? her y?l veya iki y?lda bir terfi etmek isteyen ki?iler var tabii, bu tarz ki?iler için ise kullan?c?n?n bilgisayara müdehale edememesi bir sorun olmasa gerek. Bilemem belki yak?n zamanda bende cihaz?n? her y?l terfi edenler furyas?na kat?l?r?m, bunu zaman ve bilgisayardan y?llar içerisinde alaca??m performans gösterecek.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2013, 22:29 Gönderen: onurçal??kan »

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/

Iris & ?ris pro fark çok fazla m? acaba ? Intel Iris olmas? iyi mi yeterli mi sizce ?

Notebookcheck'de yazdigina gore Iris (HD 5100) onceki HD 5000'den sadece %20 daha performansli. Iris Pro (HD 5200), Class 2 listesinin baslarina oynarken, Iris (HD 5100) Class 3 listesinin ortalarinda dolaniyor. Iris icin Geforce GT 620M ayarinda denirken, Iris Pro icin Radeon HD 8650G'den hizli deniyor. Hatta Iris Pro Geforce GT 650M ve GT 750M'den sadece yuzde 15 daha geri kalmis durumda.

Geforece GT 620M ve Radeon HD 8650G arasinda soyle bir karsilastirma buldum sanirim farki daha iyi aciklayacaktir:

AMD Radeon HD 8650G compare Nvidia GeForce GT 620M GPU
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olaca??z![/url]

eyoruk

Notebookcheck'de yazdigina gore Iris (HD 5100) onceki HD 5000'den sadece %20 daha performansli. Iris Pro (HD 5200), Class 2 listesinin baslarina oynarken, Iris (HD 5100) Class 3 listesinin ortalarinda dolaniyor. Iris icin Geforce GT 620M ayarinda denirken, Iris Pro icin Radeon HD 8650G'den hizli deniyor. Hatta Iris Pro Geforce GT 650M ve GT 750M'den sadece yuzde 15 daha geri kalmis durumda.

Geforece GT 620M ve Radeon HD 8650G arasinda soyle bir karsilastirma buldum sanirim farki daha iyi aciklayacaktir:

AMD Radeon HD 8650G compare Nvidia GeForce GT 620M GPU
Çok te?ekkürler.

eyoruk

Eski Macbook Pro modellerinde hem Apple Online Store üzerinden hem de kendi modifikasyonlar?n?z ile donan?m yükseltmesi yapabiliyordunu

Ama yapam?yorduk ki ? 212 TU/A modeli mesela ? Yükseltme olmuyordu ?

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri