Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yumnu

• macbookpro
Türkçe Font
- 31 Mart 2014, 15:34

Merhaba arkada?lar. Ben grafik tasar?m ö?rencisiyim. Bu yaz ?sviçre'de staj yapt?m. Oradaki bilgisayarlar almanca oldu?undan kendi bilgisayar?m üzerinden çal??t?m. Fakat font kullanmak için bir program gibi bir ?ey yüklemi?lerdi o çal??mad???ndan çok say?da fontu Font Books a yükledik. Tabii bir çok fontun kopyas? oldu?undan otomatik olarak düzelttik.

Problem ?ui yurt d???ndaki fontlarda türkçe karakter yok tabii ki. ?u an Helvetica bile kullanam?yorum. En basit bütün fontlar?n türkçe karakterleri gitti. Bu fontlar? de?i?tirirken, eskielrini bir klasöre ta??m??te?ekkürler o da kay?p. K?sacas? hiç bir fontum Türkçe de?il. Ne yapabilirim?

Te?ekkürler

Nilüfer

afyonteam

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Ynt: Türkçe Font
Cevap #1 - 01 Nisan 2014, 21:46

Mac os hangi surumdesin birisi sana font dosyasini yollarsa duzelebilir

HTC One cihaz?mdan Tapatalk kullan?larak gönderildi

spider

• Wing Chun
Cevap #2 - 01 Nisan 2014, 23:24

Klavye seçeneklerinden Türkçe'yi aktif etti?inizde Türkçe karakterleri yazabilirsiniz. Sistemde bulunan tüm fontlar? Türkçe yazar. Fakat sizin ekledi?iniz fontlar Türkçe bilmiyorsa yazamazs?n?z. Nette yüzlerce Türkçe font bulabilirsiniz. Ücretli/ ücretsiz.
- Mac Pro 2.8GHz Quad-Core Intel Xeon (Mid 2010) Mac OS 10.12 TR
- Apple Aluminium Wireless Keyboard + Numeric Keypad & Magic Mouse
- Apple 27'' Cinema Display
- iPhone 8 Plus 64GB Uzay Grisi iOS 11 TR & iPad 5th 32GB Uzay Grisi iOS 11 TR

yumnu

• macbookpro
Cevap #3 - 03 Nisan 2014, 00:29

10.9.2 sürümüm.

Zaten Türkçe seçene?i aktif. Sistemde Türkçe font yok. ?nternette de oldu?unu biliyorum zaten y?llard?r indirirm. Sorun eskiden vard?, ?imdi yok. Default olarak zaten Helvetica'dan Gill Sans'a kadar vard?. Bu klasik fontlar Türkçeydi. Fontlar? de?i?tirerek bir hata yapt?k, ?imdi s?f?rdan alacak olsam Helveticay? epey para vermem gerekir. Restore diye bir seçenek var Font bookta onun faydal? olabilece?ini dü?ünüyor musunuz?

SY

• Ziyaretçi
Cevap #4 - 03 Nisan 2014, 10:13

E?er sistemin kulland??? bir fontu silerseniz sistem otomatik olarak restore eder.
Restore derseniz sistem kullanm?? oldu?u standart fontlar? geri yükleyecektir.

Bu arada "yurtd???ndaki fontlarda Türkçe karakter yok" görü?ü do?ru de?il. Özel olarak Türkçe karakter bar?nd?rmayan font kullan?yorsan?z o ayr? fakat normalde unicode ve/veya pro olan ve %99,9'u yurtd???nda üretilen (ülkemizde font üreten -Türkçele?tiren de?il- sadece 1 ki?iyi tan?yorum o da @mgozetlik'tir.) fontlar?n hepsinde Türkçe karakterler mevcuttur.

Asl?nda i?in özü, Türkçe karakterler olan ??, ??, Çç, ?, Üü, Öö gibi karakterler 2 karakterin birle?imiyle olu?ur. S/s+cedilla, G/g+breve, C/c+cedilla, I+dotaccent, U/u+diaeresis ve O/o+diaeresis. Küçük ? ise dotlessi ?eklindedir, yani noktas?z i.

Burada sözü geçen cedilla, breve, dotaccent ve diaeresis sadece Türkçe karakterleri olu?turmakla kalmaz bir sürü dilde kullan?lan karakterleri de olu?tururlar. Hal böyleyken font Türkçe karakter olu?turam?yorsa bu özel karakterlerden mahrumdur, yani unicode veya pro font de?ildir.

Sizin sorununuzu restore çözmez ise kullanm?? oldu?unuz fontlar? internet üzerinden temin etmek çözecektir. Eski (unicode veya pro olmayan) fontlar?n baz?lar?n?n Türkçele?tirilmi? olanlar?na da google üzerinden ula?abilirsiniz.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2014, 10:15 Gönderen: sy »

yumnu

• macbookpro
Cevap #5 - 08 Nisan 2014, 14:33

Restore ile çözdüm, türkçe font derken kastetti?im zaten bu, mesela glyphs app ta font tasarlarken bu kodlar vard?. Ama benim kulland???m fontlar dedi?iniz gibi özel karakterlerden mahrum sadece ?,?,? için geçerli bunlar.

Neyse çözdüm ve çok mutlu bir insan?m te?ekkürler herkese.

+ Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Adı: E-Posta:

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri