Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DruMerZeuS

• iMac 21.5" i3 3,06 ghz 4gb ram Ati 4670 (256 mb)
Ynt: mysql 5.0, php 5 kurulumu (tiger için)
Cevap #15 - 19 Aralık 2010, 23:26

Netbeans ile de Eclipse ile de çal???yorum

Sisteme path vermek için

PATH="/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/Users/alenbohcelyan/Desktop/mysql/bin" olarak vi .profile da ayar yapt?m daha sonra kaydedip ç?kt?m ve mysql_secure_in stallation dedim. Sifremi girdikten sonra bu hata meydana geldi

Enter current password for root (enter for none):
ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket '/tmp/mysql.sock' (2)
-iMac 21.5" i3 3,06 ghz 4gb ram Ati 4670 (256 mb)
-?pod Touch 3. nesil 32gb

?smail Pazarba??

Cevap #16 - 19 Aralık 2010, 23:34

Sunucu calismiyor. Mac'te bugune kadar hic MySQL kullanmadim ama eskiden FreeBSD'de kullanirken MySQL'in bin klasorunde, yanlis hatirlamiyorsam, safe_mysqld diye bir script vardi. (hatta simdi baktim, Mac'te de varmis).
Dogrudan script'i calistirin, baslamasi lazim. Ayrica http://docstore.mik.ua/orelly/weblinux2/mysql/ch04_02.htm Mac OS X icin StartupItem olusturmayi gostermis.

Hizmeti baslattiktan sonra terminal'den:
Kod: [Seç]
ps aux | grep mysqlile yada Activity Monitor'den bir bakin, basladigindan emin olun. mysqld calisinca, bahsettigi unix soketini olusturacak. Yine terminalden onu kontrol edebilirsiniz. Belki sunucu sadece TCP baglantilari almak icin ayarlanmis ta olabilir (zannetmiyorum). Bu durumda terminalden:
netstat -t inet4 | grep 3306ile mysql'in calisip calismadigini belki gorebilirsiniz. 3306, mysql'in default portuydu sanki.
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

DruMerZeuS

Cevap #17 - 19 Aralık 2010, 23:43

?uana kadar dediklerinizin hepsini yapt?m herhangi bir error de almad?m, bu noktada art?k connector u classpath e mi atmam gerekiyoru ?

DruMerZeuS

Cevap #18 - 19 Aralık 2010, 23:55

Ya bir türlü beceremedim mamph kurmu?tum oradan start ettim mysql i password verdim ve netbeans de create java desktop application dedim database application dedi?imde database connection istiyo

new database connection diyorum ve orada t?kan?yorum

?smail Pazarba??

Cevap #19 - 19 Aralık 2010, 23:57

Evet, Java'da kullanmak icin connector'u classpath'e eklemeniz gerekir (diye hatirliyorum). Isterseniz terminalden, dogrudan mysql ile de deneme yapabilirsiniz. Ben MySQL kullanmayali 10 sene oldu, acikcasi tam hatirlamiyorum. Simdi aklimda kalanlara gore... Bir veri tabani olusturmaniz lazim. mysqladmin ile bu is yapiliyordu. Elinizde kullanici arabirimi olan bir MySQL client varsa, onunla da yapabilirsiniz, daha rahat olur (http://code.google.com/p/sequel-pro/ ). Ayrica bu program duzgun calisirsa, ayarlarinizi da dogrulamis olursunuz. Once veritabanini olusturun, basit bir tablo olusturup veri kaydedin (bu programla, yada baska bir client ile), sonra bunlari Java ile okumayi deneyin, mesela. Bunun tersini de yapabilirsiniz.

Ben o sekilde hic yapmadim, nasil olur bilmiyorum. Yanliz sunu soyleyebilirim, ozellikle Java icin onlarca muthis kutuphane var (Hibernate vardi mesela). Dogrudan veritabanina baglanip SQL sorgusu hazirlamanin modasi coktan gecti. Tabi SQL nasil calisiyor ogrenmek cok onemli, orasi ayri.

Siz bu yukaridaki programi bir kurun, bakalim MySQL duzgun calisiyor mu. Sonra Java'ya bakariz.
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

DruMerZeuS

Cevap #20 - 20 Aralık 2010, 00:06

sequel-pro yu yükledim ve ba?lanmay? ba?ard?m ancak yanl?zca query k?sm? çal???yor.

?smail Pazarba??

Cevap #21 - 20 Aralık 2010, 00:31

Yani veritabani olusturamiyor mu? Eger oyleyse, terminalden mysqladmin ile deneyin.
mysqladmin -u root create <veritabani adi> -pEger bu calisirsa, gerisi zaten mysql ile tablo olusturma, sorgulama, vs. olur.
mysql -u root -D <yukaridaki veritabani adi> -pseklindeydi galiba. Eger bu olmazsa, -D <veritabani adi> kismini silip sadece mysql -u root -p ile baglanin. Ardindan shell'de:
use <yukaridaki veritabani adi>
create table deneme_tablosu(id int, foo varchar(256));
deneyin. Bunlar MySQL dokumanlarinda da yazili, oradan inceleyebilirsi niz. Bu islemlerden sonra yeni bir veri tabani ve bos bir tablonuz olacak. Sequel Pro, bu islemden sonra veritabaninizi umarim goruntuler. Eger o goruntule(ye)mezse, belki oradaki baglanti ayarlarinizda sorun olabilir.

Bir de Java ile baglanip bu tabloya veri eklemeyi ve sorgulamayi deneyin.

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

gold_king

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #22 - 28 Ocak 2013, 16:42

öncelikle iyi günler dilerim.

Ad?mlar?n?z? uygularken ba?z? noktalara tak?lm?? bulunmaktay?m, bunlardan en önemli nokta ise a?a??da sunmu? oldu?um görseldeki hatad?r. Aç?lan pencereye klavyeden hangi tu?a basarsam basay?m ekranda görüntülemiyor ve i?leve sokmuyor.Yard?m lar?n?z? 4 gözle beklemekteyim.

Direkt link : http://img543.imageshack.us/img543/5275/screenshot20130128at163.png

Sag?lar?mla.

batuhangoksu

• Offical Web Page
Cevap #23 - 28 Ocak 2013, 19:12

Asl?nda evet iyiinsan'?n dedi?i gibi MAMP i?leri oldukça kolayla?t?r?yor ama daha optimize edilmi? bir sistem kurmak için elle kurmak bir hayli faydal?. San?r?m MAMP ne var ne yok tüm PHP kütüphanelerini ekliyor kurulum s?ras?nda. Özelle?tirilip özelle?tirilmedi?ini bilmiyorum MAMP'?n ama i?in temelini de bir miktar anlamakta fayda var diye dü?ünüyorum.
Böylece seçilmi? bile?enler olu?an daha duru(?) bir PHP kurmak mümkün :)

çok dogru

ben 1 2 hafta oldu mac alal? ve daha yeni tan?st?k yaln?z halledemedigim tek sorunum kald? oda diskim de yani Machintosh HD diski içerisinde Server isimli klasör alt?nda apache php mysql yap?land?rmas? yapmak istiyorum cunku saf php yi kendim kulland?g?m uzant?lar? kurup kullanmad?klar?m? kald?r?yorum lakin bu disk alt?nda dedigim gibi nas?l yap?land?r?p aktif edebilirim acaba bu konuda bana yard?mc? olabilirmisiniz .

burda konu açt?m ama cevap veren olmad? :( : Mac os Apache,php,mysql yapilandirmasi ?

+ Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Adı: E-Posta:

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri