Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zen

Ynt: Font Türkçele?tirme Operasyonu - video -
Cevap #30 - 21 Mayıs 2009, 09:28

FontLab sadece 4 stil için (Regular, Italic, Bold, BoldItalic) suitcase (bavul, çanta v.s.) deste?i verir.
Çanta içinden açt???n?z fontu tekrar çantaya ekleyemezsiniz. Yani en az?ndan o ?ekilde olmaz.
Bunun için tüm stillerin .vfb dosyalar?n? ekranda aç?k tutup, Generate ederken de;

File > Generate Suitcase komutunu verip, ç?kan pencereden Plain - Bold - Italic - Bold Italic sekmelerinden arka planda aç?k tuttu?umuz fontlar? göstermek gerekiyor.

Usta çok iyi anlamad?m (denedim beceremedimin türkçesi) biraz daha detayl? izahat rica etsem ;D
iMac 3,2 GHz Intel Core i5 16 Gb 1600 MHz DDR3 27"
MacPro 2x2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
4 Gb 800 MHz DDR2 FB-DIMM Ram 20" Cinema Display
iMac 2.5 GHz Intel Core i5 8 Gb 1333 MHz DDR3 Ram

Seyhan

• Portfolyo
Cevap #31 - 27 Mayıs 2009, 17:04

Video için çok te?ekkürler, merak ediyordum nas?l yap?ld???n?. Takip ederek kolayca yapt?m. :)
17" iMac G5 1.9 GHz
13" MacBook 2.13 Ghz Intel Core 2 Duo
21.5" iMac 3.2GHz Intel Core i3

rusi

Cevap #32 - 17 Eylül 2009, 15:28

B s?n?f? ehliyeti koy cebine, sür araban?. :)

B s?n?f?n? da alamad?k; Myriad Pro ailesini bi yapay?m dedim. Her?ey iyi gidiyordu. SemiBold'a gelene kadar (?simleri çorba oluyor). ?simleri elle de girdim, di?erlerine bakarak, gene olmad?. Myriad Pro SemiBold üzerinde deneyen oldu mu?

Ayr?ca FH, Ai Myriad Pro (Bold)'u tan?m??ken, Indd tan?mad?.

Görü?leriniz için ?imdiden te?ekkürler

NOT: Bu yöntem için te?ekkürler. Çünkü ar?zaya ra?men daha kullan??l? sonuç vaad ediyor.
Mac Pro Mac OS X 10.6.8
Dual-Core Intel Xeon 3 GHz

sihirlimac

Cevap #33 - 12 Ocak 2010, 18:08

arkada?lar videoyu göremiyorum.

Aktepe

Cevap #34 - 12 Ocak 2010, 18:54

Bu konunun birinci sayfas?ndaki ilk mesajda verilen linke t?klad?n?z m?? Ben denedim halâ çal???yor.
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

allpitirelli

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #35 - 18 Şubat 2010, 10:12

Ya Arkada?lar öncelikle Herkesden çok özür dilerim ama benim bir ricam olucak.

font türkçele?tirmeyi ben 70 kere u?ra?sam yapmam o kadar bilgim filan yok video dan da bi ?i anlamad?m yapars?n demeyin yapam?yorum. :/ elimde 900 adet türkçe font var PS de word de excel de çal???yor fakat Freehand Mx e geldigim zaman türkçe karakterle yazam?yorum Carbon da yüklü i?letim sistemimde 10.5.8 her ?eyi denedim bir türlü yapamad?m ?imdi video güzel de 900 adet Türkçe fontu Tek tek nas?l yapacag?m hadi yapt?m 900 tanesi nas?l bi sürede biter Allah?m :/ bu ?ekilde daha önce 300 500 100 kadar fontu yapan varm? payla?an varm? yani bir font pack i yokmu iinternette bi yerde yada payla?acak olan ? hem freehandde türkçe yaz?labilinenlerden ? bende sadece Futura ve times var times ?da convert edince yaz?lar bozuluor :/ ilginize Te?ekkür ederim.

Aktepe

Cevap #36 - 18 Şubat 2010, 12:11

Fontbank.net sitesinde hem epeyce Türkçe'le?tirilmi? font, hem de çözüm yollar? yer al?yor.
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

thebektas

• Special Life
Cevap #37 - 30 Eylül 2010, 17:22

Herkes meçhul bir video dan bahsediyor ama ne hikmetse ?u video yu bir tek ben göremiyorum. Video konusunda yard?mc? olursan?z çok sevinirim...
imzaya gerek yok!

SY

• Ziyaretçi
Cevap #38 - 30 Eylül 2010, 18:22

ilk mesajda var videonun linki?

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #39 - 30 Eylül 2010, 18:30

vimeo bugünden itibaren engellendiginde n olabilir.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

SY

• Ziyaretçi
Cevap #40 - 30 Eylül 2010, 22:25

dns veriyorum o zaman 8.8.8.8

zsahin

Cevap #41 - 21 Kasım 2011, 03:23

Bu videoyu koyan kimse hakk?nda videoyu seyredince ne fontlab ne de font yap?s? hakk?nda bilgisi old???n? dü?ündüm. Fontlab gibi bir font editöründe fontun ayarlar?n? bilip bilmeden oradaki otomatik tamamlay?c? butonlara basarak fontlar türkçe olu?turulmamal? ve bunlar eski yeni programlarda çal???r denmemeli. Yarardan çok zararl? bir video oldu?unu dü?ünüyorum. Y?llar önce fontlar? yine böyle bilinçsizce fontographer isimli font editöründe aç?p kerningleri yok ederek ve sonlar?na da "örne?in dinbek, brodycumhur" gibi isimler vererek daha fazla katletmemek laz?m. Grafik e?itimi alanlar fontlar?n tekni?ini de e?itimini almasalar da bir zahmet ara?t?r?p ö?renmeleri gerekmekte kanaatimce. Art?k birçok font sitesinde bunlar gayet güzel anlat?lmakta.

SY

• Ziyaretçi
Cevap #42 - 22 Kasım 2011, 17:53

Ben koydum videoyu... Aynen o videodaki gibi fontlar?m? Türkçe'le?tirip bütün uygulamalarda kullan?yorum... Hay?r videoyu bile izlememi?siniz belli... Kim fontun ismini de?i?tirmi??

Ben en az?ndan kendi yöntemimi video çekip koyuyorum, belki birinin ihtiyac? görülür diye... E?er bir fayda katmak istiyorsan?z bo? bo? konu?mak yerine yararl? bir yöntem gösterir veya link verirsiniz...

zsahin

Cevap #43 - 24 Kasım 2011, 02:09

Neden ele?tirmeye gelemiyor bir de bo? konu?ma diye ahkam kesiyorsun? Videonu seyrettim onun için yazd?m zaten, font isimleri ile oynama k?sm? senin videon ile ilgili de?il daha önce yap?lan yanl??lar ile ilgiliydi, bana videonu seyretme tavsiyesi yerine yazd???m? oku ve ona göre bo? bo? konu? veya yaz ne istersen!..

Birisinin ihtiyac?n? görmek demek yanl??? tarif etmek olmamal? de?il mi? Ben yapt?m oldu her ?eyi çözüyor olmal? ki bunu savunuyorsun. E?er fayda katmam? istiyorsan neresi yanl?? diye sorars?n yanl???n? ve do?rusunu ö?renirsin, bu arada ba?kalar? da faydalan?r. Sen be?enmiyorsun diye yanl???na do?ru diyecek de?ilim herhalde. (mesela font info'da önüne gelen auto ile ba?layan düzeltmelere rastgele t?klamak anlam?n? bilmeden, mac kullan?c?s?n? ilgilendirmeyen bölümlerde yine ayn? auto fix'leri i?aretlemek).

Buraya benzer bir hikayeyi yazmak da ?art oldu, y?llar önce bozuk olmayan bir harddiske bozuk te?hisi koyan yetkili servisi aram?? ve o servisin müdürünün benim y?llar önce tan?d???m ve bu i?lerle hiç ilgisi olmayan bir ki?i oldu?unu ö?renmi?tim, o ki?iye bu te?hisi nas?l yap?ld???n? sordu?umda çok ilginç bir ?ey söylemi?ti "bunun kursu Türkiye'de yok do?al olarak böyle kendi kendine yeti?mi? elemanlarda eksik bilgilerden hata olabiliyor". Bu sözden sonra söyleyebilecek bir ?ey kalmam??t?.

Fontlab'da fontlar? her programda Türkçe olarak kullan?lacak hale getirmek o kadar kolay bir o kadar da zordur (font tipine göre).

Türkçe için bir anlat?m videosu tabii ki yapabilirim ama bu i?i ticari olarak yapan birisi olarak yapmak i?ime gelmiyor sözün özü...

Link istiyorsan sana ö?retici bir kitap:
http://www.amazon.com/Learn-FontLab-Fast-Leslie-Cabarga/dp/0965762858

Ayr?ca Fontlab'?n ücretsiz Manuel'i:
http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/download-fontlab-studio/

spider

• Wing Chun
Cevap #44 - 24 Kasım 2011, 02:58

Alıntı yapılan: zsahin
Türkçe için bir anlat?m videosu tabii ki yapabilirim ama bu i?i ticari olarak yapan birisi olarak yapmak i?ime gelmiyor sözün özü...

@zsahin

Yukar?daki yaz?n?za bakarsak bu videodan ho?lanmad???n?z? anlamak pek güç olmuyor. O videonun daha iyisini yapana kadar yazd?klar?n?z?n bir manas? olmayacak. ??imizi gördü çünkü ve görüyor...

- Mac Pro 2.8GHz Quad-Core Intel Xeon (Mid 2010) Mac OS 10.12 TR
- Apple Aluminium Wireless Keyboard + Numeric Keypad & Magic Mouse
- Apple 27'' Cinema Display
- iPhone 8 Plus 64GB Uzay Grisi iOS 11 TR & iPad 5th 32GB Uzay Grisi iOS 11 TR

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri