Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpagu

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.

Merhabalar,

2011 model Macbook Pro kullan?c?s?y?m. Makinam yakla??k 2 y?ld?r bir sorun ç?kartmadan çal??maya devam etti fakat ?uan kar??la?t???m sorunu bir türlü a?amad?m.

Yakla??k 1 - 2 hafta önce birden bilgisayar mavi ekran vermeye ba?lad?. Bir kaç kere kapat aç denesem bile maalesef açamad?m. Windows bilgisayardan akl?ma geldi bende 4 gb yedek ram duruyordu ramleri yeniledim hata vermeye devam etti. Sorun donan?msal ve 500gb HDD bana yetmedi?i için f?rsat oldu diyip 1TB l?k yeni HDD ald?m de?i?tirdim. Gene mavi ekran hatas?n? vermeye devam ediyordu.

Fakat ?öyle bir tuhafl?k var idi bilgisayar?n ilk aç?lma i?lemi gayet ba?ar?l? sorunsuz aç?l?yor. Masaüstü geliyor fakat 2 dk geçmeden mavi ekran geliyor. Yenii HDD ye s?f?rdan kurulum yapmama ragmen...

Yabanc? kaynakl? siteleri inceledi?imde Control + Alt + R + P + Power tu?una basarak açt???m?zda sorunsuz aç?laca??n? yaz?yordu. Bu yöntem k?smen i?e yarad? mac aç?lmaya ba?lad? fakat 2 günde bir ayn? hatay? veriyor ve ben ayn? tu? kombinasyonu ile aç?yordum. Fakat ?uan buda mümkün olmad??? gibi mavi ekran harici hata vermeye ba?lad?.

Ekte hata an?ndaki foto?raflar? ekliyorum. Hata donan?msalm?? Yaz?l?msalm? nas?l anlar?m ne yapmam gerekiyor. Yard?mc? olurmusunuz?

Ayr?ca yurtd??? cihaz? oldu?u için ?uan garanti süresini geçmi? bulunuyor.

KuzuBoyz

• Kuzu CoCo Consulting & Coaching

Ayn?s? benim ba??ma geldi.. Donan?msal oldu?unu san?yordum.. Harici monitörden har?ey sorunsuz çal???yordu. (Ekrandaki çizik ?eklindeki sorun.)
Daha sonra mavi ekranla birlikte sistem aç?lmamaya ba?lad?. Sonunda HD bir ?ekilde iflas etti. Neyse ki fiziksel de?idi. Sistemi flashdisk ile yeniden ba?lat?p DiskUtility ile tüm HD yi yedekledim ve format att?m. Sorun düzeldi.

Daha sonra internette bunun ile igili bir güncellemenin ç?kt???n? ö?rendim. Bu sorun MLion sistemine geçi? yapt?ktan sonra olmaya ba?lam??t?.
? iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2015) ? 3,3 GHz Intel Core i5 ? 8 GB 1867 MHz DDR3 ? AMD Radeon R9 M395 2048 MB ?

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

Acikcasi kesinlikle yazilim hatasi gibi durmuyor. Cok büyük ihtimalle ekran karti bozulmus. Su adimlari deneyin:

1. Harici ekranda bu sorun oluyor mu?
2. Bilgisayarinizd a iki adet ekran karti var. Gfxstatus (gfxCardStatus by cody krieger) adli yazilimi indirip dahili (Intel HD 3000) harici ekran kartlarini deneyin. (AMD 6750 veya digeri).
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

alpagu

Ayn?s? benim ba??ma geldi.. Donan?msal oldu?unu san?yordum.. Harici monitörden har?ey sorunsuz çal???yordu. (Ekrandaki çizik ?eklindeki sorun.)
Daha sonra mavi ekranla birlikte sistem aç?lmamaya ba?lad?. Sonunda HD bir ?ekilde iflas etti. Neyse ki fiziksel de?idi. Sistemi flashdisk ile yeniden ba?lat?p DiskUtility ile tüm HD yi yedekledim ve format att?m. Sorun düzeldi.

Daha sonra internette bunun ile igili bir güncellemenin ç?kt???n? ö?rendim. Bu sorun MLion sistemine geçi? yapt?ktan sonra olmaya ba?lam??t?.

Ben 3 kere full format att?m sorun maalesef düzelmedi. Bununle ilgili güncellemenin ismini veya linki isteyebilirmiyi m sizden?

alpagu

Bende donan?msal bir sorun diye dü?ünüyorum fakat henüz net bir varsay?m bulamad?m. Ram ve Hdd kaynakl? sorun olmad??? gerçek.

An itibari ile Tu? kombinasyonu veya farkl? bir yöntemle mac i açamad?m. Biraz daha u?ra?aca??m olmas? bi format daha bekliyor olacak.

Anlamad???m ?ey e?er donan?msal sorun olsa neden format i?leminde ben 2 gün kullanabiliyoru m? Henüz anlayamad?m.

Format harici açabilmek için tavsiyeniz nedir?

Acikcasi kesinlikle yazilim hatasi gibi durmuyor. Cok büyük ihtimalle ekran karti bozulmus. Su adimlari deneyin:

1. Harici ekranda bu sorun oluyor mu?
2. Bilgisayarinizd a iki adet ekran karti var. Gfxstatus (gfxCardStatus by cody krieger) adli yazilimi indirip dahili (Intel HD 3000) harici ekran kartlarini deneyin. (AMD 6750 veya digeri).

KuzuBoyz

• Kuzu CoCo Consulting & Coaching

Ben 3 kere full format att?m sorun maalesef düzelmedi. Bununle ilgili güncellemenin ismini veya linki isteyebilirmiyi m sizden?

Format sonras?nda da sorun devam ediyorsa benim çözüm zaten i?e yaramam?? demek :(
? iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2015) ? 3,3 GHz Intel Core i5 ? 8 GB 1867 MHz DDR3 ? AMD Radeon R9 M395 2048 MB ?

ulucz

Merhaba, ayn? sorun bendede ba?lad?. (Macbook Pro 2011 Sonu)

Kullan?c? Secme ekran?nda 1 saat kalsam da bir sorun olmuyor, ama ?ifre girip, giri? yapmaya çal??t???mda bar yar?s?na kadar dolup, üstte bant ?eklinde garip ?ekiller ç?k?p donuyor.

Güvenli modda ba?lat dedi?imde ise, gri bo? bir ekranda kal?yor. Formatta atam?yorum, usb yi tak?p, alt tu?una basarak ba?lat?p, usb yi seciyorum, ileri dedi?imde yine gri ekranda kal?yor.

En az?ndan son 2 günde yapt???m i?leri alacak kadar açabilsem.. :(

Macbook u onboard ekran kart? ile çal??t?rman?n bir yolu var m??

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

Bu macbooklar artik genisletilmis garanti kapsamina giriyor, bir Apple Store'a götürün derim.

Icindeki HDD'yi söküp bir USB diske takarak dosyalarinizi kurtarabilirsin iz.

https://www.apple.com/tr/support/macbookpro-videoissues/

Acele edin derim, 27 Subat 2016'da bitiyor bu garanti.

Ayni bilgisayardan bende de var, umarim bir sorun yasatmaz.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

ulucz

Te?ekkür ederim Bu?ra Bey. Tavsiyenize uyup en k?sa sürede servise götürece?im. Umar?m de?i?im kampanyas? kapsam?ndad?r. Daha yeni SSD + Ram takviyesi yapm??ken çok tats?z oldu bu i? :/

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri