Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zoom

Sonunda ö?rendim ki benim bu firefox da ki türkçe karakter problemim bu office denilen canavar?n fontlar?m?n içine etmesinden oluyormu?.

Firefox ayarlar?ndan gösterilen fontlar? de?i?tirince sorun çözüldü.Ancak ben hala da firefox un ilk halinde ki fontlar? istiyorum.

Bu durumda fontlar? temizlemem gerekli.

Bunun için applications > office 2004 > office > fonts klasörü içindeki fontlar? silin diyorlar.

Ancak bu yöntem office kurduktan sonra hiç bir office yaz?l?m? açmadan yap?lmal?ym?? ki ben açt?m.

Bu durumda nas?l çözebilirim bu sorunu ?

TigerTUSupport_ Intel.pkg adl? paketi kurdum olmad?.

Yine bu forumda birisi bir dizindeki fontlar? silin demi?ti san?rsam library > fonts içerisindeki fontlar? silin demi?ti.Ama bu fontlar sistemin fontlar? bunlar? silersek tümden sorun ç?kmaz m? .

Biraz aç?klayabilir misiniz bu konuyu ve çözüm önerileri getirebilir misiniz ?
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 21:25 Gönderen: Bu?ra Henden »
iMac C2D 2.0 Ghz - 2 GB Ram

kazimtaskin

• Her seçi?, bir vazgeçi?tir.
    • MacCafé Gold
Ynt: Firefox ve microsoft office
Cevap #1 - 05 Nisan 2007, 15:53

Library > Fonts dizinindeki fontlar? silin diyen arkada?a buradan selam ederim.
Silmeniz gereken (MS Office ile birlikte yüklenen fontlar?n gitti?i yer) User > Library> Fonts dizinine eklenen abidik gubidik sistem fontlar?d?r.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever
Twitter: @kazimtaskin

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #2 - 05 Nisan 2007, 15:54

library fonts de?il, user/library/fonts
orada da fontlar mevcut, zaten sorun ayn? fontlardan birden fazla kere bulunmas?ndan kaynaklan?yor.
os x home klasörünüzdeki librarynin içine bakacaks?n?z.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

zoom

Cevap #3 - 05 Nisan 2007, 15:58

yani user > library > fonts ile library > fonts farkl? yerler.

bu durumda user > library > fonts içerisindekileri silersem hiç bir sorun ya?amam de?il mi bundan emin olmak istiyorum.Çünkü daha yeniyim mac 'de çökerse felan yükleyemem geri  :)

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #4 - 05 Nisan 2007, 16:00

yani user > library > fonts ile library > fonts farkl? yerler.

bu durumda user > library > fonts içerisindekileri silersem hiç bir sorun ya?amam de?il mi bundan emin olmak istiyorum.Çünkü daha yeniyim mac 'de çökerse felan yükleyemem geri  :)

G?na geldi ha  :)
Library>Fonts dizininde sistem fontlar? yer al?yor de?il mi?
User > Library > Fonts içinde MS Office'in yükledi?i sistem fontlar? varsa silin gitsin, hiçbir?ey olmaz.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever

zoom

Cevap #5 - 05 Nisan 2007, 16:03

?imdi son bir ?ey soracam daha yok   :)

User > Library > Font içerisinde bir sürü font var bunlar?n hepsini mi silecem yoksa office e ait olanlar? m? e?er office e ait olanlar? ise onlar? nas?l ay?rt edece?im?

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #6 - 05 Nisan 2007, 16:13

?imdi son bir ?ey soracam daha yok   :)

User > Library > Font içerisinde bir sürü font var bunlar?n hepsini mi silecem yoksa office e ait olanlar? m? e?er office e ait olanlar? ise onlar? nas?l ay?rt edece?im?

Bu dizine özellikle font yüklemediyseniz hepsini silin. Bilinçli bir ?ekilde ta??d???n?z fontlar varsa zaten bilirsiniz, muhtemelen grafik fontlar?d?r. E?er ?üpheye dü?üyorsan?z fontlar? silmeyin, sadece Desktop'ta bir klasörde tutun.
K.T.

zoom

Cevap #7 - 05 Nisan 2007, 16:39

hiç yüklemedim önceden.

Dedi?iniz gibi hepsini sil dedim ama çöp kutusundan bo?alt?rken bir hata verdi

"verdana" ald? ö?e kullan?mda i?lem tamamlanam?yor.

?eklinde.

Ne yapmal?y?m ?imdi ?

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #8 - 05 Nisan 2007, 16:42

hiç yüklemedim önceden.

Dedi?iniz gibi hepsini sil dedim ama çöp kutusundan bo?alt?rken bir hata verdi

"verdana" ald? ö?e kullan?mda i?lem tamamlanam?yor.

?eklinde.

Ne yapmal?y?m ?imdi ?

Öncelikle, Library > Fonts içinde de Verdana mevcutsa silmelisin.
Kullan?mda olu?u normaldir, zira user dizininde oldu?undan log-in sonras? da aktif oluyor ve muhtemelen aç?k olan bir yaz?l?m taraf?ndan kullan?l?yordur. Log-out yap, tekrar Log-in oldu?unda silinebilir.
Silmeden önce Library>Fonts dizininde Verdana'n?n mevcut oldu?undan emin ol, Verdanas?z kalma sonra (ikaz 2).
K.T.

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #9 - 05 Nisan 2007, 21:19

Evet art?k bu konuyu sabitliyorum. Kaz?m emeklerin için te?ekkür ederim

Eme?e sayg? :) repleri görelim  :P
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/
Cevap #10 - 05 Nisan 2007, 21:46

Eme?e sayg? :) repleri görelim  :P

Burada da m?? BAN BAN BAN

:P
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olaca??z![/url]

zoom

Bence de sabitlenmeli bu konu.

Ço?u ki?i problem ya??yor bu konuda.

daylight

Peki Library/Fonts dizinindeki fontlar?,  Türkçe olanlar?yla [Kaz?m Ta?k?n'dan Ald???m?z] de?i?tirsek noolur?
Yani ben de?i?tiririm mesele de?il, çökerse yeniden yüklerim sistemi, maksat yeni arkada?lar ö?rensinler :P
MBP 17 2.4 i7 | 10.9.5 | 16 GB 1333 | 512 SSD

kazimtaskin

• MacCafé Gold

Peki Library/Fonts dizinindeki fontlar?,  Türkçe olanlar?yla [Kaz?m Ta?k?n'dan Ald???m?z] de?i?tirsek noolur?
Yani ben de?i?tiririm mesele de?il, çökerse yeniden yüklerim sistemi, maksat yeni arkada?lar ö?rensinler :P

Bildi?iniz gibi sistemde, "Fonts" klasörü bar?nd?ran 3 adet Library (kütüphane) mevcut.
System > Library > Fonts dizinindeki fontlar, web taray?c?lar?n?n muhatab? de?il. Burada konu?lanan fontlar, sistem taraf?ndan kullan?l?r. Müdahale edilmemesi gereken mahrem bir dizindir.

Library > Fonts dizininde yer alan fontlar, sistem üzerinde aç?lm?? tüm kullan?c? hesaplar?nda aktif (geçerli) olur. Hal böyleyken, düzgün (Türkçe karakterleri bar?nd?ran) sistem fontlar?n?n bu dizinde yer almas? gerekiyor. Böylece siz ve di?er kullan?c?lar da gerek finder, gerekse internet uygulamalar?nda Türkçe karakter s?k?nt?s? ya?amazs?n?z.

User > Library > Fonts dizini ise tamamen kullan?c?ya özeldir. Sadece ilgili kullan?c? hesab?nda aktif olur, di?er kullan?c?lar bu fontlara eri?emez ve uygulamalar?nda da devreye girmez.

Safari, Library>Fonts dizinini muhatap al?r. Bu dizinde yer alan sistem fontlar?n?n sorunsuz oldu?u durumlarda Safari'de problem ç?kmaz.

FireFox, User > Library > Fonts dizinine öncelik verir. Bu dizinde font yoksa, genel kütüphaneye bakar.

Safari, User > Library > Fonts dizininde bozuk olan Türkçe sistem fontlar?na ra?men düzgün görüntüleme yapabilir. (Bkz. Safari, Library>Fonts dizinini muhatap al?r.)

Library > Fonts dizinindeki Türkçe karakterler sorunlu ise, kulland???n?z Mac OS X sürümüne ait Türkçe Yama'y? (www.apple.com.t r adresinden indirilebilir) sisteme yeniden uygulaman?z gerekir. Böylece, hem bozuk sistem fontlar? üzerine düzgün fontlar yeniden yaz?l?r, hem de sistem fontlar?na alternatif karde?ler gelir.

Library > Fonts dizinindeki sistem fontlar sorunsuz, User > Library > Fonts dizinindeki sistem fontlar? da imha edilmesine ra?men, FireFox görüntüleme sorunsal? devam ediyorsa:

- Sistem dili English ise, Türkçe yapman?z gerekebilir.
- Font Cache problemi ya??yor olabilirsiniz. OnyX veya Linotype FontExplorerX gibi ücretsiz yaz?l?mlar? kullanarak font cache temizli?i i?lemi yapmal?s?n?z. Sonras?nda Restart. Budur.
K.T.

Bektas

• Alfisti Yuvas?

Bu konu bu kadar basit, bu kadar temiz ve net anlat?lamazd?. :) Te?ekkürler.
MacBookPro 2.33 C2D 10.6.6
Compaq 6710ET+WD750gb+HPOfficejetPro7580

+ Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Adı: E-Posta:

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri