Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

m3rih

Merhaba arkada?lar,

Mid2012 macbook pro sahibiyim.  Yakla??k 2 ay önce kingston marka ssd üzerine high sierra kurdum. Geçen gün bilgisayar?m birden kilitlendi, yan?t vermedi. Açma kapama tu?una uzunca basarak kapatmak zorunda kald?m. Bilgisayar? tekrar açt???mda ssd'yi görmedi. 

Daha sonra; usb'den sistemi tekrar kurmak için ba?latt?m ancak bu sefer disk izlencesinde de ssd görünmüyordu. Ömrünü tamamlad? diye dü?ündüm ve bilgisayar?n üzerinde gelen 500gb hitachi marka harddiski takarak format att?m ve ?u an kullanmaktay?m. Buraya kadar her ?ey normal, ssd'ye al??t?ktan sonra harddiskteki yava?l?k d???nda. :D

?imdi ilginç olan k?sma gelelim: Ssd'yi ç?kart?ktan sonra ssd ile birlikte gelen harici kutuya tak?p usb'den ba?lad?m bilgisayara bu sefer gördü.

Özetleyecek olursam:

1. Harici olarak ba?lay?nca bilgisayarda görünüyor.
2. Harici olarak ba?layarak sistem kurulumu yapt?m, çal???yor.
3. Alt tu?una basarak ba?latt???mda bilgisayar görüyor ancak usbden ba?latt???mda disk izlencesi görmüyor.
4. Bilgisayara sata kablosu ile ba?lad???mda alt tu?una bast???mda gözüküyor ancak kurulum esnas?nda gözükmüyor.

Kafay? yemi? durumday?m. SSD bozuk olsa her türlü görmez bilgisayar yanl?? m?y?m? Sata kablosu s?k?nt?l? olsa eski harddiski takt???mda görmemesi ve çal??t?rmamas? gerekmez miydi?

Velhas?l kelam; sorun neden kaynaklanabilir?
- Apple MacBook Pro
- 2.5 GHz Intel i5
- 4GB 1600 mhz DDR3
- 120gb Kingston Hyperx 3k
- Mac OSX 10.13.4

mustafa

Ynt: Apple File System SSD'yi mahvetti!
Cevap #1 - 30 Mayıs 2018, 03:27

Hangi Kingston kullan?yorsunuz?

SSD'ler konnektörleri uysa dahi Apple ile sorun ç?karabiliyor. Bildi?im kadar?yla iki markan?n SSD sürücüleri Apple uyumlu, birisi Crucial di?eri de Transcend olmasi laz?m.

Edit: ?mzan?zdaki "Kingston Hyperx 3k"i ?imdi kontrol ettim, Apple ile uyumludur falan demiyor.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2018, 03:29 Gönderen: mustafa »
MacBook Pro Retina Late 2013 (2.6 i7 16GB RAM 500GB SSD)
iPhone 6S

mustafa öksüz

Cevap #2 - 30 Mayıs 2018, 12:17

Çok emin de?ilim ancak, sizin SSD nizi bilgisayar galiba flash disk gibi görüyor.
Ben kendim seagate al?p takt?m (DVD'yi iptal ederek), cihaz ssdyi yeni bir harddiskmi? gibi alg?lad? ve her?eyi yeni bir harddiskmi? gibi yapt?m.
Not: ald???m ssd nin aç?klamalar?n?n herhangi bir yerinde mac uyumlu diye yazm?yordu. anlad???m kadar? ile uyumlu olma olmama gibi bir ?ey yok.

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #3 - 01 Haziran 2018, 19:58

Buna benzer bir sorunu ben de ya?ad?m APFS ile, gerçi bendeki SSD de sorunluydu ama çok u?ra?t?rm??t? beni. Formatlamas? bile ayr? ?zd?rap olmu?tu. Terminal üzerinden formatlad???m? hat?rl?yorum.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

mustafa

Cevap #4 - 02 Haziran 2018, 03:07

Çok emin de?ilim ancak, sizin SSD nizi bilgisayar galiba flash disk gibi görüyor.
Ben kendim seagate al?p takt?m (DVD'yi iptal ederek), cihaz ssdyi yeni bir harddiskmi? gibi alg?lad? ve her?eyi yeni bir harddiskmi? gibi yapt?m.
Not: ald???m ssd nin aç?klamalar?n?n herhangi bir yerinde mac uyumlu diye yazm?yordu. anlad???m kadar? ile uyumlu olma olmama gibi bir ?ey yok.

Eski modellerde sorun ç?km?yor, arkada??m?n 2012 veya daha eski bir MacBook Pro'nun hard diskini SSD ile de?i?tirmi?tik, sorunsuz çal??t?. Ama yenilerde olmuyormu?.
MacBook Pro Retina Late 2013 (2.6 i7 16GB RAM 500GB SSD)
iPhone 6S

Onur_

Cevap #5 - 02 Haziran 2018, 22:20

mid 2012 cihaz?mda Samsung 850 Evo 120GB üzerinde APFS ile High Sierra sorunsuz olarak çal???yor.

Fakat performans aç?s?ndan APFS öncesi daha iyi gibiydi sanki.
MacBook Pro 13'' mid 2012 (OS X 10.13.3)
iPhone 7 32GB Black

m3rih

Cevap #6 - 03 Haziran 2018, 18:27

Arkada?lar denemek için yeni bir SSD ald?m WD marka. Sata giri?inden ba?lad?m ve direk gözüktü disk izlencesinde. ?u an sorunsuz olarak onu kullanmaktay?m. Ancak i?in ilginci eski SSD halen harici olarak çal??makta. Galiba son demlerini ya??yor. Ancak sorun kesinlikle High Sierra'dan sonra APFS format?nda kullanmaya ba?lay?nca oldu.

Onur Bey'in dedi?i gibi High Sierra'dan sonra trimi aktif edince performans? inan?lmaz dü?mü?tü. Aç?l?? h?z? bile 2 kat?na ç?km??t? ve ben de trimi iptal etmi?tim. Belki ondanda kaynaklanm?? olabilir.
- Apple MacBook Pro
- 2.5 GHz Intel i5
- 4GB 1600 mhz DDR3
- 120gb Kingston Hyperx 3k
- Mac OSX 10.13.4

+ Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Adı: E-Posta:

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri