Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mare?al

• "Her seçi?, bir vazgeçi?tir."
Ekran foto?raf? (Screenshot) çekmek
- 22 Şubat 2008, 23:57

Full ekran görüntüsü çekmek için:
Komut (Elma)+Shift+3 tu? kombinasyonunu kullan?n.

Aç?k bir finder / program penceresi veya menünün foto?raf?n? çekmek için:
Komut (Elma)+Shift+4 tu? kombinasyonunu uygulay?p hemen ard?ndan space (espas / bo?luk) tu?una bas?n. Ç?kan foto?raf makinesi simgesini aç?k olan pencere / menü üzerine getirip t?klay?n.

Belli bir alan?n foto?raf?n? çekmek için:
Komut (Elma)+Shift+4 tu? kombinasyonunu uygulay?p, çekmek istedi?iniz alan? çerçeve içerisine al?n ve t?klay?n.

Çekti?iniz ekran foto?raflar?, default olarak 72PPI (72 pixel/inch) çözünürlü?ünde ve .png uzant?l? olarak masaüstüne kaydedilir. Dosya format?n? de?i?tirmek isterseniz, .png dosyas?na çift t?klay?n. Preview uygulamas? ile aç?lan dosyay? save as komutu ile yeniden kaydederken, Format pop-up menüsünden istedi?iniz format? seçin.

Klavye kestirmesi d???nda, Application > Utilities klasöründe yer alan Grab uygulamas?n? kullanarak da ekran foto?raf? çekebilirsiniz.

Uygulamay? aç?p, Capture menüsüne geçin.
Manuel tan?mlayaca??n?z bir alan?n resmini seçmek için Selection; finder/program penceresi resmi için Window; full ekran görüntüsü resmi için Screen; zaman ayarl? ekran görüntüsü çekmek için de Timed Screen komutunu verebilirsiniz.

Çekti?iniz ekran resmi Grab uygulamas?nda isimsiz bir dosya ?eklinde görüntülenir. Kay?t etmek için save / save as komutunu kullanman?z gerekiyor. Grab uygulamas? ile çekilen ekran foto?raflar? default olarak 72PPI çözünürlükte ve .tiff formatl?d?r.

« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2011, 19:26 Gönderen: Bu?ra Henden »

gulsenarikan

• Lütfen imza k?sm?na bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Ynt: Ekran foto?raf? (Screenshot) çekmek
Cevap #1 - 15 Mayıs 2014, 19:19

Ben gecmiste ekranin ustundeki menuden ekran fotografi cekmeyi basarmistim ama simdi bulamiyorum. Nasil yapabilirim tekrar? Tuslarla yapmayi sevmiyorum.

makdag

• http://www.mustafaakdag.net
Cevap #2 - 18 Mayıs 2014, 17:51

cmd + shift + 4 tu?lar?na bas?n, ard?ndan fareniz ile ekran görüntüsü almak istedi?iniz bölgeyi seçin. Fare tu?unu b?rakt???n?zda ekran görüntüsü masaüstünüze dü?ecektir.

Ayr?ca,
Tam ekran görüntüsü için cmd + shift + 3,
Herhangi bir uygulama penceresinin ekran foto?raf? için ise, cmd+ shift + 4'e bast?ktan sonra space tu?una bas?p, ard?ndan fareniz ile görüntüsünü almak istedi?iniz pencereye t?klay?n (zaten fareniz ile o pencerenin üzerine geldi?inizde, pencere mavi renk alacakt?r).

Tu?suz sormu?sunuz; alt + space tu?una bas?n, sa? üstte aç?lan spotlight kutusuna "Grab"" yaz?n. Ard?ndan ilk mesajda anlat?ld??? gibi devam edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 17:54 Gönderen: makdag »
Mustafa Akda? - Mustafa Akda? - Günce

- MBP 2.5 Ghz. (Mid 2012) - Os X 10.10.1, ing.
- iPhone 4s.

gulsenarikan

Cevap #3 - 20 Mayıs 2014, 09:30

Bu tuslu secenekler bana cok karmasik geliyor. Ozellikle de gecmiste ekranda bir yerden screen shot cekebilmis oldugumdan dolayi yine o ozelligi istiyorum. Neyse artik. Belki kurcalarsam bulurum.  Tesekkur ederim.

June8

• MacBook Pro 13", Yosemite

gulsenarikan

Cevap #5 - 21 Mayıs 2014, 21:42

Yardim icin tesekkur ederim.

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri