Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erenkar

Merhaba,
250 GB l?k WD harddisk ald?m ve bu haftasonu takmay? planl?yorum ama takt?ktan sonra sistem yeniden yüklerken ç?kabilecek sorunlardan korkuyorum.
Daha önce Carbon copy cloner ve super duper ile ilgili bilgiler verilmi?ti, ikisini de indirdim ama nas?l kullanacag?m? bilmiyorum.
Ç?kan disk için bir de harici kutu ald?m, ne yaz?kki sadece USB baglant?s? var , bu ?ekilde verilerimi ve daha önemlisi aktif olan programlar? nas?l aktarabilirim? Birçok program?n seri numaralar? bulam?yorum, onlar? programlar?n içinden bulmak için ne yapmal?y?m?
Yeni diski kutu ile ext. ba?lay?p sistemi ona bu ?ekilde kurup, dosyalar? aktar?p sonra direkt sök-tak yapabilir miyim?
Benim için önemli olan dosyalar?m ext. WD 120 pasaporta kopyalad?m ama programlar, ?ifreler, seri nolar, bookmarklar? ne yapacag?m? bilemiyorum.
Birde bilgisayar? Bilkom-Myradan alm??t?m, içinden Tiger c?kt? ama sisteme yüklü olan iLife'06 CD leri ç?kmad?, bu durumda iLife nas?l geri yükleyece?im?
Bilkom ve Formnetle konu?tum, neredeyse harddisk kadar para istediler, ayr?ca su an ?stanbul d?s?nda askerdeyim, ve galiba Diyarbak?r'daki say?l? Mac sahiplerinden biriyim, dolay?s? ile yard?m görebilece?im pek alternatifim yok.
Çok soru sordum biliyorum...
?imdiden te?ekkürler..

macbook pro early 2011 i5 4>>16  / 320>>500 SSD gb Mac OS X 10.9.5
macbook core duo 2.0, 2 gb 250 GB WD Mac OS x 10.4.11

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

Yapaca??n?z i? çok basit.

1. yeni diskinizi kutuya koyun
2. superduper, cc cloner, veya disk utility ile klonlay?n
3. yeni diskinizi eskisinin yerine tak?n.

masaüstünde b?rakt???n?z dosyalar?n yerine kadar ayn? bulursunuz. (muhtemelen spotlight indeksi tekrar olu?turulur o kadar)
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

erenkar

Bu kadar h?zl? bir cevap beklemiyordum özellikle gecenin bu saatinde yazm??ken, çok te?ekkürler.
HD i direkt torbadan ç?kar?p, kutuya koymam yeterli o zaman, ilk ba?ta kutuyla ba?lay?nca formatlamam gerekiyor san?r?m, dikkat edilmesi gereken özel bir sey var m??

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

disk utility ile yeni harddiskinizi formatlay?n. apple hfs+ journaled biçiminde formatlaman?z gerekiyor, muhtemelen varsay?lan olarak önerilecektir.
bunun haricinde diski bölecekseniz GUID partition scheme yapmal?s?n?z. muhtemelen bu da varsay?lan ayar olarak gelir. partition sekmesindeki options tu?una basarak bu ayar? bulabilirsiniz.
boot camp ile windows kuracaksan?z partition yapmay?n.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

erenkar

Bu?ra bey, verdi?iniz tüm bilgiler için te?ekkürler.
Amatör bir bilgisayar kullan?c?s?yken, TürkMacForum, siz ve di?er kullan?c?lar?n devaml? deste?i ile art?k kendi ba??ma MacBook'umun Ramlerini ve Harddiskini de?i?tirebilir hale geldim (hatta ?u an yeni harddiskim üzerinden ilk defa kullan?yorum).
Bu arada konuyla ilgili olarak harddisk de?i?tirecek arkada?lara daha önce de sitede verilmi? bir linki yeniden verece?im.

http://www.ifixit.com/Guide/Mac/   
---tüm modeller için ana sayfa

http://www.ifixit.com/Guide/Mac/MacBook-Core-Duo/Hard-Drive-Replacement/86/5/
---bu da MB 2.0 ler için HD de?i?tirme

ve bu i?lemi yaparken Torx (T8) anahtar? unutmay?n, bulmak bana 2 güne maloldu.
Herkese iyi çal??malar.

erenkar

Unutmadan;

Ayn? anlatt???n?z gibi yeni diski USB kutuya koyup, formatlad?m (ek bilgi için;  http://turkmac.com/forum/index.php/topic,4225.0.html  ) , Carbon copy cloner ile diski USB üzerinden klonlay?p, iki HD yi yer de?i?tirdim.
Format (10 dk)+klonlama (2,5 saat)+ sokme takma (15 dk)= yakla??k 3 saatimi ald?.
Aybili?im 80 YTL+ KDV, yakla??k 1-1,5 i? günü,
Formnet 60 USD+ KDV , en az 2 i? günü süre istediler.
Kendim yapar?m, tad?na bakar?m...

*Çetin

• Grammar Lieutenant...

Bu isler boyle. Pc toplayanlar 1 saat bile surmeden kasayi tamamlarken servisteki adam bozuk harddiskin vidasini 2 gunde anca cikariyor.
iMac 21.5'' (10,1) - OS X 10.8.2
MBP 15'' (3.1) - OS X 10.8 K?? Uykusunda
Nokia Lumia 920 WP8

ExCaLiBuR

arkada?lar bende ayn? i?lemleri yap?cam ancak bende vista yuklu hem mac leopard klonlama ile iki i?letim sistemide ayn? ?ekilde yeni hddye atabilirmiyim? yoksa anlat?lanlar sadece mac içinmi geçerli? ayr?ca klonlama için bahsi geçen programlar? bulamad?m bu konuylada ilgili yard?mlar?n?z? rica edicem ?imdiden te?ekkürler.

*Çetin

• Grammar Lieutenant...

Mac ve Windows partitionunu ayri ayri (Norton Ghost) adi verilen SUPER SUPER ve SUPER OTESI bir program ile backup alabilir, sonra istediginiz yere istediginiz kadar yukleyebilirsin iz. Tabi baska bir bilgisayar yardimi ile. Cunku Ghost bir windows programi ve malum Mac'de Mac kismi olmadan windows'a giremiyorsunuz. Eger normal bir laptop yada PC kullaniyor olsaydiniz kendi basiniza yapabilirdiniz. (Bkz, EFI sistemlerde dos komut satirina girseniz bile backup alabileceginiz tek disk, sizin yedekleyecegini z disk oluyor)

Mac kismini degil de windows kimini kullandigim icin Target Disk Mode seklinde acip bilgisayarimi baska bir bilgisayara FW400 ile baglayip external harddisk gibi gorduruyorum. Boylece istersem backup aliyorum istersem geri yukleme yapiyorum. O kadar temiz is cikariyor ki aktivasyonu yapilmis yada 15 gunu kalmis vista bile 15 gun sonraki geri yuklemede tekrar 15 gununuz kaldi diyor :D Yani tam anlamiyla klonluyor.
NTFS ve FAT32 kisimlari icin bicilmis kaftan. Ama Mac yani HFS+ formatindan hic backup almadigim icin onu ne yapar bilemem. Ama bir Dos programinin HFS+ tanimasi ilginc, backup alabilir gibi gozukuyor yani :)

Norton Ghost'u bu kadar ovdum. Yinede kullanmayacagin izi biliyorum. En azindan aklinizin bir kosesinde dursun, bu muhtesem backup programi unutulmasin.
iMac 21.5'' (10,1) - OS X 10.8.2
MBP 15'' (3.1) - OS X 10.8 K?? Uykusunda
Nokia Lumia 920 WP8

ExCaLiBuR

peki arkada?lar ben ?uan 1.8 mhz 1gb ram 60gb hdd macbook kullan?yorum üzerinde win vista ve mac leopard yüklü hdd mi 250 ram'i 2 gb ve hdd kutusu almak istyiyorum neler tavsiye edersiniz birde ?ua hddyi winle beraber klonlamam?z konusunda farkl? bir geli?im varm??

FatihAyoglu

ram=kingston
hdd=western digital

bunlar benim kulland?klar?m

2.5" HDD kutusu olarak da transcend sata kullan?yorum, aluminyum ii bir case, kaliteli
Apple's MacBook Black, 2GHz Core Duo, 2GB 667 Ram, 256GB M4 SSD HDD
Apple's Airport Extreme Base
Apple's iPhone 4s, iPhone 5, iPad 2, iPad 4
Nikon d5000, 10-20mm Sigma, 35mm Nikkor, 18-250 Sigma

ExCaLiBuR

rakamlarla ilgili s?k?nt? ya?amam dimi
ram ddr2 677mhz (pc2-5300) 2x1 1gb toplam 2 gb ram alcm

hdd sata 250 gb do?ru dimi uyumsuzluk olmaz heralde?

FatihAyoglu

yok bu dediklerin aynen bende var, imzamda görebilirsin. Macbook versiyonda 1 bende

ExCaLiBuR

hddyi de?i?tirince kurulumu s?f?rdanm? yapt?n yoksa nas?l yapt?n ben iki i?letim sisteminide aktif olarak kullan?yorum nas?l klonlalr?m iki sistemide yeni hddye?

FatihAyoglu

2. sistemi bilemem ama tek sistemli olsan i? çok kolay. Superduper adl? bir program var. Onu bul bir yerden. Sonra yeni ald???n HDD'i ald???n kutuya tak. Onuda USB ile ba?la. Program? kurarak bilgisayar?ndaki HDD'i kutudakine kopyala. Tabii bu arada bilgisayar?n? kullanmaki hem dosyalar de?i?mesin, hemde i?lem daha h?zl? olsun. Sonra harddsikleri de?i?tir, oldu bitti

+ Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Adı: E-Posta:

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri