Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zoom

Sonunda öğrendim ki benim bu firefox da ki türkçe karakter problemim bu office denilen canavarın fontlarımın içine etmesinden oluyormuş.

Firefox ayarlarından gösterilen fontları değiştirince sorun çözüldü.Ancak ben hala da firefox un ilk halinde ki fontları istiyorum.

Bu durumda fontları temizlemem gerekli.

Bunun için applications > office 2004 > office > fonts klasörü içindeki fontları silin diyorlar.

Ancak bu yöntem office kurduktan sonra hiç bir office yazılımı açmadan yapılmalıymış ki ben açtım.

Bu durumda nasıl çözebilirim bu sorunu ?

TigerTUSupport_ Intel.pkg adlı paketi kurdum olmadı.

Yine bu forumda birisi bir dizindeki fontları silin demişti sanırsam library > fonts içerisindeki fontları silin demişti.Ama bu fontlar sistemin fontları bunları silersek tümden sorun çıkmaz mı .

Biraz açıklayabilir misiniz bu konuyu ve çözüm önerileri getirebilir misiniz ?
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 21:25 Gönderen: Buğra Henden »
iMac C2D 2.0 Ghz - 2 GB Ram

kazimtaskin

• Her seçiş, bir vazgeçiştir.
    • MacCafé Gold
Ynt: Firefox ve microsoft office
Cevap #1 - 05 Nisan 2007, 15:53

Library > Fonts dizinindeki fontları silin diyen arkadaşa buradan selam ederim.
Silmeniz gereken (MS Office ile birlikte yüklenen fontların gittiği yer) User > Library> Fonts dizinine eklenen abidik gubidik sistem fontlarıdır.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever
Twitter: @kazimtaskin

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #2 - 05 Nisan 2007, 15:54

library fonts değil, user/library/fonts
orada da fontlar mevcut, zaten sorun aynı fontlardan birden fazla kere bulunmasından kaynaklanıyor.
os x home klasörünüzdeki librarynin içine bakacaksınız.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

zoom

Cevap #3 - 05 Nisan 2007, 15:58

yani user > library > fonts ile library > fonts farklı yerler.

bu durumda user > library > fonts içerisindekiler i silersem hiç bir sorun yaşamam değil mi bundan emin olmak istiyorum.Çünkü daha yeniyim mac 'de çökerse felan yükleyemem geri  :)

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #4 - 05 Nisan 2007, 16:00

yani user > library > fonts ile library > fonts farklı yerler.

bu durumda user > library > fonts içerisindekiler i silersem hiç bir sorun yaşamam değil mi bundan emin olmak istiyorum.Çünkü daha yeniyim mac 'de çökerse felan yükleyemem geri  :)

Gına geldi ha  :)
Library>Fonts dizininde sistem fontları yer alıyor değil mi?
User > Library > Fonts içinde MS Office'in yüklediği sistem fontları varsa silin gitsin, hiçbirşey olmaz.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever

zoom

Cevap #5 - 05 Nisan 2007, 16:03

şimdi son bir şey soracam daha yok   :)

User > Library > Font içerisinde bir sürü font var bunların hepsini mi silecem yoksa office e ait olanları mı eğer office e ait olanları ise onları nasıl ayırt edeceğim?

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #6 - 05 Nisan 2007, 16:13

şimdi son bir şey soracam daha yok   :)

User > Library > Font içerisinde bir sürü font var bunların hepsini mi silecem yoksa office e ait olanları mı eğer office e ait olanları ise onları nasıl ayırt edeceğim?

Bu dizine özellikle font yüklemediyseniz hepsini silin. Bilinçli bir şekilde taşıdığınız fontlar varsa zaten bilirsiniz, muhtemelen grafik fontlarıdır. Eğer şüpheye düşüyorsanız fontları silmeyin, sadece Desktop'ta bir klasörde tutun.
K.T.

zoom

Cevap #7 - 05 Nisan 2007, 16:39

hiç yüklemedim önceden.

Dediğiniz gibi hepsini sil dedim ama çöp kutusundan boşaltırken bir hata verdi

"verdana" aldı öğe kullanımda işlem tamamlanamıyor.

Şeklinde.

Ne yapmalıyım şimdi ?

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #8 - 05 Nisan 2007, 16:42

hiç yüklemedim önceden.

Dediğiniz gibi hepsini sil dedim ama çöp kutusundan boşaltırken bir hata verdi

"verdana" aldı öğe kullanımda işlem tamamlanamıyor.

Şeklinde.

Ne yapmalıyım şimdi ?

Öncelikle, Library > Fonts içinde de Verdana mevcutsa silmelisin.
Kullanımda oluşu normaldir, zira user dizininde olduğundan log-in sonrası da aktif oluyor ve muhtemelen açık olan bir yazılım tarafından kullanılıyordur . Log-out yap, tekrar Log-in olduğunda silinebilir.
Silmeden önce Library>Fonts dizininde Verdana'nın mevcut olduğundan emin ol, Verdanasız kalma sonra (ikaz 2).
K.T.

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #9 - 05 Nisan 2007, 21:19

Evet artık bu konuyu sabitliyorum. Kazım emeklerin için teşekkür ederim

Emeğe saygı :) repleri görelim  :P
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/
Cevap #10 - 05 Nisan 2007, 21:46

Emeğe saygı :) repleri görelim  :P

Burada da mı? BAN BAN BAN

:P
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olacağız![/url]

zoom

Bence de sabitlenmeli bu konu.

Çoğu kişi problem yaşıyor bu konuda.

daylight

Peki Library/Fonts dizinindeki fontları,  Türkçe olanlarıyla [Kazım Taşkın'dan Aldığımız] değiştirsek noolur?
Yani ben değiştiririm mesele değil, çökerse yeniden yüklerim sistemi, maksat yeni arkadaşlar öğrensinler :P
MBP 17 2.4 i7 | 10.9.5 | 16 GB 1333 | 512 SSD

kazimtaskin

• MacCafé Gold

Peki Library/Fonts dizinindeki fontları,  Türkçe olanlarıyla [Kazım Taşkın'dan Aldığımız] değiştirsek noolur?
Yani ben değiştiririm mesele değil, çökerse yeniden yüklerim sistemi, maksat yeni arkadaşlar öğrensinler :P

Bildiğiniz gibi sistemde, "Fonts" klasörü barındıran 3 adet Library (kütüphane) mevcut.
System > Library > Fonts dizinindeki fontlar, web tarayıcılarının muhatabı değil. Burada konuşlanan fontlar, sistem tarafından kullanılır. Müdahale edilmemesi gereken mahrem bir dizindir.

Library > Fonts dizininde yer alan fontlar, sistem üzerinde açılmış tüm kullanıcı hesaplarında aktif (geçerli) olur. Hal böyleyken, düzgün (Türkçe karakterleri barındıran) sistem fontlarının bu dizinde yer alması gerekiyor. Böylece siz ve diğer kullanıcılar da gerek finder, gerekse internet uygulamalarında Türkçe karakter sıkıntısı yaşamazsınız.

User > Library > Fonts dizini ise tamamen kullanıcıya özeldir. Sadece ilgili kullanıcı hesabında aktif olur, diğer kullanıcılar bu fontlara erişemez ve uygulamalarında da devreye girmez.

Safari, Library>Fonts dizinini muhatap alır. Bu dizinde yer alan sistem fontlarının sorunsuz olduğu durumlarda Safari'de problem çıkmaz.

FireFox, User > Library > Fonts dizinine öncelik verir. Bu dizinde font yoksa, genel kütüphaneye bakar.

Safari, User > Library > Fonts dizininde bozuk olan Türkçe sistem fontlarına rağmen düzgün görüntüleme yapabilir. (Bkz. Safari, Library>Fonts dizinini muhatap alır.)

Library > Fonts dizinindeki Türkçe karakterler sorunlu ise, kullandığınız Mac OS X sürümüne ait Türkçe Yama'yı (www.apple.com.t r adresinden indirilebilir) sisteme yeniden uygulamanız gerekir. Böylece, hem bozuk sistem fontları üzerine düzgün fontlar yeniden yazılır, hem de sistem fontlarına alternatif kardeşler gelir.

Library > Fonts dizinindeki sistem fontlar sorunsuz, User > Library > Fonts dizinindeki sistem fontları da imha edilmesine rağmen, FireFox görüntüleme sorunsalı devam ediyorsa:

- Sistem dili English ise, Türkçe yapmanız gerekebilir.
- Font Cache problemi yaşıyor olabilirsiniz. OnyX veya Linotype FontExplorerX gibi ücretsiz yazılımları kullanarak font cache temizliği işlemi yapmalısınız. Sonrasında Restart. Budur.
K.T.

Bektas

• Alfisti Yuvası

Bu konu bu kadar basit, bu kadar temiz ve net anlatılamazdı. :) Teşekkürler.
MacBookPro 2.33 C2D 10.6.6
Compaq 6710ET+WD750gb+HPOfficejetPro7580

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı