Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

?smail Pazarba??

Ynt: C++ Mac için ?
Cevap #15 - 03 Mart 2010, 16:40

Xcode'u bulduktan sonra Internet'te biraz ornek kodlara bakin. Cok sayida tutorial mevcut. Turkce iyi bir kaynak var mi, bilmiyorum, hic arastirmadim. Ingilizce binlerce kaynak ve ogretici bulabilirsiniz. Kafaniza takilan birsey olursa, sorabilirsiniz.
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

Commander

• Endüstri Mühendisi
Cevap #16 - 04 Mart 2010, 00:20

?ng kaynaklardan gerekli bilgiyi alamam ing yok çünkü.

Ya zaten derste i?lenenden fazla bir?ey soramaz diye dü?ünüyorum.

?lk derslere gitmedi?im için bu ödevi sorarar yapmak zorunday?m ama di?erlerini az çok kendim halledebilirim diye dü?ünüyorum.

?imdiki ödev sadece Notmar?m?z? program haline getirmekmi?.

Hangi aral?klarda hangi harf ?eklinde diye. Bunu nas?l yapabilirim

94-100  A+
87-93 A
79-86 B+
70-78 B
60-69 C+
50-59 C
45-49 D+
40-44 D
0-39 F

Bunu nas?l kodlayabilirim mesela.
? Retina MacBook Pro 13.3" Mid2014 /Core i7 3.00GHz /16GB DDR3 Ram /128GB Flash Disk
? iPhone 5S 16GB Siyah
? iPad 2 Wifi+3G 16GB Beyaz
? Logitech MX Performance Darkfield Mouse

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/
Cevap #17 - 04 Mart 2010, 01:28

Böyle bir site var i?inize yarar m? bilmiyorum. Ders 1 C, Ders 2 de C++

http://320volt.com/c/
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olaca??z![/url]

?smail Pazarba??

Cevap #18 - 04 Mart 2010, 03:21

Ingilizce yoksa isiniz zor. Turkce kaynak var mi, bilmiyorum. Okulunuzda Ingilizce egitim verilmiyor ve buna karsin C++ sorulari soruluyorsa oldukca abes bir durum. Herseyden once dilin standardi Ingilizce! "std::copy" yada "std::inner_product" gibi algoritmalarin Turkce karsiliklari teoride olsa bile pratikte bunlar hep Ingilizce ve aciklamalari da Ingilizce. Sasirdim... ayrica Muhendislik Fakultesi'nde Ingilizce bilmemek, yanlis anlamayin ama, yine abes. Muhendisligin neresinden tutarsaniz tutun, sonu Ingilizce'ye varir. Bilmezseniz bile ogrenmeniz sart, yoksa is bulamazsiniz. Dunyanin her yerinde boyle diyemem, cunku mesela Iskandinav ulkelerinde Ingilizce dersleri ilkokul 2'de basliyor. Universite, ulkenin dilinde olsa bile vatandas ortaokul seviyesinde okurken yeterince Ingilizce biliyor.

Sorunuz oldukca basit. Ben cevap vermek istemiyorum. Ben de muhendisim ve ilk tavsiyem arastirma. Bilmiyorsaniz da ogrenmeniz lazim.

* std::cin kullancaksiniz. Standard "giris" nesnesiyle kullanicidan bir "int" (integer; isaretli (+ yada -) tam sayi) okuyacaksiniz.
* "if-else" deyimiyle (statement) bir "durum" (condition) olusturacaksini z; oyle ki, notlar (yani yukarida girilen "int" degeri) her bir aralikta bir degere karsilik gelsin...
* Bu sonucu std::cout ile ekrana yazacaksiniz.
* Bu arada; bu std::c... kismindan sonraki "in" ve "out" bir anlam ifade ediyor mu?

Sizin sorununuz oldukca basit. Ama bence notlari degerlendirin. Ingilizce bilmemek, okul icin degilse bile kisisel anlamda buyuk eksiklik. Mutlaka ogrenin, yoksa is bulma sansiniz yok; Ingiltere'ye yada Amerika'ya gidin, kursa gidin. Ingilizce bilmeden is bulsaniz bile ufak tefek islerde calismak zorunda kalirsiniz ve ben bunu genclere tavsiye etmiyorum. Her yerde karsiniza cikar. Mutlaka ogrenin. Kazayla Marmaris'e tatile gitseniz, zaten her yer Ingiliz dolu. Yarin obur gun Turkiye AB'ne uye olursa zorlanirsiniz.
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

Commander

• Endüstri Mühendisi
Cevap #19 - 04 Mart 2010, 03:39

?smail Pazarba?? okulda ing e?itim var tabi ama ben Türkçesine yerle?mi?tim. Yabanc? dil için ise ?ng d???nda bir tane daha bilmek zorunday?m sadece ing. zorunlu de?il. Bu yaz tatilinde Abd ye gitmeyi planl?yorum. Kurslarda fazla bir?ey ö?renebilece?imi dü?ünmüyorum çünkü.

Dediklerinizi deneyece?im. ?imdi geç oldu ama yar?n ilk i?im bunlara bakmak olacak.
? Retina MacBook Pro 13.3" Mid2014 /Core i7 3.00GHz /16GB DDR3 Ram /128GB Flash Disk
? iPhone 5S 16GB Siyah

?smail Pazarba??

Cevap #20 - 05 Mart 2010, 01:05

Neyse, ben okulu yada egitim politikasini bosuna elestirmeyeyim. Yanlis anlamazsaniz, ben meslek lisesi (duz teknik lise, 3. sinifta mezun oldugum icin meslek lisesi diplomam var - hani bu gunlerde Danistay'in tutarsiz kararlariyla madur olan kesim var ya...) mezunuyum ama ilkokulda bilgisayar sahibi olmamdan dolayi hayatim hep Ingilizce ile gecti, universitede de Ingilizce okudum, hayatimda hic hazirlik okumadim. O yuzden benim icin soylemek kolay. Durumunuzu anliyorum, cunku yabanci dil ogrenmek, bilhassa liseden sonra, biraz zor. Ben Norvec'te yasiyorum ve bir olcude Norvecce konusabiliyorum ama ilkokul seviyesinde bile degilim. Muhendisligi tam anlamiyla yapmak icin Ingilizce'ye ihtiyaciniz var. Sadece bir agabey tavsiyesi olarak dusunun. Benim kiz kardesim de Turkiye'de okuyor ve Ingilizcesi yetersiz, cunku ilgisiz. Ben kizi Norvec'e almayi dusunuyorum, ama bizimki gelmek istemiyor! Hos, Turkiye'de Ingilizce ogretmenleri de cok yeteneksiz ve bilgisiz, orasi da ayri konu. Ingilizce, derste ogrenilmez. Sinemaya gidilir. Orijinal dublajli film izlenir, Turkce altyaziyla belki. Anlamasan da o film izlenir. Ingilizce televizyon izlenir. Anlama, kulagin alissin. Git, Internet'te Turk gazetelerin Ingilizce sayfalarina bak, BBC'de Turkce-Ingilizce derslerine bak... Yok, bizimkiler "this is pencil" muhabbetinde hala ve berbat bir telafuze sahipler. Benim yegenim Ingilizce ogretmeni... Telafuzu kotu. Ogretmensen, anadil gibi konusacaksin; Turk gibi degil... neyse, bosuna konusmaya gerek yok, ogretmenlerin yeteneksiz oldugu zaten bilinen bir gercek.

Yazilim, diger muhendislikleri n cogu gibi, matematik uzerine bina edilir. Yazilimda bircok sey aslinda matematikten turemis yada matematik temelleri uzerine bina edilir. Mesela algoritmalar, aslinda matematigin konusudur. Biz kod yazarken, yazdigimiz kodun "bedelini" matematiksel yontemlerle, yine matematiksel adiyla, "asimtotik" olarak hesaplariz. Dolayisiyla muhendis olabilmek icin herseyden once, Ingilizce'den bile once, saglam bir matematik bilgisi gerekir.

Sizin orneginizi mantiken, kod yazmak icin degil, analiz ettiginizde aslinda bir matematik problemi oldugunu hemen farkedersiniz. Size sorulan bir not araligi ve buna karsilik gelen degerlerdir. Basit anlamiyla bu bir fonksiyondur: (arkasinda aslinda daha uzun bir matematiksel aciklama yatiyor; function domain de var, mesela - bu basit hali)
Kod: [Seç]
f(x) { x = 100 -> A+
94 < x < 100 -> A
78 < x < 79 -> B+
...
}
Yani oyle bir f fonksiyonu olacak ki, x = 100 esitliginde A+, eger x [94-100) araliginda ise A, eger x [78-79) araliginda (yada baska bir aralikta... neyse) B+ dondurecek.

Herhangi bir programlama dilinde, isminin ne oldugu hic onemli degil, yazmaniz gereken bu matematiksel tanimdir. Sintaks belki farkli olabilir (mesela Pascal'da farkli) ama mantik hep aynidir. Once algoritmayi tasarlamaniz lazim. Algoritma da matematiksel olarak yukarida bahsettigime benzer birsey olacak. Sizin girdiyi kullanicidan almaniz lazim. Isterseniz once ondan baslayin.

#include <iostream> // std::cin ve std::cout icin
int main()
{
  int deger;          // #1
  std::cin >> deger;  // #2
  std::cout << "Giris yaptiginiz tam sayi: " << deger << std::endl;  // #3
  return 0;
}
Bu ornekte, giris degeriniz neyse, ekrana o yazilacak. Kullanici girisi, std::cin ile yapiliyor. Yanindaki "operator>>" biraz kafa karistirabilir; "girdi" anlamina geliyor diyeyim ben size; "standard girdiye girilen deger neyse, 'deger' degiskenine bunu ata" demis oluyoruz.

#1 satiri diyor ki: "(isaretli; yani + yada -) bir tam sayi degiskeni tanimla.
#2 satiri diyor ki: "standard giristen bir 'degisken' (tipi de tam sayi) oku".
#3 satiri diyor ki: "standard cikisa verilen satiri yaz"

Girdiginiz sayi ekrana yazilacak ancak sizin sorununuz bu degil. Yukarida bahsettigim gibi, bir fonksiyon yazacaksiniz ve fonksiyon icerisinde esitsizlik (inequality?) degerlendirecek siniz. Bunu yapmak icin, "if-else" kullanmaniz lazim.

'if' deyimi (statement), bir 'ifade' bekliyor (kulaga salakca geldigini tahmin ediyorum ama Turkce'ye cevirince herhalde boyle oluyor). 'if' deyimi:
if (0 < 1)
{
... // #1
}
else
{
...  // #2
}
seklinde yazilirsa... if'ten sonra parantez icersinde belirtilen 'ifade', "degerlendirilir" (evaluate). Yukaridaki durumda demek istedigimiz; "eger 0, 1'den kucukse #1 blokunu isle, aksi takdirde (yani 0, 1'e ya esittir yada 1'den buyuktur) #2 blokunu isle. '{' ve '}' arasinda bir blok tanimlanir (scope?); simdilik onu gecin ve bu sintaksi aynen yazin. Bu kod ilk goruntude anlamsiz gelebilir. Cunku iki sabiti karsilastiriyor (0 ve 1) - sonucu zaten belli; 0, 1'den kucuktur. Ancak program calisirken, 0 yada 1 yerine bir degisken gelecek ve biz onu karsilastiracag iz. Dolayisiyla calisma sirasinda "aptalca" gorunmeyecek.

Basit bir fonksiyon yazalim...
char  /* bir "karakter" tipinde sonuc dondurecek */
Karsilastir /* fonksiyonun adi */
(int x) /* parametre listesi; simdilik sadece tam adi 'x' olan bir tam sayi bekliyor */
{
   if (x < 0)
      return 0;
   else // #1
   if (0 == x && x < 30)
      return 'F';
   else
   if (30 <= x && x < 50)
      return 'D'; // D-'yi atladik :)
   else
   if (50 <= x && x < 60)
      return 'C';
   // ....
}
#1 - "else" demek, bir onceki "if" deyimi degerlendirmesi sonucunda matematiksel olarak "olumsuz" bir sonuc elde edildiyse (dogru degilse?), "else" ten sonraki kismi isle... "else" ten sonra biz yine bir "if" koyduk; yani "eger bir onceki ifade dogru degilse (mesela 0 < 1), else'ten sonra belirtilen ifadeyi isle"... orada da karsimiza yine bir "if" deyimi cikiyor; yeni, mesela "if (0 == x)" deyimi diyor ki; "eger 0 x'e esitse...". x'in 0'dan kucuk olmadigini bir onceki karsilastirmada biliyoruz. Yani, "eger" program bu satirdaysa, bir onceki degerlendirme "dogru" demek (yani x, 0'dan kucuk degil; ya esit, yada buyuk). "else" kismi, x'in 0'dan kucuk olmadigi her iki durum icin de gecerli. Yani "x 0'dan kucuk degil" demek, x ya 0'a esit yada 0'dan buyuk demek. Bir sonraki "if" deyiminde de x'in [0-30) araliginda olup olmadigini inceliyoruz. Eger bir onceki "if" basariliysa, yani x 0'a esitse, geriye kalan diger olasiliklar arasindan "eger 0 x'ten kucukse ve x te 30'dan kucukse". diyoruz.

Matematikte kapali ve acik araliklari hatirliyorsunuz dur. [ yada ], kapali aralik; yani "esit" degerleri de kapsiyor. ( yada ) ise acik aralik, belirtilen degerleri kapsamiyor.

Kafaniz karismasin, C ve C++'ta & ve && farklidir. '&' demek, "mantiksal ve" demek (yani sol ve sag taraftaki ifadelerin "logical AND" islemine tabi tutuyor; ikilik sayi tabanindaki AND islemi yani). "&&" ise bizim bildigimiz anlamda "ve" demek. Yani, "30 <= x && x < 50" ifadesi aslinda; "30, x'ten kucuk veya esitse _ve_ x, 50'den kucukse", [30-50) araligini kastediyor, sonuc olarak 'D' dondur diyor (return 'D' ifadesi).

Ikin onceki ornegi acarsak...
#include <iostream>

char  /* bir "karakter" tipinde sonuc dondurecek */
karsilastir /* fonksiyonun adi */
(int x) /* parametre listesi; simdilik sadece tam adi 'x' olan bir tam sayi bekliyor */
{
   if (x < 0)
      return 0;
   else // normalde kullanilmaz ama size gostermek icin yazdim
   if (0 < x && x < 30)
      return 'F';
   else
   if (30 <= x && x < 50)
      return 'D'; // D-'yi atladik :)
   else
   if (50 <= x && x < 60)
      return 'C';
   // ....
}

int main()
{
  int deger;          // #1
  std::cout << "Notu girin: ";
  std::cin >> deger;  // #2
  char sonuc = karsilastir(deger);
  std::cout << "Girdiginiz " << deger << " notunun karsiligi " << sonuc << std::endl;  // #3
  return 0;
}
benzeri birsey olacak.

C ve C++, BuYuK-kUcUk HaRf duyarlidir. yani "karsilastir" ve "Karsilastir" farklidir. "X" ve "x" te farklidir.

Xcode'u indirdikten sonra yeni bir C++ projesi olusturun; Command Line tool, Standard C++ tool (yada her neyse), o size zaten bir "Hello world" ornegi olusturacak. Onun yerine bu yukaridakine benzer birseyi yapistirin. Xcode, /Developer/Applications" altinda; Spotlight'te Xcode diye ararsaniz gorursunuz zaten.

Debug etmek aslinda oldukca kolay. Debug, adi uzerinde, "bug" (bocek - aslinda sorun demek, bunun bir hikayesi var) arindirma anlaminda kullaniliyor. Kodu hatasiz yazamayabilirsi niz, ki genelde oyle olur. Bu durumda Xcode'ta "Build and Go" secersiniz, programin belirli noktalarina "breakpoint" yerlestirirsini z. Debugger (yani size bu sorunlardan arindirmakta yardimci olan uygulama), "breakpoint" gordugu her yerde duracaktir. Durdugunda siz degiskenleri inceleyebilirsi niz. Bazi dillerde bunun adi "trace" yada "tracing" olarak ta gecebilir. Debugger icerisinde degiskenleriniz i ve daha yuzlerce seyi inceleyebilirsi niz.

Simdilik bu kadar. Umarim yardimci olmustur. Sorunuz olursa, sorabilirsiniz. Genelde meseleyi matematiksel olarak aciklamayi tercih ederim ama kod konusunda da yardimci olurum. Ben basarili muhendisler gormekten memnuniyet duyarim!

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

Commander

• Endüstri Mühendisi
Cevap #21 - 05 Mart 2010, 22:15

Bilgiler için çok te?ekkür ederim ?smail Pazarba??.

if li ?ekilde yap?yormu?uz bizde bütün çal??malar?.

Pazartesi ilk dersime girece?im. O zaman biraz konuya hakim olabilirsem dediklerini daha iyi anlar?m. Tekrar te?ekkürler  :).
? iPhone 5S 16GB Siyah

darkangel

• Macbook Pro Late 2011 4GB RAM 512 MB Video 320 GB
Cevap #22 - 06 Mart 2010, 12:13

?smail Bey sizi gerçekten tebrik ederim. Bu forumda yeniyim, pek fazla da mesaj yazm?yorum. Ama hergün yeni gelen bütün mesajlara bakar?m. Do?al olarak da bu konuyu da takip ediyorum.
Bir ço?umuzun üzerinde çok fazla durmadan geçip gidece?i, önemsemeyece?i bir konuda bile bu kadar u?ra??p zaman ay?rman?z, konuyu detayl? ve aç?klay?c? örneklerle zenginle?tirmeniz ki, bu kadar?n? bir çok ders kitab? ve ö?retmen bile yapmaz, gerçekten takdire ?ayan.
Sayg?lar?mla...

Commander

• Endüstri Mühendisi
Cevap #23 - 08 Mart 2010, 01:01

Hiçbir?ey bilmeden yapmaya kalk??mak böyle bir?ey oluyor san?r?m.

Ad?m ad?m yapt?klar?m, ve hatalar..

« Son Düzenleme: 08 Mart 2010, 01:04 Gönderen: Commander »
? iPhone 5S 16GB Siyah

?smail Pazarba??

Cevap #24 - 08 Mart 2010, 13:45

Oncelikle, benim verdigim ornegi okumamissiniz yada anlamamissiniz.
Alıntı
if (0 < 1)
{
... // #1
}
else
{
...  // #2
}

seklinde yazilirsa... if'ten sonra parantez icersinde belirtilen 'ifade', "degerlendirilir" (evaluate).
[...]
Bu kod ilk goruntude anlamsiz gelebilir. Cunku iki sabiti karsilastiriyor (0 ve 1) - sonucu zaten belli; 0, 1'den kucuktur. Ancak program calisirken, 0 yada 1 yerine bir degisken gelecek ve biz onu karsilastiracag iz. Dolayisiyla calisma sirasinda "aptalca" gorunmeyecek.
Siz sabitleri karsilastirmiss iniz. 0 < 39 herzaman dogru olur, hicbirzaman "else" blokuna girmez. Yapmak istediginiz, bir degisken tanimlamak, kullanicidan bir sayi girisi almak ve bu girisin hangi araliga dustugunu tesbit etmek.

C, C++ ve diger kuzenleri olan diller degiskenlerin onceden tanimlanmasini ister. Caniniz istedigi yerde tipi belli olmayan isimler kullanip degisken diyemezsiniz (mesela JavaScript'te bu yapilabilir, Perl'de yapilabilir). Mesela:
int sayi; // tam sayi degisken, hazirlanmamis (uninitialized)
char harf = 0;  // isaretli karakter [-127 - 127] araliginda, hazirlanmis (initialized)

// sayi degiskenini, std::cin'den oku
// karsilastirma yap
// her bir karsilastirmada yeni harf degerini ata.
Seklinde, kullanmadan once tanimlanmali, gerekirse ilk degerleri atanmalidir.

Ifadenin bir tarafi sabit, diger tarafi degisken olabilir. Bir "x" degiskeni, 0'dan kucuk te olabilir, buyuk te. Ama 0 sabitinin 39'dan buyuk olmasi mumkun degil. Derleyici kodun gerisi icin makine kodu uretmeyebilir bile.

Ikinci olarak ta sizin C++ yazmaniz lazim, C degil. Yeni Xcode'ta secenekler biraz farkli. Ama ilk ekran goruntusunde kutuda "C" yaziyor; onun altinda "C++" olabilir.

{ ve } isaretlerinin eslesmesi gerekli. bir "else" anahtar kelimesi, bir "if" anahtar kelimesininin bloku sonuna yerlestirilir. Sizin yukarida demek istediniz kisimda bir hata var. Muhtemelen Xcode meseleyi biraz karistiriyor (kendisi bazi seyleri yaziyor olabilir).

if (0 <= sayi && sayi < 40) // "sayi" degiskeni, 0'a esit yada buyukse, ama 40'tan da kucukse... [0-40) araligi
{
  // notu ver...
}
else
if (40 <= sayi && sayi < 60) // [40-60) araligi
{
}
{ ve } ile ayrilan bloklar ve if if-else deyimlerine dikkat edin. sizinkisi gibi degil. Sizinkisi de dogru olabilir ama bazi durumlarda beklediginiz sonucu vermeyebilir.

Isin bir "puf" noktasi daha var. "char" tipi, bir karakteri temsil edecek. Ancak sizin "A+" gibi, iki karakterli not girmeniz/girebiliyor olmaniz lazim. Ya "const char*" yada "std::string" kullanmak gerekebilir (ki bu da const char*'dan donusuyor). Hele bir tek harflileri halledin, cok harflileri de cozersiniz.

darkangel; tesekkur ederim. Bir sekilde genc arkadaslara faydam olursa, cok sevinirim. Ogretmen olmayi hic istemedim. Insanlarla ugrasmak zor is. Odevde bahsedilen isi yapan kodu yazip vermek muhtemelen daha kisa surerdi, ama kimse birsey anlamazdi. Onemli olan bence matematiksel dusunceyi anlamak.

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

Commander

• Endüstri Mühendisi
Cevap #25 - 16 Mart 2010, 21:42

Çok te?ekkürler, ilk ödevimi verebildim. Yazd?klar?n? ilk dersime girdikten sonra çok daha iyi anlad?m.
? iPhone 5S 16GB Siyah

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri