Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafzaf00

dmg dosyasını usb harddiske restore yöntemiyle disk utility ile yüklemelisiniz. Yani normal olarak tutup atarsanız sistem diski olarak görmez. Restore yöntemini de bir kaç mesaj yukarda arkadaşımız açıklamış...

aynı durum bende de var. bende ntfs disk taktım usb hdd de leopard dmg var ama restore etmeden sadece kopyaladım. etrafta mac olan biriside yok maalesef. başka bir yolu varmı bu dmg dosyasını harici hdd den çalıştırmanın

gokayeren

Başka yolu yok diye biliyorum. Kendi bilgisayarınız mac değil mi?

Değilse, hacintosh kurulumuna bu sitede destek verilmiyor.
Power Mac 11,2, Dual 2 GHz G5, 4 GB DDR2 SDRAM, 500GB WD HDD, GeForce 6600Le 128 MB
MacBook 4.1 Core 2 Duo 2.4GHz, 3 GB DDR2 SDRAM, 250GB HDD, Intel GMA X3100 144 MB
iPhone 5C 16GB, iOS 8.0.2
Logic Express 9 - Apogee Duet Fw

zafzaf00

bilgisayarım macbook ama hdd si arızalandığında n yeni hdd taktım. kurulum dvd de çizildiğinden kurulum yapılmıyor. netten leopard dmg indirdim ama onuda direkt harici hdd ye atınca başlangıçta gözükmüyor. bunun için normal pc den bu hdd yi macde restore edermiş gibi etmenin bir yolu varmı...

gokayeren

Yeni actiginiz konuyu cevapladim. Bildigim kadariyla sadece Mac'den yapiliyor.

Diger konuda bahsettigim single DVD Leopard'i deneyebilirsini z.
Power Mac 11,2, Dual 2 GHz G5, 4 GB DDR2 SDRAM, 500GB WD HDD, GeForce 6600Le 128 MB
MacBook 4.1 Core 2 Duo 2.4GHz, 3 GB DDR2 SDRAM, 250GB HDD, Intel GMA X3100 144 MB

Ercan Eras

• PowerMac G5 Quad 2.5 23" Apple Cinema HD MacOS X 1

Bu durumda yapabileceğiniz 3 şey var...
1) Varsa çevrenizdeki bir Mac kullanıcısından yardım alıp optik sürücüsü çalışan ikinci bir Mac'e Firewire ile bağlayıp Target disk yöntemiyle kurmak.. (Detaylar için Forumda aratın Çokça konuşuldu)

2)  Sistem diskinin image dosyasını varsa çevrenizdeki çalışan bir Mac'e almak... Harici diskteki gerekli dosyaları başka bir ortama aktardıktan sonra Harici diski GUID partition table şemasıyla biçimlendirip, HFS+ Journaled formatında 8-10 GB boyutunda bir bölüntü yaratmak... Ve disk image dosyasını restore yöntemiyle bu bölüntüye entegre edip başlatılabilir bir ortam haline getirmek... (Bunun da ayrıntıları burada mevcut. Harici disk formatları ve özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi de yetiştirme yurdu alanındaki sabit başlıklarda mevcut)

3) Yakınınızdaki bir apple servisine gidip belirli bir ücret karşılığında sistemi kurdutmak
PowerMac G5 Quad 2.5
23" Apple Cinema HD
MacOS X 10.5.8

gokayeren

Ercan Aras bir sorum olucak.

Dmg dosyasını Target Disk Mode'dan diğer bilgisayara kurabilirmiyiz? Yani DVD kullanmadan, sadece dmg dosyası üzerinden kurulum yapılırmı Target Disk Mode'da?

Ercan Eras

Alıntı
Dmg dosyasını Target Disk Mode'dan diğer bilgisayara kurabilirmiyiz? Yani DVD kullanmadan, sadece dmg dosyası üzerinden kurulum yapılırmı Target Disk Mode'da?
Mac OS X kurulumu için yükleyici ortamın boot edilmesi gerekir. Yani bilgisayarın yükleyici ortamla başlatılması...
Disk image dosyası masaüstüne mount olmuş olsa bile kullanıcı oturumu/bilgisayar kapanırken unmount olacağı için başlangıç diski olarak seçilemez...
Dolayısıyla Disk image dosyasından başlatamazsınız ... Neticede .dmg dosyası ile kurulum yapamazsınız.

Ama sorunuzda haklısınız, bu çözümü verirken aklımda olan önemli bir noktayı atlamışım... O da, harici disk üzerindeki .dmg dosyasını calışan bir Mac vasıtasıyla DVD medyaya bootable olarak yazdırılması...

Ve bu sistem DVD'si ile DVD sürücüsü çalışıyorsa direkt sorunlu Mac'ten, çalışmıyorsa target disk ile diğer Mac kullanılarak kurulum yapmaya yönelikti...
PowerMac G5 Quad 2.5
23" Apple Cinema HD
MacOS X 10.5.8

gokayeren

Anladım.

Bir kere denemiştim. Dmg dosyasını, harici diske monte ettikten sonra target disk yaptım ama görmedi. Target disk mode kullanarak sadece DVD sürücüyü kullanabiliyoru z anlaşılan.

He birde veri alışverişi de yapılıyor diye hatırlıyorum. Örneğin; büyük bir dosyanız varsa ve bunu taşımanın başka yolu yoksa, target disk yaparak taşınabiliyor.

Teşekkürler.

Ercan Eras

Alıntı
He birde veri alışverişi de yapılıyor diye hatırlıyorum. Örneğin; büyük bir dosyanız varsa ve bunu taşımanın başka yolu yoksa, target disk yaparak taşınabiliyor.
Target Disk'in mode ile başlatılan Mac, firewire ile bağlanmış harici bir harddisk gibi davranır...

Firewire ile bağlı sağlıklı çalışan iki Mac arasında dosya paylaşımı için target disk mode'a gerek yoktur...
Amaç dosya paylaşmaksa; System Preferences > Network denetiminden Firewire ağı oluşturmak daha mantıklıdır...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2010, 13:21 Gönderen: Ercan Eras »
PowerMac G5 Quad 2.5
23" Apple Cinema HD
MacOS X 10.5.8

gokayeren

Ozaman ben biraz sinirlari zorluyomusum demekki(:

Network olaylarindan anlamiyorum acikcasi. Bu gayet guzel bir bilgi oldu.

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/

Bunu yapmak icin DMG dosyasinin icindeki Installation/Packages klasoru altindaki OSInstall.mpkg paketini dogrudan calistirmaniz gerekir. Bu klasor 10.4 DVD'sinde gorunur, 10.5 DVD'sinde ise gorunmezdir. 10.6'yi denemedim ama onda da gorunmez oldugunu tahmin ediyorum. Dolayisiyla bu sistemleri yuklerken once gorunmez dosyalari gorunur yapmaniz gerekebilir.

Belirtilen paketi calistirdiginiz da OS X yukleme ekrani gelecek ve Firewire diske yuklemeyi gerceklestirebi leceksiniz.
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olacağız![/url]

gokayeren

Önce ana bilgisayara partition açıp dmgyi monte edicez ondan sonra diğer bilgisayarı Target Disk Mode' dan başlatıcaz.

O dediğiniz dosyayı ana bilgisayardan çalıştırdığımız zaman diğer bilgisayar otomatik olarak kuruluma geçicek.

Doğrumu anladım acaba? Ona göre denemeye başlıyacamda biraz masraflı iş, emin olmak lazım (:

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/

Partition acmaya gerek yok. Ana bilgisayarda dmg'yi mount edin yeterli. Diger bilgisayar Target Disk Mode ile baslamali ve Ana bilgisayarin masaustunde diskini gorebilmelisini z.

OSInstall.mpkg dosyasini Ana bilgisayardan calistiracak ve diger bilgisayarin diskine yukleyeceksiniz .
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olacağız![/url]

gokayeren

Hmm anladım şimdi. Bi deniyelim bakalım, sorun çıkarsa yazarım.

Teşekkür ederim.

gokayeren

Bugün deneme fırsatım oldu.

Dediğiniz şekilde kurulumu yaptım, hiç sorun çıkmadı. yalnız şuan powerbook harddiski görmüyor.

Sistem kurmadan önce Powerbook'u iMac üzerinden formatlamıştım. Sorun bu olabilir mi? Yada extra bişey mi yapmam gerekiyor?

Bu arada sistem açılmadığı için Target Disk Mode'da çalışmıyor. Bunun açılışta bir kısayol tuşu falan varmıdır?

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı