Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokayeren

Single Layer Leopard DVD si ile açtım Powerbook'u.

Ne olduğunu anlamadım. Çünkü harddisk seçme bölümü geldiği zaman, bu harddiskte zaten son sürüm leopard yüklü, bu yüzden upgrade edemezsiniz gibi bir yazı çıkıyor.

Disk utilityden format atıp, sistemi yüklerim bi şekilde o sorun değil ama bu DVD den sistem yüklemek istemiyorum.
Power Mac 11,2, Dual 2 GHz G5, 4 GB DDR2 SDRAM, 500GB WD HDD, GeForce 6600Le 128 MB
MacBook 4.1 Core 2 Duo 2.4GHz, 3 GB DDR2 SDRAM, 250GB HDD, Intel GMA X3100 144 MB
iPhone 5C 16GB, iOS 8.0.2
Logic Express 9 - Apogee Duet Fw

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/

Yüklü sistem 10.5.8 diyelim. Eğer işletim sistemi DVD'sindeki sürüm 10.5.3 ise üstüne yüklemeyecektir .
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olacağız![/url]

gokayeren

Sorunum o değilki. Ben sadece sistem yüklendimi yüklenmedimi onu anlamak için girdim oraya.

Yüklü olan bir sistem varsa neden o sistemden açılmıyor makine? Ondan önceki mesajımı okurmusunuz. Asıl sorunum orda.
Power Mac 11,2, Dual 2 GHz G5, 4 GB DDR2 SDRAM, 500GB WD HDD, GeForce 6600Le 128 MB
MacBook 4.1 Core 2 Duo 2.4GHz, 3 GB DDR2 SDRAM, 250GB HDD, Intel GMA X3100 144 MB

ozgur

• Lümpen Proleter!!

PowerBook'un diskini formatlarken Disk Utility'de Partition Scheme kısmında Apple Partition Map'i seçtiniz mi? PPC tabanlı Mac'lerin başlayabilmeler i için diskin bu şekilde formatlanmış olması gerekiyor.

gokayeren

Tüh ya o ayarı hiç ellememiştim. Şuan küçültülmüş dvd den kurulum yapıyorum. Sonra Target Disk Mode ile başlatıp, yeniden sistem kurulumu yapıcam. Bu sefer Apple Partition Map işaretini seçerek deniycem.

Tekrar teşekkürler. Bir sorun olursa yine yazarım.

ozgur

• Lümpen Proleter!!

MacBook'tan başlattığınız için GUID otomatik olarak seçili kalmış olabilir. Bakıp bizi bilgilendirirsi niz.

gokayeren

Evet dediğiniz gibi GUID seçili kalıyormuş.

İlk başta options aktif olmadı ama biraz kurcalıyınca aktif oldu ve değiştirdim. Şuan kurulum yapıyorum tekrardan. Gayet hızlı kuruyor. Sorunsuz olucağını tahmin ediyorum.

İki maci olanlar için çok çok iyi bir özellik bu.

Dvd sürücü olmadan sistem kurmanın başka bir yolunu da sayenizde açıklamış olduk.

gokayeren

):

Yine sistem açılmadı ve harddiski görmüyor. Target Disk Mode'da devre dışı kalıyor hemen. Şimdi 1 bucuk saat tekrar başa dönmek için uğraşıcam.

Bi sorum olucak elimdeki sistem .dmg sinin generic olup olmadığını nerden anlarım? Eğer değilse hiç kurulmazdı diymi?

ozgur

• Lümpen Proleter!!

Evet generic olmasaydı kurulum sırasında bu Mac'e kurulamaz diyecekti.

Daha önce Buğra'nın bahsettiği Intel <=> PPC uyumsuzluğu olabilir. Yani siz Intel Mac'ten kurulum yaptığınız için PPC Mac'e gereken kütüphaneleri yüklememe durumu. Elinizdeki .dmg dosyasını bir DVD'ye yazıp PowerBook'u ondan başlatmayı deneme imkanınız varsa o şekilde deneyin. Eğer çalışırsa, sorun Intel'den PPC'ye yüklemeden kaynaklanıyor demektir, çalışmıyorsa dmg'de bir problem olabilir ama bana bu daha düşük bir ihtimal gibi geliyor.

Maalesef daha kestirme bir çözüm aklıma gelmiyor :/

gokayeren

Aslında benim sistem kurma sorunum yok. Daha doğrusu çözdüm sistem kurma sorunumu.

Çift katman DVD yok elimde. Zaten iMac çift katman yazıyormu bilmiyorum. İnternetten tek DVD Leopard indirdim ve onu kullanıyorum, PowerBook'a sistem yüklerken.

Bu DVD, kurcalanmış bir DVD olduğu için yaklaşık 1 bucuk saatte kurulum yapıyor. Sorunlu, anlıyacağınız.

Bende bu işi yapmanın kısa bir yolunu araştırıyordum. Konuyu açan kişi de ben değildim ama hazır açılmışken sorıyım demiştim. Çözemedik malesef.

Yalnız daha rahat kurcalamak için, PowerBook'u iki partition yaptım ve DVD olmadan sistem kurma çalışmalarıma bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum(: Bu çözüm aklıma yeni geldiği içinde yaklaşık 5 saattir boşuna format atıp durdum makineye. Bir tane kurtarma sistemi kurdum ve her seferinde baştan format atmak zorunda kalmayacağımı umut ediyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

Ben yine ortadan mevzuya gireyim. PPC işlemcili Mac'lere sistem kuracaksanız GUID olmamalı. PPC işlemcili Macler sadece Apple Partition Map disklerden boot olabilir.

Ayrıca çalışan makina Intel ise, o PPC makinaya sistem kuramaz, bu malesef böyle. Kurulsa bile açılmayacaktır. En azından 'touch' komutu bile farklı dosyaları bootable ayarlayacaktır.

Eğer target disk modunda Intelli aletin ekranında Firewire logosu dönerken PPC işlemcili Mac Intel'li Mac'in DVD sürücüsündeki DVD'den boot olamıyorsa alternatif yollar denemelisiniz. Ama ben bu yöntemle zamanında sistem kurduğumu hatırlıyorum.

Eğer PPC'deki sabit diski ikiye bölecek ve içine Tiger DVD'sini restore edecekseniz PPC'deki hd Apple Partition Map ile bölüntülenmeli.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

ozgur

• Lümpen Proleter!!

Yalnız daha rahat kurcalamak için, PowerBook'u iki partition yaptım ve DVD olmadan sistem kurma çalışmalarıma bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum(: Bu çözüm aklıma yeni geldiği içinde yaklaşık 5 saattir boşuna format atıp durdum makineye. Bir tane kurtarma sistemi kurdum ve her seferinde baştan format atmak zorunda kalmayacağımı umut ediyorum.

Eğer partitionların birinde başlatılabilir sistem varsa, onu kullanarak diğer partition'a bu yöntemle yükleyebilirsin iz. PPC, Intel karmaşası olmayacağı için sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

gokayeren

Şu an onu deniyorum.

Umarım bu yöntemde de sorun çıkmaz. (:

gokayeren

Evet son yöntem işe yarıyor. Bu şekilde kurdum.

Bir ayrıntı vermekte vayda var. Diğer bölüntüye sistem kurma yönteminde, asıl sisteminiz Tiger diyelim, diğer bölüntüye de Leopard kurmak isterseniz olmuyor. Yani alt versiyon sistem kurulabiliyor ama asıl sistemin üzerinde bir sistemi kuramıyorsunuz.

yalnız bu yöntem baya işe yarıyor. Teşekkürler.

Ercan Eras

• PowerMac G5 Quad 2.5 23" Apple Cinema HD MacOS X 1

Alıntı
Diğer bölüntüye sistem kurma yönteminde, asıl sisteminiz Tiger diyelim, diğer bölüntüye de Leopard kurmak isterseniz olmuyor.
Bence başka bir durum olmalı...
İki bölüntülü bir bilgisayarda
 bölüntülerden birine Jaguar diğrine Panter,
Panter/Tiger, Tiger/Leopar çok kurdum ben vakti zamanında...
PowerMac G5 Quad 2.5
23" Apple Cinema HD
MacOS X 10.5.8

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı