Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

daylight

Automator Kullan?yor muyuz?
- 15 Ocak 2007, 20:13

Bir kaç defa aç?p vazgeçip kapatt???m bir uygulama.
Halbuki ben otomatikle?tirilmi? i?lemlerin, k?sayollar?n, actionlar?n vs. hastas?y?m diyebilirim. 5 tane i?lemi bile yapmam. Mutlaka action yapar?m ya da ba?ka bir yol bulurum.

Neden bugüne kadar Automator'u kullanmad???m?n sebebi san?r?m tam olarak inceleme f?rsat? bulup ya da konu hakk?nda bir yaz? okuyup bilgi edinememi? olmam...

Bu konuda önceki turkmac'te bir?eyler vard? diye hat?rl?yorum gibi ama, Automator ile ilgili genel ya da detayl? bilgi veren Türkçe bir yaz? var m? acaba?
Ya da yazacak bir arkada??
MBP 17 2.4 i7 | 10.9.5 | 16 GB 1333 | 512 SSD

Aktepe

Automator
Cevap #1 - 16 Ocak 2007, 12:16

Ben de ?u ana kadar Automator'u hiç kullanmad?m. Bunun sebebi nas?l kullan?laca??n? ve neler yapabilece?ini bilmiyor olmamd?r san?yorum.

Automator ile ilgili Türkçe ayr?nt?l? bir kaynak olsa çok iyi olur gerçekten.

Türkçe Mac Os Yard?m'da biraz aç?klama var. Ama üzerinde durarak ara?t?rmad?m.
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

Selçuk Y?lmaz

• Ziyaretçi
Cevap #2 - 16 Ocak 2007, 13:01

Ben kullanmaya çal???yorum,
Geçenlerde bir script workflow yapt?m, mouse'un sa? tu?una ekledim...
script ?unu yap?yor: önceden belirledi?im ki?iye seçili olan dosyalar? mail at?yor... ben sadece dosyalar? seçip sa? t?klay?p ki?inin ismini seçiyorum menüden... daha sonras?n? görmüyorum bile :)

asl?nda kullan?m? çok kolay bir uygulama... tabi e?er sisteminiz türkçe ise daha da kolay... çünkü yard?mlar? falan heryeri türkçe...

çok yak?nda bu konu ile ilgili sürpriz geli?meler olabilir, bizi izlemeye devam edin ;)

daylight

Cevap #3 - 16 Ocak 2007, 15:30

ediyoruz:)
bekliyoruz.

tam benim istedi?im özellikler i?te anlatt???n tarz ?eyler.

selamlar.
MBP 17 2.4 i7 | 10.9.5 | 16 GB 1333 | 512 SSD

Seyhan

• Portfolyo
Cevap #4 - 20 Ocak 2007, 20:44

Ben genelde mail ya da msn yoluyla arkada?lar?ma göstermek istedi?im büyük boyutlu foto?raflar?m? boyutland?rmak için kullan?yorum. ?htiyac?m oldukça farkl? pixellerde boyutland?rma yapan programc?klar yapt?m 175 px, 800px vs gibi :) Foto?raflar?m? ikonun üstüne b?rak?yorum ve en fazla 10 saniyede önceden belirledi?im dosyaya ufalm?? olarak gidiyorlar:)
17" iMac G5 1.9 GHz
13" MacBook 2.13 Ghz Intel Core 2 Duo
21.5" iMac 3.2GHz Intel Core i3

Selçuk Y?lmaz

• Ziyaretçi
Cevap #5 - 21 Ocak 2007, 01:09

Masaüstünde bir ikon olarak bulundurmak yerine workflow'unuzu save as plugin deyip ç?kan menüden finder'? seçerek kaydederseniz mouse'un sa? tu?una menü olarak geliyor...

benim gibi masaüstünü kalabal?k görmeye dayanamayanlar için birebir...

Seyhan

• Portfolyo
Cevap #6 - 22 Ocak 2007, 00:10

Alıntı yapılan: "Selçuk Y?lmaz"
Masaüstünde bir ikon olarak bulundurmak yerine workflow'unuzu save as plugin deyip ç?kan menüden finder'? seçerek kaydederseniz mouse'un sa? tu?una menü olarak geliyor...

benim gibi masaüstünü kalabal?k görmeye dayanamayanlar için birebir...

Öyle bir özellik oldu?unu bilmiyordum, te?ekkürler. ?imdilik zaten az olan ikonlar? tek bir dosya içinde bulunduruyorum. Dedi?iniz de olabilir  :)
17" iMac G5 1.9 GHz
13" MacBook 2.13 Ghz Intel Core 2 Duo
21.5" iMac 3.2GHz Intel Core i3

serdar

• Tarih parayla yazilsaydi fener hep sampiyon olurdu
Cevap #7 - 24 Ocak 2007, 09:36

katiliyorum SY, nefret ederim masaustunde birsey bulunmasindan. Sadece hard disk ikonlarim var baska hicbir sey kalamaz. Automator e gelince ben Apple'in sitesindeki tanitimindan tum dosya adlarinin isminin degistirilmesi icin kullaniyorum sadece. O da orada adim adim gosterip gozume soktugundan :) search kutusuna rename yazip cikan sonuclarda Rename Finder Items i seciyorum (ekliyim mi copy finder items a die sorar bence gereksiz hayir deyin). Ustunede hangi klasor deki manasiz DSC0001 isimleri degisecekse onu secip istediginiz gibi isim degisikligi yapabilirsiniz. Tam olarak nasil yapildigini gormek isterseniz buyrun http://www.apple.com/macosx/theater/automator.html
No matter how many fish in da see, it'll be so empty without me !

Old fool, old fool! This is my hour. Do you not know death when you see it? Die now and curse in vain.

cmdilmac

• Cihangir Dilmaç
i? ak??lar?
Cevap #8 - 28 Ocak 2007, 00:47

selçuk yapt?g?n i? ak???n?n foto?raf?n? gönderebilir misin. ve di?er arkada?lar da yapt?klar? i? ak??lar?n? burada payla??rlarsa çok iyi olur benim gibi yeni mac kullan?c?lar? için. te?ekkürler...
MacBook Pro 17"  2.16ghz  2gig ram

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Re: i? ak??lar?
Cevap #9 - 28 Ocak 2007, 02:15

onun yerine yap?lan automator pluginlerini payla?abilirsiniz. San?r?m bu i? yap?labiliyor ve ta??n?lan sistemde de kullan?labiliyor.

Alıntı yapılan: "cmdilmac"
selçuk yapt?g?n i? ak???n?n foto?raf?n? gönderebilir misin. ve di?er arkada?lar da yapt?klar? i? ak??lar?n? burada payla??rlarsa çok iyi olur benim gibi yeni mac kullan?c?lar? için. te?ekkürler...
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

Alan

Çok.
Cevap #10 - 29 Ocak 2007, 23:30

Tiger almamin en buyuk nedeni bu automator. Baya eglenceli ve kolay bisey. Her gun mutlaka kullanmaktayim. Bazen sadece zaman gecirmek icin aciyorum :D. Kisaca safari kadar kullaniyorumdur en az..
+ Lenovo Y530: C2D / 2.0 Ghz / 3072MB / 250GB / 9600M GS
+ iBook: G4 / 1.2 Ghz / 768MB / 30GB
+ iMac: C2D / 2.0 Ghz / 1024MB / 250GB
+ Macintosh Classic
+ Seagate HD: 500GB / 7200RPM + iPod Touch: 8GB

Burak ATUK

• Emekli
    • website
Cevap #11 - 30 Ocak 2007, 10:46

Alıntı yapılan: "Alan"
Tiger almamin en buyuk nedeni bu automator. Baya eglenceli ve kolay bisey. Her gun mutlaka kullanmaktayim. Bazen sadece zaman gecirmek icin aciyorum :D. Kisaca safari kadar kullaniyorumdur en az..

nerelerde ve nas?l kulland???n?z? da payla??nda bizde safariden çok onu kullanal?m...  :D
Mac Pro (Late 2013) / 3,5 GHz 6-Core Intel Xeon E5 / 32 GB RAM / 4 TB HD / 10.11.3 (El Capitan)

Aktepe

Cevap #12 - 30 Ocak 2007, 10:56

Automator ile olu?turulan i? ak??lar?n? Finder'da fareyi sa? t?klay?nca ç?kan menüdeki Automator ba?l??? alt?ndan nas?l kald?rabiliriz, bilen var m??

kazimtaskin

• Her seçi?, bir vazgeçi?tir.
    • MacCafé Gold
Cevap #13 - 30 Ocak 2007, 11:01

Alıntı yapılan: "Aktepe"
Automator ile olu?turulan i? ak??lar?n? Finder'da fareyi sa? t?klay?nca ç?kan menüdeki Automator ba?l??? alt?ndan nas?l kald?rabiliriz, bilen var m??

User > Library > Workflows > Application > Finder
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever
Twitter: @kazimtaskin

Aktepe

Cevap #14 - 30 Ocak 2007, 11:03

Alıntı yapılan: "kazimtaskin"
User > Library > Workflows > Application > Finder

Çok te?ekkürler  ;2)

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri