Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

x_brknt

• Lütfen buraya bilgisayarınızın özelliklerini yazınız.

Merhabalar arkadaşlar nasıl yapabileceğimi bilmesemde işime çok yarayacak devamlı kullanabileceği m bir sorun ile karşı karşıyayım konu başlığından anlaşılıyodur yinede daha acıklayıcı anlatmam gerekirse sorunum 2 ye ayrılıyor;

1. Elimde alt alta sıralanmış bu tür kelime guruplarını var tekrarları kaldırıp teke düşürmem gerekiyo ama bunu yaparken Oil kelimesi kaldırırken aynı zamanda Oil Industry kelimesinin içerisindeki Oil kelimesini kaldırmıyacak

2. si ise yukarıdaki gibi kelimeleri tek bir hüçreye birleştirip aralarına virgül koyması 
Yardımınız gerçekten çok makbule geçecek en aznından 2 sinden bir tanesini bile halledebilmem beni epey bi meşgaleden kurtaracak şimdiden çok teşekkür ederim.

theunnamed

Mac üzerinde automator tarzı bir biçimde yapılır mı bilemiyorum ama benim aklıma şöyle birşey geldi,

Bunu yaptığınızda tamamen halletmiş olmayacaksınız kesinlikle, baştan sona gözden geçirmeniz gerekecek, ama belki işinize yarar, ya da birileri bunun üstüne başka şeyler ekleyerek daha kullanışlı hale getirir. Ben olsam;

1- Önce alt alta sıralanmış gelimeleri seçer, bir word belgesine yapıştırırım, sonra da Find fonksiyonu ile "tümünü değiştir" seçeneğini kullanırım. Değiştirilmesi gereken şeyi boşluk(space) olarak girerim, değiştirilecek kısma ise ",+boşluk" yazar tümünü değiştiririm. Birden fazla kelimeden oluşan gruplar için yapacak birşey bilemiyorum, onları da teker teker gözden geçirip silmeniz gerekecek sanırım. (umarım tek kelime halindedir büyük bir bölümü :) )

2- Eğer yukarıdakini uygulayıp kelimelerin sonuna virgül koymuş iseniz, şimdi de arama fonksiyonunda yine tümünü değiştiri kullanacaz, silmemiz gereken kelimeyi oil olarak düşünelim, arama kısmına "oil," değişmesini istediğiniz kısıma da yine boşluk koyup tümünü değiştir diyebilirsiniz.

Umarım birazda olsa yardımcı olur..

x_brknt

Mac üzerinde automator tarzı bir biçimde yapılır mı bilemiyorum ama benim aklıma şöyle birşey geldi,

Bunu yaptığınızda tamamen halletmiş olmayacaksınız kesinlikle, baştan sona gözden geçirmeniz gerekecek, ama belki işinize yarar, ya da birileri bunun üstüne başka şeyler ekleyerek daha kullanışlı hale getirir. Ben olsam;

1- Önce alt alta sıralanmış gelimeleri seçer, bir word belgesine yapıştırırım, sonra da Find fonksiyonu ile "tümünü değiştir" seçeneğini kullanırım. Değiştirilmesi gereken şeyi boşluk(space) olarak girerim, değiştirilecek kısma ise ",+boşluk" yazar tümünü değiştiririm. Birden fazla kelimeden oluşan gruplar için yapacak birşey bilemiyorum, onları da teker teker gözden geçirip silmeniz gerekecek sanırım. (umarım tek kelime halindedir büyük bir bölümü :) )

2- Eğer yukarıdakini uygulayıp kelimelerin sonuna virgül koymuş iseniz, şimdi de arama fonksiyonunda yine tümünü değiştiri kullanacaz, silmemiz gereken kelimeyi oil olarak düşünelim, arama kısmına "oil," değişmesini istediğiniz kısıma da yine boşluk koyup tümünü değiştir diyebilirsiniz.

Umarım birazda olsa yardımcı olur..

İlgilenmen bile yeterli çok teşekkür ederim yalnız kelimeler arasında boşluk değil bir alt satır var yani enter komutu bunuda değiştirecek kelimeye girmem mümkün olmuyor ki boşluğu değiştirmeyi denesem bu sefer 2 kelimeli olanların arasındaki boşluğa da virgül koyacak ki bu durum da uygun olmuyor yinede çok sağolasın

bambu

• 2,9 GHz Intel Core i5 21.5 Inc 10.10.5 Yosemite

Bence ilk olarak tabloyu word belgesine ya da bul değiştir özelliği olan bir programa metin biçimini iptal ederek yapıştır.
Daha sonra her satırın son harfinin yanına alakasız bir karakter koy.
Örnek olarak;
Storage Tank^
Oil^
Son olarak imleci oil'in o'sunun başına getirip shift tuşuna basılı tutarak sol ok tuşuyla şapka işareti dahil (sen şapka işaretinin yerine başka bir şey kullanabilirsin) seç. Seçtiğini de bul değiştirde ",boşluk" (" işaretini vurgulamak için kullandım. Sen bunu gözardı et) şeklinde değiştir.
Benim aklıma gelen bu.

x_brknt

Bence ilk olarak tabloyu word belgesine ya da bul değiştir özelliği olan bir programa metin biçimini iptal ederek yapıştır.
Daha sonra her satırın son harfinin yanına alakasız bir karakter koy.
Örnek olarak;
Storage Tank^
Oil^
Son olarak imleci oil'in o'sunun başına getirip shift tuşuna basılı tutarak sol ok tuşuyla şapka işareti dahil (sen şapka işaretinin yerine başka bir şey kullanabilirsin) seç. Seçtiğini de bul değiştirde ",boşluk" (" işaretini vurgulamak için kullandım. Sen bunu gözardı et) şeklinde değiştir.
Benim aklıma gelen bu.

Yine çok sağolasın kardeş ilgilendin ama işaret koyacağım kadar uğraşa kendim birleştirebilir im tek sorun bu iş devamlı yapacak olmam çok zamanımı alıyor şimdi başka excel formunda actım konuyu sanırım bi çözüm bulunacak

bambu

• 2,9 GHz Intel Core i5 21.5 Inc 10.10.5 Yosemite

bütün satırların sonuna ekleyebilirsin karakteri. her satırın sonuna "şu karakteri ekle" diye.

ufuk

Metini kopyala ve TextWrangler programında bir text'e yapıştır. sonra; find replace all işleminde

\r

leri

,

ile değiştir dersen, hepsinin arasına virgül koyar ve tek satır yapar. Metin belgelerinde \r ve \n satır sonu'nu ifade eder.

Buğra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."

1. Sütunu seçin ve Sort ile sıralayın. Zaten birbirinin aynı hücreler gözünüze çarpacaktır.

2. Excel dosyanızdaki aynı isimleri sildikten sonra Alt - F11'e basıp makro penceresini açın ve şunu yapıştırın:

Kod: [Seç]
Sub MergeCells()
Dim cell As Range
For Each cell In Selection
Range("A1").Value = Range("A1") & ", " & cell
Next
End Sub

Buradaki makroyu kaydedin ve pencereyi kapatmayın. Bu makroyu çalıştırmadan önce A1 hücrenizi boşaltın ve hepsi yanyana gelecek kelimeleri seçin. Ardından makroyu çalıştırırsanız seçili hücreler A1 hücresine sırayla yerleşecektir ve hepsinin yanında virgül işareti olacaktır.

Not: Bilgisayarınız dizüstü ise veya kısa klavye ise fn tuşuna basarak alt F11'e basmanız gerekebilir.

Not2: Yaptığım dosyayı da ekliyorum. Bu arada VBA desteği sadece Microsoft Office 2011'de var, 2008 kullanıyorsanız güncellemeniz gerekiyor ya da bir PC'de yapmanız. Belki openoffice işe yarayabilir.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2012, 00:19 Gönderen: Buğra Henden »
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

daylight

Kelimeleri tek bir hücreye birleştirip aralarına virgül koyması için:

Indesign'a tablo olarak alın. Place seçeneğiyle ya da kopyala/yazı alanı içine yapıştır seçeneğiyle.
Indesignde tabloyu hücrelerin tamamını alacak şekilde seçin ve Table/Convert Table to text seçeneğini tıklatın.
Açılan pencerede, Row Seperator : Comma'yı seçin. Yani satır hücrelerini virgüle çevirir...
MBP 17 2.4 i7 | 10.9.5 | 16 GB 1333 | 512 SSD

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı