Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
22 Ekim 2013 Apple Etkinli?i
- 18 Ekim 2013, 22:18

22 Ekim ak?am? Apple uzun zamand?r beklenen ve biriken duyurular?n hepsini yapacak m??

Beklenen ana ürünler:

- iPad 5: Daha dar, iPad mini gibi bir çerçeve, A7 i?lemci, Belki Touch ID?
- iPad mini 2: Retina ekran?
- Haswell i?lemcili Macbook Pro, Mac mini ve belki iMacler
- Mac Pro ç?k?? tarihi, fiyat?
- OS X Mavericks: Büyük ihtimalle piyasaya (App Store'a) ç?k???, fiyat?
- Yepyeni iLife paketi
- Tamamen elden geçmi? iWork?

Plase:
- Apple TV

Hepsini ayn? anda duyurmayabilir ama bunlar?n neredeyse hepsinin zaman? geldi denilebilir.

22 Ekim ak?am? burada bulu?al?m derim.

Not:
Yeni MBPr'ler üzerine:
Apple Macbook Pro Serisini Güncelledi (Ekim 2013)

OS X Mavericks:
OS X Mavericks hakk?nda..

iPad Güncellemesi:
Apple iPad Air ve iPad mini 2'yi Duyurdu (Ekim 2013)
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2013, 14:20 Gönderen: Bu?ra Henden »
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

onurçal??kan

• I was so confused when I was a little child
Ynt: 22 Ekim 2013 Apple Etkinli?i
Cevap #1 - 18 Ekim 2013, 23:26

Özellikle bekledi?im cihaz Macbook Pro Retina 13'' :)) Bakal?m nas?l geli?meler olacak :))
Mac mini mid 2011 2.3ghz Dual Core i5 8Gb Ram 500Gb Hdd-OS X Mavericks 10.9.1
iMac 21,5'' mid 2011 2.7GHz Quad Core i5 16Gb Ram 256GB SSD-OS X Mavericks 10.9.1

ozanbaseski

• iMac Dünyas??
Cevap #2 - 19 Ekim 2013, 00:12

Selamlar
Bu arada iMac'lere güncelleme zaten geldi.
?15" RETINA MACBOOK PRO LATE 2013-MAC OS 10.9.2
?IPHONE 5 16GB ? iPad 2 16GB Wifi - iOS 7.1? IPOD CLASSIC 80GB ?

Bu?ra Henden

• Yönetici
Cevap #3 - 19 Ekim 2013, 00:52

iMac'ler masaüstü pc'lerin sat??lar?n?n da dü?mesinden dolay? beklenen sat??? gerçekle?tirmedi diye bir söylenti dolan?yordu. Belki fiyatta ve donan?mda bir oynama olabilir.

Onur_

Cevap #4 - 19 Ekim 2013, 10:34

Mavericks demi?ken,

Elimizdeki cihazlar malum Haswell i?lemciye sahip de?iller. Mavericks ise Haswell için özelle?tirilmi? bir sistem. Acaba bizim gibi (mid 12) eski mac sahipleri, Mavericks ile gerçek anlamda bir verim yakalayabilecek ler mi ?

Mountain Lion'da kalsak bizi ne kadar daha idare eder ?

Biraz acemi sorular? gibi oldu, ilk Mac'imi bu sene ML ile ald?m ve bu benim için ilk OS X yükseltme olacak. Deneyimli arkada?lar?m?z?n, a?abeylerimizin yorumlar? bana yard?mc? olacakt?r.

Te?ekkürler.
MacBook Pro 13'' mid 2012 (OS X 10.13.3)
iPhone 7 32GB Black

eyoruk

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #5 - 19 Ekim 2013, 11:30

Bekledi?im tarih 22 Ekim.Az kald?.Fiyatlar bir aç?klans?n da rahat etsem(k)  :D

Zebedee

• 2011 MacBook Pro 13" - 16GB Ram - 250 GB SSD
    • www.SanalOrtam.com
Cevap #6 - 19 Ekim 2013, 12:39

Bu?ra çok güzel özetlemi?sin...
Art?k Mavericks'e kavu?al?m...

Ayr?ca 3-4 ayd?r AppleTV almak istiyorum yenilenmesini bekledi?im için almad?m. Yenilensin N'olur...
www.SanalOrtam.com
Twitter: @tsusamci

2011 MacBook Pro 13" 16 GB Ram 250 GB Samsung SSD  MacOS 10.9 TR
iPhone 5c 16gb - iPhone 5 16gb - iPad Mini 16 GB - iPad 1 Wifi 32 gb - iPhone 3GS 16gb

onurçal??kan

Cevap #7 - 19 Ekim 2013, 13:28

Mavericks demi?ken,

Elimizdeki cihazlar malum Haswell i?lemciye sahip de?iller. Mavericks ise Haswell için özelle?tirilmi? bir sistem. Acaba bizim gibi (mid 12) eski mac sahipleri, Mavericks ile gerçek anlamda bir verim yakalayabilecek ler mi ?

Mountain Lion'da kalsak bizi ne kadar daha idare eder ?

Biraz acemi sorular? gibi oldu, ilk Mac'imi bu sene ML ile ald?m ve bu benim için ilk OS X yükseltme olacak. Deneyimli arkada?lar?m?z?n, a?abeylerimizin yorumlar? bana yard?mc? olacakt?r.

Te?ekkürler.

Tereddüt etmeden Mavericks'e geçebilirsiniz ben ilk betadan 8. betaya kadar harici harddiskimde kulland?m daha sonra da tamamen geçtim, ?u an Golden Master sürümü kullan?yorum ve kesinlikle Mountain Lion'dan daha iyi bir sistem özellikle de h?zl? çal??mas? yönüyle bu arada kulland???m cihazlar?n ikisi de 2011 model birisi Mac mini di?eri iMac. Ayr?ca Mavericks resmi olarak ç?kt???nda tabiki sat?n alarak kurulum yapaca??m, paras?n? ödemedi?im bir sistemi kullanmak vicdan azab? gibi :))
iMac 21,5'' mid 2011 2.7GHz Quad Core i5 16Gb Ram 256GB SSD-OS X Mavericks 10.9.1

Onur_

Cevap #8 - 19 Ekim 2013, 17:55

Tereddüt etmeden Mavericks'e geçebilirsiniz ben ilk betadan 8. betaya kadar harici harddiskimde kulland?m daha sonra da tamamen geçtim, ?u an Golden Master sürümü kullan?yorum ve kesinlikle Mountain Lion'dan daha iyi bir sistem özellikle de h?zl? çal??mas? yönüyle bu arada kulland???m cihazlar?n ikisi de 2011 model birisi Mac mini di?eri iMac. Ayr?ca Mavericks resmi olarak ç?kt???nda tabiki sat?n alarak kurulum yapaca??m, paras?n? ödemedi?im bir sistemi kullanmak vicdan azab? gibi :))

Cevap için te?ekkür ederim, say?n ada??m. :)

Korsan konusunda zaten güven olmuyor, torrentten indirilen os x mi, de?il mi bilinemez.
MacBook Pro 13'' mid 2012 (OS X 10.13.3)
iPhone 7 32GB Black

Bu?ra Henden

• Yönetici
Cevap #9 - 19 Ekim 2013, 18:32

Ben daha fazla bekleyemedim ve Apple TV yerine 2011 model 2. el bir mac mini ald?m. Yaln?z 5400 rpmlik diske Mavericks kurdum ve aç?kças? biraz a??r geldi. Belki de SSD'li macbook pro kulland?ktan sonra olu?an histir bilemedim. :)

Özetle:

AppleTV beklenmeli
Mavericks kurmay? dü?ünüyorsan?z SSD al?nmal?

Bu?ra çok güzel özetlemi?sin...
Art?k Mavericks'e kavu?al?m...

Ayr?ca 3-4 ayd?r AppleTV almak istiyorum yenilenmesini bekledi?im için almad?m. Yenilensin N'olur...

Mustafa ESEN

• MBP 13'' i5 2,4 Ghz Late 2011 8Gb - 500Gb SSD
Cevap #10 - 19 Ekim 2013, 23:26

Ben daha fazla bekleyemedim ve Apple TV yerine 2011 model 2. el bir mac mini ald?m. Yaln?z 5400 rpmlik diske Mavericks kurdum ve aç?kças? biraz a??r geldi. Belki de SSD'li macbook pro kulland?ktan sonra olu?an histir bilemedim. :)

Özetle:

AppleTV beklenmeli
Mavericks kurmay? dü?ünüyorsan?z SSD al?nmal?

Merhaba Bu?ra bey

Benim Late 2011 MBP'yu ilk ald???mda Lion ile gelmi?ti ve Mountain Lion ç?kt???nda sat?n al?p yükelttim ancak cihaz?n donan?m?nda hiç bir güncelleme yapmad?m. 4 gb Ram ve 500 gb HDD ile devam ediyorum ancak ML'ye yükselttikten sonra bazen ?u renkli plaj topunu görmeye ba?lad?m (bir ara ram' yükseltmeye niyetlendim , belki yurtd???ndan gelen birinie Apple store'dan ald?r??r?m niyeti ile ask?da kald?) . ?imdi 10.9 için ise acaba ios7'nin iPhone 4 veya 4S sahiplerinin ?ikayetlerine sebep olan kasmalar?n bir benzerini ya?armay?z endi?esindeyim. Hatta ben ios cihazlar?m?n biri harici hiç birini 7'ye yükseltmedim.
Yukarda Onur Çal??kan bey olumlu sonuçlar? anlatm?? ancak endi?elerim devam ediyor, cihaz? en verimli çal??t??? sürümde b?rakmal? m??

Sayg?lar
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

omeeer

• rMBP 13" - Mavericks
Cevap #11 - 19 Ekim 2013, 23:31

En çok bekledi?im ?ey Mavericks. Her ne kadar ?u an Golden Master sürümünü kullan?yor olsam da, merakla bekliyorum. Umar?m Mountain Lion'da oldu?u gibi, 45 gün öncesine kadar sat?n al?nan bilgisayarlara ücretsiz güncelleme ?ans? sunarlar.
Macbook Pro Retina 13"

Bu?ra Henden

• Yönetici
Cevap #12 - 20 Ekim 2013, 15:42

Mustafa Bey merhaba,

?u anda evde 1 adet 15", 1 adet 13" Macbook Pro, bir adet de mac mini var. Hepsi 2011 Late modeller.

15" MBP'yi ald???m gibi SSD takt?m, içindeki diski de caddy ile 2. disk olarak tan?tt?m. 16 GB Ram takt?m. Bu bilgisayar resmen uçuyor.

Ayn? sene üretilen 13" Macbook Pro ise gözle görülür bir ?ekilde yava?. Plaj topu, yava? aç?lma vb. çok belirgin. Gerçi kullan?c?s? çok dert etmiyor ama bana bat?yor tabi :)

Mac mini ve 13" macbook pro üzerinde gördü?üm kadar?yla bilgisayar? frenleyen en önemli ?ey bilgisayar ile beraber gelen 5400 rpm'lik harddisk. Apple bence art?k bunu bilerek yap?yor. SSD'li model satmaya çal???yor, böylece hiç donan?m güncellemesi yapmayan kullan?c?lar SSD'li Macbook Air görünce aa benimki eskimi? art?k diyorlar. Ayn? 4S'te oldu?u gibi.

Ancak bilgisayarlar iPhone gibi de?iller, çok daha uzun süre i? görürler. Mesela 2008de ald???m ilk unibody Macbook hala canavar gibi çal???yor. Babam için oldukça güzel performans gösteriyor. Mavericks ç?kt???nda onu da kurmay? dü?ünüyorum. Ancak art?k bir SSD takmak ?art.

Çok uzatt?m ama ?u yapt???m SSD+HDD kombosu bir bilgisayara yap?labilecek en mant?kl? yat?r?m olacakt?r. Toplam maliyeti Almanya'dan falan getirtirseniz 100 avroya falan denk geliyor. Baz?lar? ç?kan DVD için ayr? bir kutu falan tak?yor, ben hiç ihtiyaç duymad???m için aynen çekmeceye koydum, ileride satmam gerekirse diye tutuyorum.

Sadece media center olarak kullanmay? amaçlad???m mini'ye bile 60 GB'l?k falan bir SSD takmay? planl?yorum.

Konu ba?l???ndan çok ç?kmayayim: Mavericks bekleyenler için neredeyse farz: SSD'yi ciddi anlamda dü?ünün.

onurçal??kan

Cevap #13 - 20 Ekim 2013, 16:16

Kulland???m iMac'te ssd var ve bu bilgisayar?n performans?na diyecek sözüm yok zaten Mavericks ile birlikte ancak Mac mini'de klasik bir harddisk var, hiç de?i?tirme ihtiyac? duymad?m daha çok evdekiler kullan?yor zaten Mac mini'yi, ?unu belirtmek isterim Bu?ra Bey'in de dedi?i gibi evet art?k ssd ?art pürüzsüz bir kullan?m için ancak benim söylemek istedi?im ?ey ?u ki Mountain Lion'a göre Mavericks'te bariz bir h?z art??? gördüm normal bir diskte bile, ama tabiki ssd ve normal hdd kar??la?t?r?ld???nda arada büyük farklar var. Ben bir önceki yorumumda kendimi ifade edememi?im :) Yorumuma nolmal bir hdd kullanan Mac mini'm ile edindi?im tecrubelerimi anlatarak devam etmek istiyorum, Mavericks'e geçtikten sonra gördü?üm tek olumsuz yan bilgisayar? açt???mda masaüstünün gelmesinden sonra yak?a??k bir 10-15 saniye beklemem gerekmesi, bu süreden önce bir?ey açmaya çal??t???mda dock'ta sürekli z?pl?yor uygulama, ram doluluk oran?na hiçbir?ey aç?k de?ilken bakt???mda ise Mountain Lion'da 1.9-2 Gb aras?nda dola?an ram doluluk miktar? Mavericks ile birlikte 3.5Gb seviyelerinde geziyor art? uygulamalar açte?ekkürlerçada bu rakam do?al olarak yükseliyor,

Benim Mavericks'e normal hdd'si olan Mac mini'de h?zl? çal???yor dememdeki sebepte burada yat?yor asl?nda, ?öyleki art?k sistem tercihleri t?klad???m anda aç?l?yor (Mountain Lion'da 10sn'yi buluyordu ilk aç?l???), sistemde yerle?ik gelen özellikler tak?lmadan an?nda tepki veriyor örne?in bildirim merkezine girip Facebook'ta bir gönderi payla?mak istedi?imde Facebook logosuna t?klamamla yaz? yazma bölümünün aç?lmas? bir oluyor oysa ki Mountain Lion'da birkaç saniye sürüyordu aç?lmas?, k?sacas? bu ve bunun gibi nedenlerden Mavericks normal hdd'si olan bir bilgisayarda da bir önceki sürüme göre daha h?zl? diyorum ancak ?u iki eksi yönüyle

1)Fazla ram harcamas?,
2)Sistem ba?larken daha yava? yüklenmesi.

Mustafa ESEN

• MBP 13'' i5 2,4 Ghz Late 2011 8Gb - 500Gb SSD
Cevap #14 - 20 Ekim 2013, 22:34

?yi ak?amlar Bu?ra Bey ve Onur Bey

Öncelikle detayl? ve aç?klay?c? anlat?mlar?n?z için ayr?ca te?ekkür ediyorum, Bu?ra Bey inan?n bilgili bir insan?n konuyu uzatmas? benim için her daim bir art?d?r ki her cümlenizden bir?ey ö?renirim.

Bu?ra Bey ; anlad???m benim de 13" MBP'ma Ram ve SSD takviyesi ile cihaz? iyice h?zlad?rabilece?i, do?rumudur?
Ancak ben kombo sistem ile de?il de HDD yerine tek ve biraz büyük kapasitede ( mesela 500gb civar? ki foto?raf ve iTunes ar?ivim için ) SSD takmak isterim, sebebi de k?s?tl? bilgim ancak i?im ve yap?m gere?i mekanik i?lerde (Tabi detayl? bir anlat?m olmas? ?art?yla :) ) el becerim bir hayli iyidir ve CD bölümü ile u?ra?madan konuyu halledebilirim. Tabi bu gibi bir geçi?te SSD'lerin ömrünün HDD'den daha k?sa olaca?? söylenirken kombo yapmamam yanl?? olur mu?
Modifiye gereksinimlerim için Almanya veya farkl? bir ülkeden ürün temini ?imdilik olanaks?zla?t? bu yüzden buradan alabilece?im ve uyumda ve çal??mada sorun yaratmayacak Ram ve SSD al?m? ile ve tabiki çok de?erli yard?mlar?n?zla bu i?i halledebilirim :)
Ancak bu önümüzdeki k?sa dönem biraz ekonomik s?k???kl?k sebebiyle bir kaç ay ötelemem gerekicek, çocuklar?n okul, kurs , ö?retmen masraflar? malesef teknolojiye yat?r?m? öteletiyor neyseki yat?r?m daha de?erli bir yere gidiyor :))
En k?sa zamanda sizden ve forumdaki sizin gibi de?erli üstatlardan bu modifikasyon için yard?m isteyece?im.

Onur Bey ; size de aç?k ve net anlat?m?n?z için te?ekkür ederim , bu durumda Bu?ra Beyin de dedi?i gibi cihaza modifiye yapmadan 10.9'a hemen geçmemek ki bekleme sürelerine ve yüksek Ram kullan?m?na maruz kalmayay?m. Cihaz modifiyesi ile Mavericks'e geçi? yapar?m.

Modifiye sonras? için kafama tak?lan bir?eyi daha burdan dan??mak istiyorum, Time Machine ile 10-15 günde bir harici HDD'ye yedek al?yorum. Tabi sistemim Mountain Lion , modifiye ve Mavericks'e geçtikten sonra olu?acak bir veri kayb?nda ML ile ald???m yede?i Mavericks'e aktarabilirmiyi m ?

De?erli payla??mlar?n?z için tektar te?ekkür ederim,
Sayg?lar?mla
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri