Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mustafa ESEN

• MBP 13'' i5 2,4 Ghz Late 2011 8Gb - 500Gb SSD
Ynt: Mac ve SSD Üzerine
Cevap #30 - 17 Mayıs 2014, 10:12

O da çok belli olmaz. SSD darbeye kar?? gayet dayan?kl?d?r. Çal??an bir HDD'yi ciddi sarssan?z bozulabilir.

Merhaba Bu?ra Bey

Mavericks'in tak?lmalar?ndan dolay? ilk a?ama Ram'yükseltme i?lemini yapaca??m, SSD'yi Ram'leri yükselttikten sonraki performans?na göre ihtiyaç duyarsam de?i?tirece?im (Gerçi Apple bir sonraki OS X yaz?l?m? ile bunu mecbur k?lacakt?r :)  )

Benim  cihaz için Apple maksimum 8 gb Ram öneriyor, ancak hem forumdaki kullan?c? arkada?lar hemde Kingston ve OWC sitelerindeki 2011 Mac'ler içim maksimum 16 gb Ram desdekledi?i yaz?yor.

Bugün yar?n en uygun yerden Kingston Ram almay? dü?ünüyorum ;

Öncelikle Kingston Ram önerirmisiniz?

8 yerine 16 gb Ram takmam (?u an 4 gb Ram ile çal???yor) benim teknik olarak anlamad???m bir dez avantaj? veya zarar? olur mu?, ?ayet zarar? yoksa sonradan birdaha Ram yükseltmek için masraf temekten kurtulurum ancak 16 gb faydas? olmaz ise bo?una iki kat? masraf yapmayay?m.

Te?ekkürler

Edit: Bu arada ekran görüntüsü yükleyemiyorum, ekleme bölümü gözükmüyor
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2014, 10:18 Gönderen: Mustafa ESEN »
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

Mustafa ESEN

Cevap #31 - 20 Mayıs 2014, 18:54

?yi ak?amlar Bu?ra Bey
Yukar?daki mesaj?mada yazd???m Ram hususunda fikrinizi alabilirmiyim :)

iPhone 'den Tapatalk arac?l??? ile gönderildi
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

mustafa

Cevap #32 - 25 Mayıs 2014, 03:49

Kingston ram kullanabilirsin iz, ramin de?erlerini kontrol edin yanl?? almay?n. Ayr?ca baz? markalar?n mac için özel üretti?i ramler var, corsair onlardan birisi.
MacBook Pro Retina Late 2013 (2.6 i7 16GB RAM 500GB SSD)
iPhone 6S

Mustafa ESEN

Cevap #33 - 25 Mayıs 2014, 13:58

Kingston ram kullanabilirsin iz, ramin de?erlerini kontrol edin yanl?? almay?n. Ayr?ca baz? markalar?n mac için özel üretti?i ramler var, corsair onlardan birisi.

Ram hususunda epey bir ara?t?rma yapt?m, Kingston ve CorsAir Ram'lerde Apple ve Mac çe?idinize göre Ram önerisinde bulunuyorlar (kendi web sitelerinde) ve önerdikleri

Kingston için ;

4GB Module - DDR3 1333MHz
Parça Numaras?: KTA-MB1333S/4G 
DDR3, 1333MHz, Non-ECC, CL9, 1R, X8, 1.5V, Unbuffered, SODIMM, 204-pin

CorsAir için ise ;
Corsair Mac Memory — 4GB DDR3 SODIMM Memory Kit (CMSA4GX3M1A1333 C9)

Corsair için CMSA, Kingston için KTA seri ile ba?layan Ram'ler sorunsuz çal???yormu?, di?er standart olanlar için garanti verilmiyor. Üreticilerin Türkiye temsilcileri ile görü?tüm ve bana söylenenler bunlar,
En büyük s?k?nt? ?u an bu Ram'ler stoklarda yok ve özel olarak sipari? ile getirtiyorlar.

Bu yüzden 2x4GB m?? Yoksa 2x 8 GB m?? Alay?m teredütdeyim !
Sonuçta özel sipari? ile getirmem gerekecek.
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

speedycruiser

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #34 - 25 Mayıs 2014, 14:12

Bir seçenekte apple store. Web sitelerinde memory/bellek diye seçenek var. Ama içi bo?. Belkide getirtirler ama fiyat? ne olur bilmiyorum, 8gb amerika apple storeda 200 dolar :)

Mustafa ESEN

Cevap #35 - 26 Mayıs 2014, 00:04

Bir seçenekte apple store. Web sitelerinde memory/bellek diye seçenek var. Ama içi bo?. Belkide getirtirler ama fiyat? ne olur bilmiyorum, 8gb amerika apple storeda 200 dolar :)

1333 MHz Ram'ler Apple sitelerinden sat??tan kalkt?,tabi bu US sitesinde TR sitesinde Ram sat??? hiç gerçekle?medi (?imdilik)
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

Zebedee

• 2011 MacBook Pro 13" - 16GB Ram - 250 GB SSD
    • www.SanalOrtam.com
Cevap #36 - 31 Mayıs 2014, 01:50

Mustafa bey,
1,5 ay once Samsung SSD ve Corsair 16 GB Ram alm??t?m imzam'daki bilgisayara...
Geçen hafta, Ram'lerin bir modülünde ar?za verdi. Apple Hardware Test ile test ederek az?ray? onaylad?m. Garantiye gönderdim... Neyse...

??im acil oldu?u için tüm ram'leri söküp, orjinal 2+2 = 4 GB Ram'e geri döndüm.
SSD'nin performans? o kadar yüksek ki, bilgisayarda hiç 4 GB Ram oldu?unu anlam?yorsunz. 16 GB Ram = 256 GB SDD fiyat?na..

Bence RAM yerine SSD al?rsan?z çok daha rahat edersiniz.
www.SanalOrtam.com
Twitter: @tsusamci

2011 MacBook Pro 13" 16 GB Ram 250 GB Samsung SSD  MacOS 10.9 TR
iPhone 5c 16gb - iPhone 5 16gb - iPad Mini 16 GB - iPad 1 Wifi 32 gb - iPhone 3GS 16gb

bohemaxxtum

• 15.4'' MacBook Pro Late 2011,i7 2.2 Ghz,10 Gb Ram
Cevap #37 - 31 Mayıs 2014, 10:40

Bir ?ey merak ediyorum.Siz ssd olunca 4 gb ram de yeterlidir diyorsunuz.Mese la photoshop ve bir kaç tane daha a??r program? birlikte açt???n?zda 4 gb ram ve ssd kombinasyonu yeterli oluyor mu? Herhangi bir yava?lama,donma gözlemliyor musunuz?
15.4'' MacBook Pro Late 2011,i7 2.2 Ghz,10 Gb Ram,OS X 10.10.2

Zebedee

• 2011 MacBook Pro 13" - 16GB Ram - 250 GB SSD
    • www.SanalOrtam.com
Cevap #38 - 31 Mayıs 2014, 12:18

Photoshop, safari, chorme, xCode, skype, itunes ve daha birkaç tane daha program aç?kken bile çok seri bir ?ekilde çal???yor.

Bende ilk ba?ta sizin gibi dü?ünmü?tüm. Bilgisayar performans? yerlerde sürünüyordu. SSD'nin sadece programlar?n ilk aç?l???n? h?zland?raca??n? dü?ünüyordum. Ram olmadan gerçek performans elde edemeyece?imi dü?ünüyordum. Bu yüzden max ram ald?m..

Bir buçuk aydan sonra ?unu anlad?m; SSD'nin al??veri? listesindeki en yüksek önceli?e sahip oldu?udur. Ve, 16 GB ?u an için çok ?art de?il. ikisini ayn? anda almam?? olsayd?m 8 GB ile yetinirdim...

Not: Photoshop ile çok büyük dosyalarda çal??m?yorum. max 1024 px
www.SanalOrtam.com
Twitter: @tsusamci

2011 MacBook Pro 13" 16 GB Ram 250 GB Samsung SSD  MacOS 10.9 TR
iPhone 5c 16gb - iPhone 5 16gb - iPad Mini 16 GB - iPad 1 Wifi 32 gb - iPhone 3GS 16gb

bohemaxxtum

Cevap #39 - 31 Mayıs 2014, 12:57

Çok güzel o zaman ram kesinlikle ssd'nin performans? görüldükten sonra e?er lüzum görülürse al?nmal?.Fiyat?n?n da pek ucuz olmad??? göz önüne al?n?rsa ssd ile bir ta?la iki ku? vurulabilir.Bu ssd gerçekten çok güzel bir teknoloji.Siste mi h?zland?r?yor,enerji tüketimini azalt?yor,?s?nmay? azalt?yor,sistemin daha sessiz çal??mas?n? sa?l?yor..Daha ne olsun!Bravo gerçekten.

Mustafa ESEN

Cevap #40 - 31 Mayıs 2014, 12:59

Mustafa bey,
1,5 ay once Samsung SSD ve Corsair 16 GB Ram alm??t?m imzam'daki bilgisayara...
Geçen hafta, Ram'lerin bir modülünde ar?za verdi. Apple Hardware Test ile test ederek az?ray? onaylad?m. Garantiye gönderdim... Neyse...

??im acil oldu?u için tüm ram'leri söküp, orjinal 2+2 = 4 GB Ram'e geri döndüm.
SSD'nin performans? o kadar yüksek ki, bilgisayarda hiç 4 GB Ram oldu?unu anlam?yorsunz. 16 GB Ram = 256 GB SDD fiyat?na..

Bence RAM yerine SSD al?rsan?z çok daha rahat edersiniz.

Merhaba Sn. Zebedee

Bu konuda epey bir zaman tak?ld?m kald?m, hatta Mac için olan Ram mi? 8 mi 16Gb m?? Diye kafam kar???p durdu. Kendisine burdan tekrar te?ekkür ederim,Sn.Bu?ra bey karar vermem de çok yard?mc? oldu.

Türkiye'de Mac için olan Ram'ler malesef bulunmuyor, Ne Kingston (KTA Serisi) nede Corsair (CMSA Serisi) durum böyle olunca standart PC ram'i almaktan kaç?nd?m ve OWC'nin sitesinden 2x4Gb=8Gb Ram sipari? verdim. Bu ram'ler geldikten sonra ise SSD'ye geçi? yapacakt?m ancak OWC sitesinden al??veri?i bir türlü gerçekle?tiremedik.

Önce ilk sanal kart?m ile sipari? geçtim, bedeli 270TL tutarken ben 500TL yat?rd?m ancak ak?am yani ABD sabah saatlerinde bir mail geldi ki para çekemiyoruz diye, ben de bankam? ile görü?tüm sorun yok üstelik kimse para çekmeye çal??mam?? dediler. Tekrar mail ile bilgi verdim yeniden çekmeye çal???n diye ancak nafile i?lem olmad?, bu durumda sipari?i iptal ettim ve yeniden di?er sanal kart?m ile sipari? geçtim ve o an cebime SMS geldi ki kart?n?zdan 270TL çekilmi?tir diye. Bende sevinerek mail att?m ki bu gün kargoya versinler diye ancak bu sefer anlam veremedi?im bir ?ekilde güvenlik sebeplerinden dolay? ( sözde kart sahibini koruyorlarm??, halbuki sipari?i veren ile karttaki isim ayn?) i?lemi gerçekle?tirmediler ve paran?n karta iadesi iki gün sürdü. Bana gösterdikleri yöntem Amazon.com üstünden ödeme yapmak m?? :(

Neyse çok uzatt?m , tecrübemi payla?mak istedim. Bir beceremedik yoksa OWC den bir güzel Ram'lerimi al?p + SSD ile i?i bitirecektim.Ha len ara?t?r?yorum bakal?m istedi?im tip Ram'i bulabilecekmiyi m.

Sayg?lar

Edit: Yurtd???na giden bir arkada?a rica ettmi?tim, yar?n yada en geç öbür gün dönüyor yeni Ram'lerime sonunda kavu?aca??m :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2014, 17:47 Gönderen: Mustafa ESEN »
iPhone 5s 32 gb
iPad Air 2       64 gb
Apple TV 3

bohemaxxtum

Cevap #41 - 31 Mayıs 2014, 23:30

Arkada?lar

Aran?zda samsung ssd kullananlardan firmware  güncellemesi yapan oldu mu? Uzun zamand?r ssd almay? planl?yordum.Yak?nda gelecek.Ssd yi hdd nin yerine hdd yi de dvd rom un oldu?u yere almay? planl?yorum.Merak etti?im ?u: ssd firmware i ni güncellemek için dvd rom un çal??mas? gerekiyor mu? Çünkü yabanc? forumlarda usb stick den güncellemenin yap?lamad??? yaz?yor.o zaman ssd yi takt?ktan sonra dvd rom'dan firmware güncellemesini yap?p,sonra m? hdd yi oraya almam?z gerekiyor ? Peki ilk sefer tamam bu zahmete katland?k diyelim.Ya sonra tekrar ba?ka bir firmware güncellemesi gelirse bu kez yine her?eyi söküp tekrar m? takmam?z gerekecek? Ya da bootcamp la windows kurup ordan samsung un ssd güncellemesi için yaratt??? yaz?l?mla m? güncelleme yapmam?z gerekiyor ? Aç?kças? sadece ssd güncellemesi  için windows kurmak pek mant?kl? gelmiyor.Bunun daha kolay bir yolu olmal?.Ha bu arada harici dvd okuyucuyla da olmad??? belirtilmi? bir kac yabanc? forumda.Sizin görü?leriniz,tecrübeleriniz nedir,ayd?nlat?rsan?z sevinirim.

yawhe

• Lütfen imza k?sm?na bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #42 - 01 Haziran 2014, 11:37

Arkada?lar
Konuyu amacindan sapt?rmak istemiyorum ama 2012 late 21,5" için 200-300 TL aras? bir SSD önerebilir misiniz alacak arkada?lara da yol göstermi? olur.

barahirr

• MacBook Pro Core2duo 2.4 GHz 13`
Cevap #43 - 14 Temmuz 2014, 22:55

Macbook pro 13' Mid 2010 model laptop kullan?yorum.
DVD rom un sata 2 oldu?unu ö?rendim ama mevcut HDD nin oldu?u yuva Sata 3 mü onu tam olarak bulamad?m.
128 gb haf?zal? en uygun fiyatl? bir disk önerebilirmisiniz.

barsahin

Cevap #44 - 16 Temmuz 2014, 23:03

Macbook pro 13' Mid 2010 model laptop kullan?yorum.
DVD rom un sata 2 oldu?unu ö?rendim ama mevcut HDD nin oldu?u yuva Sata 3 mü onu tam olarak bulamad?m.
128 gb haf?zal? en uygun fiyatl? bir disk önerebilirmisiniz.

2010 üretim modeller Sata 2'dir ama tüm SSD'leri al?p kullanabilirsin, sata 3 h?z?nda olmayacak tabii ki fakat bu çok önemli de?il, ?u an cihazda 5400 RPM hard disk varsa (sonradan de?i?tirilmediyse öyle) SSD sonras? yeni bir bilgisayar alm?? hissi verecek h?za sahip olacaks?n.

SSD modelleri olarak "?u olsun bu olsun" diyecek kadar yeterlili?e sahip de?ilim, kendi kulland???m Samsung'un 120 GB 840 Evo modelini önerebilirim, ben gayet memnunum.
i? = MBP mid 2014
ev = MBP Pro mid 2009, mac mini mid 2011

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri