Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Burak ATUK

• Emekli
    • website
Ynt: Turkish/Turkish Carbon
Cevap #15 - 12 Şubat 2007, 13:52

http://www.elmakurdu.org.tr/

Bu adreste fontlar?m?za nas?l türkçe ö?retece?imizi anlatan bir PDF çal??mas? var.

Sevgili Ahmet Karakurt+Hayati ?entürk ve Kaz?m Ta?k?n arkada?lar?m?z taraf?ndan haz?rlanm?z bir belge bunun üstünde biraz kafa yorup, sürekli kullan?lan fontlar? da türkçe yapt?ktan sonra bir sorun ya?amak biraz zor olsa gerek...   ;)
Mac Pro (Late 2013) / 3,5 GHz 6-Core Intel Xeon E5 / 32 GB RAM / 4 TB HD / 10.11.3 (El Capitan)

burcucan

• burcucan
Cevap #16 - 27 Nisan 2007, 21:42

benim klavyem bazen kendi kendine q ya geçiyor?bunun nedeni ne olabilir...bise y yapmadan kafas?na göre tak?ld??? oluyor..acaba b.sayara m? bisey olduuuuuu? :(((

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #17 - 27 Nisan 2007, 23:53

yanl??l?kla elma space alt tu?lar?na ayn? anda bas?yorsan?z klavye de?i?imi gerçekle?iyor olabilir. Denetim masalar?nda klavye veya uluslararas? penceresinde bu çak??may? kapatabilirsini z.
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

burcucan

• burcucan
Cevap #18 - 28 Nisan 2007, 19:55

Hayati Sentürk benim hocamd? ;)

isot963

Cevap #19 - 28 Haziran 2007, 12:32

Sizce de ilginç de?il mi, bir zamanlar (90'lar?n ortalar?nda) Bilkom Macintosh'lar?n arayüzünü, fontlar?n? vs yerelle?tirerek küçük çapl? bir devrim yapm??t?. Pc kullan?c?lar?yla alay ederdik. ?u anda hem Windows kullan?yorum hem Mac ve FH'in bug'lar?ndan söz ediyor burada arkada?lar?m. Ayn? i?lemleri Win'de yap?n ve fark? görün. Ben her iki cenaha da dahil olmad?m hayat?mda, bir makinan?n fanati?i olmak çok anlaml? gelmiyor do?rusu ama ortada belirgin bir fark var. Win xp'de bütün bu sorunlar a??lm?? durumda.
O günlerde, "Yahu bu Mac'ler neden bu kadar pahal?" diyenlere, "E hocam yerelle?tirme!" diye cevap veriyorduk. Yani o zamanlar Bilkom makinalar?na sahip ç?k?yordu. Ben pazar pay?na dayal? bir yerelle?tirme politikas?n? çirkin, a??r? ticari buluyorum. Evet, ticari bir kurumun önceli?i bu olabilir ama önceli?in bir de devam? (= insani boyutu) olmak durumunda. Çince yerelle?tirmenin nas?l eziyetli bir i? oldu?unu dü?ünsenize. Türçe spellcheker, karakter vs çerez kal?r Bilkom için. Yani Mac os 7.6 daha m? çok sat?yordu? Yava? yava? Windows'a dönüyorum. Çok s?k?c? bir durum bu. Her defas?nda Quark'? açarken klavye beti?ini kontrol etmek, her FH'i aç???mda bir kulfüvallah okumak zorunda kalmak sevimsiz. Üstelik bu i?i hayli pahal?ya yap?yoruz.

Selçuk Y?lmaz

• Ziyaretçi
Cevap #20 - 28 Haziran 2007, 13:28

iki klavye beti?i ile çal??mak nema problema...
freehand'i açarken hiç okuyup üflemiyor, quark'? açarken de herhangi bir?eyi kontrol etmiyorum... direk dock'taki simgelerine t?klay?p aç?yorum...

Benim ayarlar?m ?u ?ekilde...

Sistem pref>international>language bölümünde Türkçe üstte,
Input Menu'de Turkish ve Turkish-Carbon aktif
hemen a?a??da "Use one input source in all documents" i?aretli

Keyboard Shortcuts bölümünde Input menu ve Spotlight k?sayollar? deaktif...
(isterseniz bunlar için komut+space yerine farkl? bir kombinasyon atayabilirsiniz)

Son olarakta, ne kadar sorunsuz olursa olsun windows'ta 5 dakika çal??amam, üzgünüm... hem de çoook üzgünüm...

(:

TwinCahil

• Kırmızı Kart
  • Sanat Ayr?nt?larda Gizlidir.
Cevap #21 - 28 Haziran 2007, 17:16

Sorun Mac'lerde de?il, zaman?nda Türkçe karakterleri uluslararas? standartlar için bizden istediklerinde konuyla ilgilenmeyenler indir. :(
Bildiklerim damlaysa bilmediklerim okyanustur. Ne yaz?k ki bu okyanusta yüzme bilmiyorum. @TwinCahil

metinnnn

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #22 - 17 Haziran 2014, 09:59

arkada?lar ben f klavye kullan?yorum..bu turkish carbonu nereden indirecez nette bir kaç link var ama hepsi ölü

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri