Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sehavetkar

• PROGRESSIVE.
Aquafadas vs Adobe DPS
- 30 Kasım 2013, 23:56

Merhaba sevgili arkadaşlar.
Yaklaşık 2 senedir dijital yayıncılık üzerine çalışıyorum. Piyasa ve sektör araştırması yaparken bir çok dijital yayıncılık aracıyla da tanışmış oldum. Bu yazıda dijital yayıncılık araçlarının en meşhurlarından ve tercih edilenlerinden Aquafadas ve Adobe DPS'i karşılaştıracağ ım. "Aqua? Aquafadas?" diyen arkadaşlar şu yazımı okuyabilirler: Aquafadas’a merhaba! | Mücahit Çakır
Öncelikle ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemeniz ve bu doğrultuda iki araçtan birini tercih etmeniz gerekiyor. Misal, bir çocuk kitabını tablet ortamına uyarlamak istiyorsanız; sürükle-bırak, çizme-boyama gibi "enrichment" dediğimiz eklentilerin var olduğu aracı tercih etmeniz gerekir. Ki bu da sizi doğrudan Aquafadas'a götürecektir.
Hiçbir ek ücret ödemeden slideshow, drag-drop, draw, maze, matching game gibi eklentileri kullanabilirsin iz. Fizik motoru gibi gelişmiş 12 adet ücretli eklentisiyle de Aquafadas en cafcaflı, zengin dijital yayıncılıklar için yapılabilecek en mantıklı tercihlerden birisidir.
Adobe DPS ise Aquafadas'a nazaran daha hızlıdır. Sayfa geçişleri yağ gibi akar, stabildir, CC ailesinden olduğu için cloud üzerinden çalışır. Uygulama dosyalarını servis etmek için sunucu kiralamanıza gerek kalmaz. Ancak pahalıdır. Ülkemizde Dipnot Tablet on the App Store on iTunes DPS ile üretilmiştir mesela. Aquafadas kadar zengin eklentileri yoktur. Sadece iOS platformu için uygulama üretir, Android'de yoktur. DPS'in referanslarını incelediğiniz zaman da genelde dergiler tarafından tercih edildiğini görebilirsiniz. Örneğin yurtdışı seyahatlerini kitap haline getiren ve bu kitabı dijital ortama aktarmak isteyen birisi, Adobe CC satın almışsa hali hazırda ahip olduğu Single Edition lisansını değerlendirebil ir. Ancak bir gazeteyseniz, her gün sayı çıkarmanız gerekiyorsa ve sıradışı eklentilerle okuyucularınızı sıkça şaşırtmak istiyorsanız; Aquafadas'ı tercih edebilirsiniz.
Gazete veya dergiyseniz, senede 1'den fazla sayı çıkaracaksanız DPS lisansını yükseltmeniz gerekir. Net rakamı hatırlamıyorum ancak söz konusu lisans ücret için 20.000$ gibi rakamlara (yanlış olabilir, düzeltilirse sevinirim) varabilir, belki de geçebilir. Oysa Aquafadas senede 12 sayı için sizden 2500-3000 Euro gibi bir rakam talep eder.

Benim kişisel tercihim Aquafadas'tan yana. 500$ gibi cüz'i sayılabilecek bir fiyata hem Android, hem iOS, hem de tarayıcı tabanlı uygulama üretebiliyorsun uz. AqufadasTR - Digital/Tablet Yayıncılık Sistemi üzerinden Türkçe destek alabilmeniz de mümkün. Varsa sorularınız, yardımcı olmaya çalışırım.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2013, 22:34 Gönderen: sehavetkar »
ibooks author, indesign nerd, sürekli öğrenen mekanizma.

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı