Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mareşal

• "Her seçiş, bir vazgeçiştir."

Malzemeler:
- FLV de dahil olmak üzere birçok dosyayı QuickTime'da izleyebilmemizi sağlayan Perian Codec seti.
- QuickTime (mümkünse Pro)
- ChangeExtension s Action.
- Compress QuickTime Action.

Bildiğiniz gibi YouTube'da izlediğimiz movie dosyaları .flv (Flash Video) formatındadır. Safari .flv dosyaları için destek verse de, QuickTime'ın native olarak Flash Video desteği yok. Automator iş akışımıza QuickTime'ı dahil edeceğimizden .flv codec'i de yüklememiz gerekiyor.  http://perian.cachefly.net/Perian_1.0.dmg linkinden indirebileceğim iz Perian Codec setini bilgisayarımıza yükleyelim.

ChangeExtension s Action edinmek için, aslında web tasarımcıları için hazırlanmış  bir paket olan 'Automator Actions for Web Designer' paketini bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Paketi kurduğumuzda ChangeExtension Action da bizim olacak.
Bu seti de: http://mikepiontek.com/software/mac/automator_actions_for_web_designers.zip
adresinden indirebilirsini z.

Compress QuickTime Action ise, .flv dosyasını MPG4 veya QuickTime movie olarak dönüştürmemizi sağlayacak. http://www.geocities.com/libero1214/qt_compress_actions.zip
adresinden ilgili dosyayı indirip yüklememiz gerekiyor.

Malzemeleri tamamladığımıza göre iş akışımızı oluşturmaya da başlayabiliriz.
Kurgumuzun ilk aşaması, YouTube'da izlediğimiz videolar için oluşturulan FlashTemp dosyasını ele geçirmek. Bu dosya da gizli (invisible) bir dizinde yer alıyor: HD/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/
Bu dizinin "folders.501" isimli parçası ise Mac OS X üzerinde açılmış hesap sayısına göre 502, 503 şeklinde kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. "HD" ibaresi de semboliktir. Örneğin; sistemin kurulu olduğu bölüntü ismi "iMac" ise, dizinin doğru ismi de "iMac/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/" olmalı.
Bu klasöre ulaşmak için, ilgili dizini görünür (visible) kılmadan Finder > Go > Go to Folder penceresine, dizine ilişkin adresi yazıp enter tuşuna basmamız yeterli.

QuickTime'a .flv açabilme özelliği kazandırdık ve YouTube'da izlediğimiz videoların hangi gizli dizinde yer aldığını da öğrendik. Automator'da default olarak yer almayan ve kurgumuzda kullanacağımız Action'ları da yükledikten sonra işe koyulabiliriz. Şimdi Automator kurgumuzu bu bilgiler ışığında şekillendirip, izlediğimiz video için oluşturulan FlashTemp0 dosyasını ele geçirelim ve QuickTime'ı da kullanarak istediğimiz formata dönüştürelim.

Safari ile girip görüntülediğini z YouTube sayfasında  Movie'nin tamamının yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bittiğinde, FlashTemp dosyası da tüm movie'yi içeriyor olacak. Safari'deki sayfayı işimiz bitmeden kapatırsak, FlashTemp dosyamız anında imha olur. Yani, açık kalsın :)
İş akışında kullanacağımız ilk action için Finder kütüphanesinde yer alan Get Specified Finder Items'ı iş akışı alanına sürükleyelim. Bu Action penceresine izlediğimiz movie için HD'de tutulan temp. dosyasını sürükle bırak yöntemi ile getirmemiz gerekiyor. Zira, artı (+) butonu  görünür (visible) dosyaları tanıdığından, HD/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/ dizinine bu butonu kullanarak ulaşamayız.
Yazının başında da değindiğimiz gibi, Finder > Go > Go to Folder penceresindeki kutucuğa temp. dosyasının yer aldığı dizin adresini girmemiz gerekiyor. Yine yukarıdaki bilgiler ışığında bu adresi girip TemporaryItems klasöründe yer alan "FlashTemp0" dosyasına ulaşalım ve Get Specified Finder Items penceresine sürükleyelim:

Kurgumuza Finder kütüphanesindek i Move Finder Items Action'ını iş akışımıza ekleyerek devam ediyoruz. Bu Action'ı devreye sokarak, görünmez bir dizinde yer alan Flash dosyasını masaüstünde oluşturacağımız bir klasöre taşıyarak hem görünür kılacağız, hem de klasör içindeki movie dosyalarını mpeg/mov formatına dönüştüren diğer bir Action için zemin hazırlamış olacağız. Klasör ismini örneğin, YouTube Movies olarak belirleyelim ve Move Finder Items > To Pop-up menüdeki other seçeneği ile klasörü tanımlayalım.

İsterseniz "Replacing existing files" seçeneğini de kullanarak, hep aynı isimle bu klasöre taşınacak olan FlashTemp0 dosyasının, eski dosya üzerine yazılmasını sağlayabilirsin iz.

3. adımda, FlashTemp0 dosyasına .flv uzantısını eklememiz gerekiyor. Bunu da Automator Actions for Web Designer seti ile birlikte yüklenen Change Extensions Action'ını kullanarak yapacağız. Finder kütüphanesinden ilgili Action'ı iş akışımızda 3. sıraya yerleştirip, Change Pop-up menüden Files with No Extension'u seçtikten sonra to kutucuğuna flv yazalım.

Sıra, bu dosyayı QuickTime üzerinden MPEG4 veya QuickTime movie olarak dönüştürmeye geldi. Automator > QuickTime kütüphanesine yüklemiş olduğumuz Compress QuickTime Using Most Recent Settings Action'ını iş akışımızın 4. sırasına yerleştiriyoruz . Choose directory for converted files pop-up menüsünden, dönüştüreceğini z dosyanın kaydedileceği dizini tanımlamanız gerekiyor. Movie'lerinizi tuttuğunuz klasörü veya istediğiniz herhangi bir dizini tanımlayın.

Buraya kadar hazırlamış olduğumuz iş akışı aslında işi bitiriyor. Ancak, YouTube Movies klasöründe hala duran FlashTemp0.flv dosyasını iş bittikten sonra silecekseniz, bunu da iş akışınıza ekleyebilirsini z.
Henüz iş akışını çalıştırmadıysa nız, YouTube Movies klasörünün içinde de "FlashTemp0.flv" dosyası bulunmayacağınd an, bu tanımlamayı iş akışınızın 4. adımında yapamazsınız. İş akışınızın hem testini yapmak, hem de bu dosyanın oluşturulmasını sağlamak için Run butonuna basarak işlemi başlatalım.
Yalnız dosya dönüştürme işleminin süresi (MPEG4/MOV) dosya boyutuna bağlı olarak değişeceğinden, test için YouTube'dan 1 dak. veya daha düşük süreli movie'leri seçmeniz testin de uzun sürmemesi açısından faydalı olur.
Testin sonunda dönüştürülen dosya tanımladığınız klasörde, .flv dosyası da YouTube Movies içerisinde yer almış olacak. Şimdi bu .flv dosyasının çöpe taşınması için iş akışımızın 5. adımına geçelim. Kullanacağımız Action, Finder kütüphanesinde yer alan Get Specified Finder Items.  YouTube Movies içindeki dosyayı buraya sürükledikten sonra, 6. adım için Finder > Move to Trash Action ile kurguyu tamamlamış oluyoruz.

Tüm adımları bitirdiğimizde, iş akışımız şu şekilde olacak:

Hazırlamış olduğunuz bu iş akışını workflow olarak kaydettikten sonra, save as > file format > application komutu ile .app uzantılı kaydederek, Automator'u hiç açmadan Automator'dan bağımsız bir yazılım olarak da kullanabilirsin iz. Tek yapmanız gereken, hazırladığınız yazılımı çalıştırmak ve arkanıza yaslanıp arka planda olan biteni keyifle izlemek.
YouTube için örneğini verdiğimiz kurguya bağımlı olmak zorunda değilsiniz elbette. QuickTimePro kullanıyorsanız ve .flv dosyasını MPG4 ve MOV dışında tercih edeceğiniz başka formatlara çevirmek isteyebilirsini z. Niyetiniz bu yönde ise, iş akışınızı şu şekilde revize edin: 4. adımdaki convert işlemini kaldırıp, Get Specified Finder Items'in arkasına Automator > Finder kütüphanesinden "Open Finder Items" Action'ını ekledikten sonra, bu Action'daki Open with pop-up menüden Default Application tanımını QuickTime olarak belirleyin. Böylece .flv dosyası QuickTime'da açılacaktır.

"Ne gerek var bu kadar uğraşa?" diye düşünüyorsanız, unutmayın ki bu bir Automator kurgulamasıdır. Ve bu çetrefilli kurgu 1 kez oluşturulduktan sonra, YouTube'dan video indirmek sadece bir tık'lık işlem olur. Az buz değil, mini bir program ürettiniz :)

Kolay gelsin.

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Ynt: YouTube videoları bilgisayarınıza insin
Cevap #1 - 29 Aralık 2007, 23:54

vay be gercekten tesekkurler kazım bey. En kullanışlısı bu olsa gerek
Macbook Pro 13.3
Mac Mini

sy

• Yönetici
    • selcukyilmaz.com
Cevap #2 - 30 Aralık 2007, 00:10

Eline sağlık güzel kardeşim...
sy | syPhone | YeniLogo | Ücretsiz .design domaini kaydet! | retina MacBook Pro 13" | iPhone 5

macrix

Cevap #3 - 30 Aralık 2007, 01:23

Maresalim, yazdigin dergi Meksika'da cikmadigi icin

bekledim ve muradima erdim sagolasin :D

kalin saglicakla

Windows PC - Windows 8.1

Ohannesburgerki ngkingsizewhoop ermenuyanindali monluiceteave12 lisoganhalkalar ikredikartiileo deyecegim

Aktepe

Cevap #4 - 30 Aralık 2007, 18:54

Teşekkürler Mareşal'im. Yarın bir deneyelim bakalım işyerinde.
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Cevap #5 - 30 Aralık 2007, 23:56

İnceledikten Sonra Demeneye koyuldum.

Alıntı
HD/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/
Bu dizinin "folders.501" isimli parçası ise Mac OS X üzerinde açılmış hesap sayısına göre 502, 503 şeklinde kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. "HD" ibaresi de semboliktir. Örneğin; sistemin kurulu olduğu bölüntü ismi "iMac" ise, dizinin doğru ismi de "iMac/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/" olmalı.

Söylediğiniz dizindeki klasörü bulamıyor bende.  direk go to folder'a private yazdım öyle bulayım dedim .

Klasör durumu bu.
Macbook Pro 13.3
Mac Mini

barsahin

Cevap #6 - 31 Aralık 2007, 00:23

Söylediğiniz dizindeki klasörü bulamıyor bende.  direk go to folder'a private yazdım öyle bulayım dedim .

Youtube'da bir klip aç, sayfayı kapamadan bir daha "MacintoshHD/private/var/tmp/folders.501/TemporaryItems/" klasörüne bak.
Bazen klasör boşken açılmayabiliyor . İkinci ihtimalde Macintosh HD (veya hard diskinin ismi neyse) kısmında hata yapılmış olması.

Not:
Bu arada ellerine sağlık Mareşal.
iş = MBP mid 2014
ev = MBP Pro mid 2009, mac mini mid 2011

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Cevap #7 - 31 Aralık 2007, 00:28

Onuda denedim. Safari ile youtubeyi açtım . Gene Gelmedi o dosya bende. Nedendir acaba ?  Leopard kullanıyorum.
Macbook Pro 13.3
Mac Mini

barsahin

Cevap #8 - 31 Aralık 2007, 00:34

Onuda denedim. Safari ile youtubeyi açtım . Gene Gelmedi o dosya bende. Nedendir acaba ?  Leopard kullanıyorum.

İsmi kesinlikle doğru yazdıysan, Leopard alakalı bir konu olabilir o zaman. Leopard kurmuş biri buna cevap verse daha iyi olur.
iş = MBP mid 2014
ev = MBP Pro mid 2009, mac mini mid 2011

Mareşal

Cevap #9 - 31 Aralık 2007, 00:54

FlashTmp0 dosyasının indiği dizin Leopard'da değişmiş:

HD/private/var/folders/Pw/Pws2aKjiGJCGH3POGCVHhk+++TI/TemporaryItems/
FlashTmp0

İyi gizlemişler :)
Pws2aKjiGJCGH3POGCVHhk+++TI adlı klasörün ismi, kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor olabilir. Bu isim ne olursa olsun Pw klasörünün içerisinde 1 adet klasör var. TemporaryItems de bu kriptovari isimli klasörün içerisinde.

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Cevap #10 - 31 Aralık 2007, 01:08

FlashTmp0 dosyasının indiği dizin Leopard'da değişmiş:

HD/private/var/folders/Pw/Pws2aKjiGJCGH3POGCVHhk+++TI/TemporaryItems/
FlashTmp0

İyi gizlemişler :)
Pws2aKjiGJCGH3POGCVHhk+++TI adlı klasörün ismi, kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor olabilir. Bu isim ne olursa olsun Pw klasörünün içerisinde 1 adet klasör var. TemporaryItems de bu kriptovari isimli klasörün içerisinde.

Bu olay bende "cm" diye bir klasörde kayıtlı . Demekki değişiklik gösterebiliyor.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2007, 01:32 Gönderen: Serkan Sepil »
Macbook Pro 13.3
Mac Mini

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Cevap #11 - 31 Aralık 2007, 01:30

Eğer mozilla firefox kullanıcıysanız . Küçük bir add-ons ile bu olay daha basit bir hale de gelebiliyormuş .

1. Firefox'u açın
2. Buraya Tıklayın
3. Add-ons u indirin .
4. Youtube vs.. video sitelerine girdiğiniz zaman .

Yanda 3 baloncukla karşılaşacaksın ız .  Tıklayın ve video ismini seçin (bazen 2-3 tane şey olabiliyor siz direk video ismini seçin. ) ve video nun nereye kaydedileceğini ayarlayın..

Macbook Pro 13.3
Mac Mini

Yalçın Eren

• Welcome back
    • web sitem
Cevap #12 - 31 Aralık 2007, 10:31

Eğer mozilla firefox kullanıcıysanız . Küçük bir add-ons ile bu olay daha basit bir hale de gelebiliyormuş .

1. Firefox'u açın
2. Buraya Tıklayın
3. Add-ons u indirin .
4. Youtube vs.. video sitelerine girdiğiniz zaman .

Yanda 3 baloncukla karşılaşacaksın ız .  Tıklayın ve video ismini seçin (bazen 2-3 tane şey olabiliyor siz direk video ismini seçin. ) ve video nun nereye kaydedileceğini ayarlayın..

Ben olsam burada anlatılan action'ı kurgulamaya çalışır, hem biraz Automator öğrenir  hemde bir işi kendi ellerimle yapmış olmanın verdiği hazzı yaşar, Firefox zillisine de bulaşmamış olurdum.
Ayrıca da bu mesajı Firefox ile ilgili bir başlık açarak verirdim..  ;)

Mareşal

Cevap #13 - 31 Aralık 2007, 11:29

Alıntı
Ben olsam burada anlatılan action'ı kurgulamaya çalışır, hem biraz Automator öğrenir  hemde bir işi kendi ellerimle yapmış olmanın verdiği hazzı yaşar, Firefox zillisine de bulaşmamış olurdum.

Ben de bu kurgulama için epey kasmıştım. Hikayesini kısa özet geçeyim:
Hatırlarsanız, bir ara forumda FlashTmp0 dosyasının nereye kaydedildiğine dair epey kafa patlatmış, Aktepe ve Cahil'in de katkılarıyla keşfedebilmişti k.
Kurguya başlarken, bu invisible dizini görünür yapmayı denedim ve işi uzattığını farkettim. Ve sonunda da Hakan Yörük'ün Go > Go to Folder yöntemini kullanmaya karar verdim.
FlashTmp0 dosyası sürükle bırak yöntemi ile workflow penceresine sürükledikten sonraki ikinci adımda bu dosyanın uzantısını değiştirmem gerektiği ortaya çıktı. Zira QuickTime, dosyayı bu haliyle tanımıyordu. Yaklaşık 3 saat, internetteki action sitelerinin altını üstüne getirdim fakat uzantı (extension) değiştirecek bir action bulamadım. Tam kurgudan vazgeçiyordum ki, aradığım şey Automator Actions for Web Designer paketinin içinden çıktı. Kurguyu tamamlayacak diğer adımlar ise oldukça kolaydı.
Diyeceğim odur ki; Automator, kurgunuzdaki eylemleri gerçekleştirebi lecek action'ları temin edebilmeniz halinde harikulade bir yazılım. Kurgulamak da ayrı bir zevk ve eğlence. Tam bir beyin jimnastiği. Ve en nihayet, bir şeyi başarabilmiş olmak, kendi imalatınızı kullanmak apayrı bir güzellik.
Yoksa, elbette Youtube videolarını ele geçirmenin başka yolları da var. Önemli olan Automator'u ve kendi becerilerinizi devreye sokabilmek. Yakında Automator kurgulama tekniklerine ilişkin MacLine'daki makalemi de yayımlayacağım. Umarım yazılım hakettiği ilgiyi görür.

Serkan Sepil

• iOs - Android
    • Sepil.Net
Cevap #14 - 31 Aralık 2007, 16:24

Ayrıca da bu mesajı Firefox ile ilgili bir başlık açarak verirdim..  ;)

Mareşalin anlattığı kurguyu yaptım .  Bazen ilk tıkladığımda çalışmıyor ama sorun bende olabilir. Herkes bir gün küçük! , programcımı olcak bu gidişle :D
Macbook Pro 13.3
Mac Mini

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı