Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oncorex

• Corei5 27"Imac 2.66
    • ADVERTISING
Ynt: Grafiker Arkada?lar?n Bilgisine
Cevap #90 - 15 Mayıs 2011, 16:54

Harika bir ba?l?k.

Geçen hafta matbaaya Grayscale tek renk gönderdi?im basit bir i?in 3 kez yanl?? bas?lmas?ndan sonra ne kadar düz mant?k i? yap?ld???na bir kez daha ?ahit oldum. 5 ya da 50 kez mail atman?z ya da gün içerisinde 5 telefon konu?mas? yapman?z bir ?eyi de?i?tirmiyor.

Ofset bask?n?n ya? ve su birbirine kar??maz fizik kural?n?n asl?nda günümüze uyarlanm?? japon harikas? makinelerle hangi noktaya geldi?ini görmeyen, "makine so?uk abi" zihniyetiyle yanl?? bast??? i?i suç bast?rma yöntemleriyle üstünü örtmeye çal??an, i?in kimyas?n? ö?renmemek için çaba harcayan her türlü giri?imi k?n?yorum.
Sizin 'iyi'nizden daha 'iyi'si, henüz icat edilmedi!

oz6ur

Cevap #91 - 15 Mayıs 2011, 19:07

95 y?l?ndan beri matbaac?l?k yap?yorum ve çok enteresan insanlarla çal??t?m.
offset o'sunu bilmeyenler.
Emilsiyonun ne oldu?unu bilmiyenler.
trikromi kelimesinin ne anlama geldi?ini bilmeyenler.
tak tenekeyi ver mürekkebi diyenler.
ak?am olsada eve gitsek diyenler.
70*100 ebat ka??t? 4'de bölemeyenler.
ve daha neler.
bana göre mesle?i insan seçmez
meslek insan? seçer.
ve bu durum günümüz gençli?i için içler ac?s?.

Zen

Cevap #92 - 16 Mayıs 2011, 09:55

Bask?ya gönderdi?im i?lerin üzerinde bo? buldu?um her yere notlar yazmaya ba?lad?m, çünkü;

1-Sekiz renk pantone bas?lmas? için ctp kal?ba pdf olarak gönderdi?im i?im skala k?sm?nda pantone renkler yaz?yor olmas?na ra?men operatör arkada??n "8 renk i? mi olur" diye yorumlamas? sonucu normal CMYK bas?ld?.

2- Hepi topu iki renk olan (siyah ve 877) bir i?imde siyahlar alt?n? oymu? olmama ra?men bas?lacak materyali bilmedikleri halde yine kendilerince yorum yapan ctp operatörleri taraf?ndan overprint verilerek bas?ld? ve gerekçe olarak "sizin bizi uyarman?z laz?m yoksa makine bunu otomatik yapar" ?eklinde bir aç?klama yap?ld?.

3- Tek yüz bas?lmas? gereken bir i?im nedendir bilmem matbaa ustas? taraf?ndan revoltal? bas?ld? ve mazeret olarak "filmin üzerine tek yüz diye yazsayd?n?z" dendi.

4- Bu da bir arkada??m?n ba??na gelen "ku?e sticker bask?m? revoltal? bast?lar"

Uzun laf?n k?sas?, piyasan?n rekabet ko?ullar? gerekçesiyle bu i?lerden zerre anlamayan, bask? bilgisi olmad??? halde renk ayr?mc? veya ctp kal?p i?inde olan, bilmem kim ustan?n yan?nda senelerce durup kendini matbaa ustas? ilan eden ama hepsi hepsi 500 tabaka i? bas?p bu 500 tabakan?n içinde rengarenk i? basan ustalar oldukça bu tip sorunlar? ya?amam?z kaç?n?lmaz. Daha yeni 70x100 bir stand bask?m iki kere bas?ld? çünkü ilk bask?da gümü?i gri ç?kmas? gereken alan? resmen turkuaz basan "usta" etek tabir edilen k?s?mda sadece 4 mm yerim kalm??ken bana "i?te skala olsayd? düzgün ç?kard?" diyebilecek kadar usta i?te...

Zaten s?k?ld?m bu i?ten art?k emeklili?imi bekliyorum... ;)
iMac 3,2 GHz Intel Core i5 16 Gb 1600 MHz DDR3 27"
MacPro 2x2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
4 Gb 800 MHz DDR2 FB-DIMM Ram 20" Cinema Display
iMac 2.5 GHz Intel Core i5 8 Gb 1333 MHz DDR3 Ram

Abdullah

• http://www.abgrafik.com
Cevap #93 - 17 Mayıs 2011, 09:48

bütün bu sorular?n cevab? asl?nda belli,
Çayc?s?ndan tut ofsetteki ç?ra??na kadar grafik tasar?mc?lar? hiç bir çal??an sevmiyor. Bütün gün yan gelip yatt???m?z için...
Mac Os X Leopard..! Daha ötesi yok!

oncorex

• Corei5 27"Imac 2.66
    • ADVERTISING
Cevap #94 - 17 Mayıs 2011, 13:46

bütün bu sorular?n cevab? asl?nda belli,
Çayc?s?ndan tut ofsetteki ç?ra??na kadar grafik tasar?mc?lar? hiç bir çal??an sevmiyor. Bütün gün yan gelip yatt???m?z için...

Be?endim :)
Sizin 'iyi'nizden daha 'iyi'si, henüz icat edilmedi!

oz6ur

Grafiker Arkada?lar?n Bilgisine
Cevap #95 - 17 Mayıs 2011, 20:07

Yuuuhhh.
Stecker arkas?na bask? m? yapt?lar.
Büyük ustalarm?? gerçekten.

acemi ustalar skala ihtiyac? duyarlar.
Skala olmasa dahi enfazla %10 bir renk fark? olur.buda normaldir.

Zen

Cevap #96 - 18 Mayıs 2011, 09:33

acemi ustalar skala ihtiyac? duyarlar.
Skala olmasa dahi enfazla %10 bir renk fark? olur.buda normaldir.

Valla 70x100 5+1 üstelik kal?p okumal? heidelberg makinede çal??an ve neredeyse 15 y?ld?r matbaa ustas? olan biri için bu mazeret çok geçerli de?il. Kald? ki %10'luk fark benim ve mü?terimin (bu i? için) tolerans aral???nda olan bir fark ama buradaki sorun gümü?i bir grinin ton-mon de?il resmen turkuaz bas?lmas? sorunudur ki bunuda skala eksikli?ine ba?lamak çokta geçerli bir mazeret de?il.

Sonuçta Abdullah arkada??m?z?n tespiti do?ru. Çal??t???m yerlerde genelde oturdu?umuz yerden para kazanan i?in içinde kol gücü olmad??? için yapt???m?z i?in bir de?eri olmad???n? dü?ünenler hep oldu ki bunlardan biride o dönem çal??t???m yerdeki patronumdu, bir toplant? esnas?nda bizim departmana dönerek "asl?nda a?a??daki i?çiler olmasa para kazanamay?z, sizin yapt???n?z i? say?lmaz" dedi. Kendisine "O zaman i?i b?rakal?m bo?u bo?una ödeme yapmay?n bize" ?eklinde bir öneride bulundu?umda art?k nas?l bir iç hesapla?ma ya?ad?ysa yanl?? ifade etti?ini vs. söyledi.

iMac 3,2 GHz Intel Core i5 16 Gb 1600 MHz DDR3 27"
MacPro 2x2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
4 Gb 800 MHz DDR2 FB-DIMM Ram 20" Cinema Display
iMac 2.5 GHz Intel Core i5 8 Gb 1333 MHz DDR3 Ram

mertturk

• www.mertturkoglu.com
    • www.mertturkoglu.com
Cevap #97 - 20 Mayıs 2011, 06:24

Herkese Merhaba
oncelikle butun yazilari okudum ve birseylerin katkisini bende yapmak istedim. Yazilarin bazilarinda hala "ben" ogesini goruyorum acikcasi kinamiyorum, ben de bir zamanlar oyleydim. yas 25-30 arasinda. Sonra birgun bir yarismamaya katildim. bir derece verdiler. Bu firsatla dunyanin neredeyse tum kitalarini dolasip, tasarim egtimi veren bir egitmen haline donustum. Bu ayrintiyi su sebeble veriyorum, Turkiye'deyken bende bir 'ben'dim ve kimseyi begenmezdim. Oyle ya Turkiye'nin en buyuk ajanslarinda, gazetelerinde calismistim ustelik bu meslege hem universite de 4 yil okuyarak bulasmistim hem de ayni zamanda "pikajorluk" yapmistim. 40 yasima geldim hala birsyler ogrenmeye calisiyorum. Ama asil ogrendigim sey su oldu; "sen kimsin, grafiker mi? trafiker mi? yoksa tasarimci mi? yoksa reproduksiyon uzmani mi?" iste arkadaslar yillar sonra anladim ki hepsi bir arada olmuyor. Olmamasi da gerekiyor! Niye mi? cunku yaratilicigli en ust sevyede tutmak ve dunyanin diger ulkerindeki meslaktaslarinl a yarisa bilmek icin bir konuda uzmanlasmis olman gerekiyor. Mesala Bu meslegin dunya uzerinde ki etkesi ve onderligi sebebiyle Amerika'dan bahsetmek isterim; Ilk olarak bir film sektorune hizmet eden ve cok onemli bir filimin afisini hazirlayan bir ekiple basladim bu ise, tabi bendeniz turk cengaver hersey bilirim anlarim hatta tek basina ben yaparim gerek yok bunca adama diye dusunup ustelik bunu da uygulamaya baslamistim ki, dur dediler. "Bizim her departmanimizda degerli insanlar ve hepsi kendi dalinda uzman, biz seni tasarim yapman ve fikirlerini masa da konusman icin aldik seni, kafandaki fikrini grafiker arkadasinla paylasip birlikte eskizini cikardigin projenin uygulama kismina gecebilrisin, ama matbaya kadar sen takip edemezsin, cunku bir konu da ancak focos olman lazim basarinin devamini getirmek icin" iste basic bir hikaye ne kada dilim dondu anlatmak icin bilmiyorum ama kisadan hisse sizlere. O gunden itibaren ben sadece tyasarim yapiyorum kalemimle ciziyorum on calismalarimi Adobe yada Freehand kullaniyorum sonrasi gerekliyse elde veya photoshop'ta renklendiriyoru m. bana ayrilan alana ve hizmet edecegim kitlenin begenme arzsunu dikat alarak, hedef kitle ile aramda yaptigim isimle empati yaratmaya calisiyorum.

Bu forumda fazla yazmasamda elimden geldigi kadariyla turkiye'deki grafikerlerin durumu ve genel analizi icin elimden geldigi kadariyla takip ediyorum. Ve cok mutluyum ki, cok guzel ve degerli bilgiler paylasiliyor, sizlerden bazen unuttuklarimi bazende yeni birseyler ogreniyorum... Bu forum'u gerceklestirenl ere ve yayina alanlara tesekur ederim..

Turkcem de uyumsuz ve bozukluk varsa ve Turkce klavyem olmadigi icin bu sekilde yazdim... Kusra bakmayin lutfen gencler ve ayni jenarasyondaki tum mac dostlarina. Bu sebeble yaziyi yayindan kaldirmayi dusunurseniz eger bu benim icin bir sorun teskil etmeyecektir..

Tum turkmac ailesine sevgi ve saygiyla...

Not: Uzun yillardir sizlerin tanimlasina uygun olarak "grafikerlik" yapmiyorum. sadece fotograf cekiyorum. ama hala ilk ask devam ediyor iste... :)
http://www.mertturkoglu.com

MacBook Pro 15” Quad Core i7 2.03GHz 750 GB
IPhone 4, 16 GB

roboTTek

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #98 - 11 Mayıs 2012, 21:53

merhaba...
Yazd?klar?n?z? heyecanla okuyorum.Bana bu i?lerin mutfa??ndaki kitap ve siteleri önerebilir misiniz?Kitap ka??da yak?n bir mesle?im var.Erken emekli olursam matbaada bilgisayar ba??nda çal??mak isterim

ekaan

• Lütfen imza k?sm?na Mac'inizin özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #99 - 26 Mart 2016, 04:11

Yaa dostum güzel bilgiler vermi?sinde matbaada çal??mayan adam bunlar? kavrayamaz. ?nternetten veya ?u yeni aç?lan üniversitelerden mezun olanlar ço?ald??? için ortal?k grafiker dolu. Font kullan?m?n? bilmiyorlar. Tutup fontu ya sündürüyor yada iyice daralt?yor. Ben bunu matbaaya gelen üniversitede grafik ö?retmeninde gördüm, ö?renci olsa gam yemem. Bilgisayar bölümü ö?retmenleri aç?kta kald??? için bu bölümlere koydular. Ortal?kta i?i bilmeyen ucuza çal??an ve piyasan?n fiyat?n? s?f?ra indiren bir grafiker ordusu dolu. Daha anlat?lacak çok ?ey var ama.....

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri