Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oncorex

• Corei5 27"Imac 2.66
    • ADVERTISING
Ynt: Grafiker Arkadaşların Bilgisine
Cevap #90 - 15 Mayıs 2011, 16:54

Harika bir başlık.

Geçen hafta matbaaya Grayscale tek renk gönderdiğim basit bir işin 3 kez yanlış basılmasından sonra ne kadar düz mantık iş yapıldığına bir kez daha şahit oldum. 5 ya da 50 kez mail atmanız ya da gün içerisinde 5 telefon konuşması yapmanız bir şeyi değiştirmiyor.

Ofset baskının yağ ve su birbirine karışmaz fizik kuralının aslında günümüze uyarlanmış japon harikası makinelerle hangi noktaya geldiğini görmeyen, "makine soğuk abi" zihniyetiyle yanlış bastığı işi suç bastırma yöntemleriyle üstünü örtmeye çalışan, işin kimyasını öğrenmemek için çaba harcayan her türlü girişimi kınıyorum.
Sizin 'iyi'nizden daha 'iyi'si, henüz icat edilmedi!

oz6ur

Cevap #91 - 15 Mayıs 2011, 19:07

95 yılından beri matbaacılık yapıyorum ve çok enteresan insanlarla çalıştım.
offset o'sunu bilmeyenler.
Emilsiyonun ne olduğunu bilmiyenler.
trikromi kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeyenler.
tak tenekeyi ver mürekkebi diyenler.
akşam olsada eve gitsek diyenler.
70*100 ebat kağıtı 4'de bölemeyenler.
ve daha neler.
bana göre mesleği insan seçmez
meslek insanı seçer.
ve bu durum günümüz gençliği için içler acısı.

Zen

Cevap #92 - 16 Mayıs 2011, 09:55

Baskıya gönderdiğim işlerin üzerinde boş bulduğum her yere notlar yazmaya başladım, çünkü;

1-Sekiz renk pantone basılması için ctp kalıba pdf olarak gönderdiğim işim skala kısmında pantone renkler yazıyor olmasına rağmen operatör arkadaşın "8 renk iş mi olur" diye yorumlaması sonucu normal CMYK basıldı.

2- Hepi topu iki renk olan (siyah ve 877) bir işimde siyahlar altını oymuş olmama rağmen basılacak materyali bilmedikleri halde yine kendilerince yorum yapan ctp operatörleri tarafından overprint verilerek basıldı ve gerekçe olarak "sizin bizi uyarmanız lazım yoksa makine bunu otomatik yapar" şeklinde bir açıklama yapıldı.

3- Tek yüz basılması gereken bir işim nedendir bilmem matbaa ustası tarafından revoltalı basıldı ve mazeret olarak "filmin üzerine tek yüz diye yazsaydınız" dendi.

4- Bu da bir arkadaşımın başına gelen "kuşe sticker baskımı revoltalı bastılar"

Uzun lafın kısası, piyasanın rekabet koşulları gerekçesiyle bu işlerden zerre anlamayan, baskı bilgisi olmadığı halde renk ayrımcı veya ctp kalıp işinde olan, bilmem kim ustanın yanında senelerce durup kendini matbaa ustası ilan eden ama hepsi hepsi 500 tabaka iş basıp bu 500 tabakanın içinde rengarenk iş basan ustalar oldukça bu tip sorunları yaşamamız kaçınılmaz. Daha yeni 70x100 bir stand baskım iki kere basıldı çünkü ilk baskıda gümüşi gri çıkması gereken alanı resmen turkuaz basan "usta" etek tabir edilen kısımda sadece 4 mm yerim kalmışken bana "işte skala olsaydı düzgün çıkardı" diyebilecek kadar usta işte...

Zaten sıkıldım bu işten artık emekliliğimi bekliyorum... ;)
iMac 3,2 GHz Intel Core i5 16 Gb 1600 MHz DDR3 27"
MacPro 2x2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
4 Gb 800 MHz DDR2 FB-DIMM Ram 20" Cinema Display
iMac 2.5 GHz Intel Core i5 8 Gb 1333 MHz DDR3 Ram

Abdullah

• http://www.abgrafik.com
Cevap #93 - 17 Mayıs 2011, 09:48

bütün bu soruların cevabı aslında belli,
Çaycısından tut ofsetteki çırağına kadar grafik tasarımcıları hiç bir çalışan sevmiyor. Bütün gün yan gelip yattığımız için...
Mac Os X Leopard..! Daha ötesi yok!

oncorex

• Corei5 27"Imac 2.66
    • ADVERTISING
Cevap #94 - 17 Mayıs 2011, 13:46

bütün bu soruların cevabı aslında belli,
Çaycısından tut ofsetteki çırağına kadar grafik tasarımcıları hiç bir çalışan sevmiyor. Bütün gün yan gelip yattığımız için...

Beğendim :)
Sizin 'iyi'nizden daha 'iyi'si, henüz icat edilmedi!

oz6ur

Grafiker Arkadaşların Bilgisine
Cevap #95 - 17 Mayıs 2011, 20:07

Yuuuhhh.
Stecker arkasına baskı mı yaptılar.
Büyük ustalarmış gerçekten.

acemi ustalar skala ihtiyacı duyarlar.
Skala olmasa dahi enfazla %10 bir renk farkı olur.buda normaldir.

Zen

Cevap #96 - 18 Mayıs 2011, 09:33

acemi ustalar skala ihtiyacı duyarlar.
Skala olmasa dahi enfazla %10 bir renk farkı olur.buda normaldir.

Valla 70x100 5+1 üstelik kalıp okumalı heidelberg makinede çalışan ve neredeyse 15 yıldır matbaa ustası olan biri için bu mazeret çok geçerli değil. Kaldı ki %10'luk fark benim ve müşterimin (bu iş için) tolerans aralığında olan bir fark ama buradaki sorun gümüşi bir grinin ton-mon değil resmen turkuaz basılması sorunudur ki bunuda skala eksikliğine bağlamak çokta geçerli bir mazeret değil.

Sonuçta Abdullah arkadaşımızın tespiti doğru. Çalıştığım yerlerde genelde oturduğumuz yerden para kazanan işin içinde kol gücü olmadığı için yaptığımız işin bir değeri olmadığını düşünenler hep oldu ki bunlardan biride o dönem çalıştığım yerdeki patronumdu, bir toplantı esnasında bizim departmana dönerek "aslında aşağıdaki işçiler olmasa para kazanamayız, sizin yaptığınız iş sayılmaz" dedi. Kendisine "O zaman işi bırakalım boşu boşuna ödeme yapmayın bize" şeklinde bir öneride bulunduğumda artık nasıl bir iç hesaplaşma yaşadıysa yanlış ifade ettiğini vs. söyledi.

iMac 3,2 GHz Intel Core i5 16 Gb 1600 MHz DDR3 27"
MacPro 2x2.8 GHz Quad-Core Intel Xeon
4 Gb 800 MHz DDR2 FB-DIMM Ram 20" Cinema Display
iMac 2.5 GHz Intel Core i5 8 Gb 1333 MHz DDR3 Ram

mertturk

• www.mertturkoglu.com
    • www.mertturkoglu.com
Cevap #97 - 20 Mayıs 2011, 06:24

Herkese Merhaba
oncelikle butun yazilari okudum ve birseylerin katkisini bende yapmak istedim. Yazilarin bazilarinda hala "ben" ogesini goruyorum acikcasi kinamiyorum, ben de bir zamanlar oyleydim. yas 25-30 arasinda. Sonra birgun bir yarismamaya katildim. bir derece verdiler. Bu firsatla dunyanin neredeyse tum kitalarini dolasip, tasarim egtimi veren bir egitmen haline donustum. Bu ayrintiyi su sebeble veriyorum, Turkiye'deyken bende bir 'ben'dim ve kimseyi begenmezdim. Oyle ya Turkiye'nin en buyuk ajanslarinda, gazetelerinde calismistim ustelik bu meslege hem universite de 4 yil okuyarak bulasmistim hem de ayni zamanda "pikajorluk" yapmistim. 40 yasima geldim hala birsyler ogrenmeye calisiyorum. Ama asil ogrendigim sey su oldu; "sen kimsin, grafiker mi? trafiker mi? yoksa tasarimci mi? yoksa reproduksiyon uzmani mi?" iste arkadaslar yillar sonra anladim ki hepsi bir arada olmuyor. Olmamasi da gerekiyor! Niye mi? cunku yaratilicigli en ust sevyede tutmak ve dunyanin diger ulkerindeki meslaktaslarinl a yarisa bilmek icin bir konuda uzmanlasmis olman gerekiyor. Mesala Bu meslegin dunya uzerinde ki etkesi ve onderligi sebebiyle Amerika'dan bahsetmek isterim; Ilk olarak bir film sektorune hizmet eden ve cok onemli bir filimin afisini hazirlayan bir ekiple basladim bu ise, tabi bendeniz turk cengaver hersey bilirim anlarim hatta tek basina ben yaparim gerek yok bunca adama diye dusunup ustelik bunu da uygulamaya baslamistim ki, dur dediler. "Bizim her departmanimizda degerli insanlar ve hepsi kendi dalinda uzman, biz seni tasarim yapman ve fikirlerini masa da konusman icin aldik seni, kafandaki fikrini grafiker arkadasinla paylasip birlikte eskizini cikardigin projenin uygulama kismina gecebilrisin, ama matbaya kadar sen takip edemezsin, cunku bir konu da ancak focos olman lazim basarinin devamini getirmek icin" iste basic bir hikaye ne kada dilim dondu anlatmak icin bilmiyorum ama kisadan hisse sizlere. O gunden itibaren ben sadece tyasarim yapiyorum kalemimle ciziyorum on calismalarimi Adobe yada Freehand kullaniyorum sonrasi gerekliyse elde veya photoshop'ta renklendiriyoru m. bana ayrilan alana ve hizmet edecegim kitlenin begenme arzsunu dikat alarak, hedef kitle ile aramda yaptigim isimle empati yaratmaya calisiyorum.

Bu forumda fazla yazmasamda elimden geldigi kadariyla turkiye'deki grafikerlerin durumu ve genel analizi icin elimden geldigi kadariyla takip ediyorum. Ve cok mutluyum ki, cok guzel ve degerli bilgiler paylasiliyor, sizlerden bazen unuttuklarimi bazende yeni birseyler ogreniyorum... Bu forum'u gerceklestirenl ere ve yayina alanlara tesekur ederim..

Turkcem de uyumsuz ve bozukluk varsa ve Turkce klavyem olmadigi icin bu sekilde yazdim... Kusra bakmayin lutfen gencler ve ayni jenarasyondaki tum mac dostlarina. Bu sebeble yaziyi yayindan kaldirmayi dusunurseniz eger bu benim icin bir sorun teskil etmeyecektir..

Tum turkmac ailesine sevgi ve saygiyla...

Not: Uzun yillardir sizlerin tanimlasina uygun olarak "grafikerlik" yapmiyorum. sadece fotograf cekiyorum. ama hala ilk ask devam ediyor iste... :)
http://www.mertturkoglu.com

MacBook Pro 15” Quad Core i7 2.03GHz 750 GB
IPhone 4, 16 GB

roboTTek

• Lütfen buraya bilgisayarınızın özelliklerini yazınız.
Cevap #98 - 11 Mayıs 2012, 21:53

merhaba...
Yazdıklarınızı heyecanla okuyorum.Bana bu işlerin mutfağındaki kitap ve siteleri önerebilir misiniz?Kitap kağıda yakın bir mesleğim var.Erken emekli olursam matbaada bilgisayar başında çalışmak isterim

ekaan

• Lütfen imza kısmına Mac'inizin özelliklerini yazınız.
Cevap #99 - 26 Mart 2016, 04:11

Yaa dostum güzel bilgiler vermişsinde matbaada çalışmayan adam bunları kavrayamaz. İnternetten veya şu yeni açılan üniversitelerde n mezun olanlar çoğaldığı için ortalık grafiker dolu. Font kullanımını bilmiyorlar. Tutup fontu ya sündürüyor yada iyice daraltıyor. Ben bunu matbaaya gelen üniversitede grafik öğretmeninde gördüm, öğrenci olsa gam yemem. Bilgisayar bölümü öğretmenleri açıkta kaldığı için bu bölümlere koydular. Ortalıkta işi bilmeyen ucuza çalışan ve piyasanın fiyatını sıfıra indiren bir grafiker ordusu dolu. Daha anlatılacak çok şey var ama.....

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı