Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Liquid

MiniDV den imovie ye
- 26 Şubat 2007, 11:36

MiniDv kameramdan imovie ye çekti?im görüntüleri aktar?rken çok yer tutuyor. 1 kaset yakla??k 30GB yer kapl?yor. Ancak filmi i?lerken küçültebiliyorum. Kameradan aktar?rken küçük boyutlu aktarman?n bir yolu varm? acaba?

Aktepe

Ynt: MiniDV den imovie ye
Cevap #1 - 26 Şubat 2007, 11:40

30 GB kaplamas? normal, çünkü dvd kalitesinde aktar?l?yor. Buradaki maksat iMovie'de i?lendikten ve bitirildikten sonra tekrar ayn? DV kasetine geri kaydedildi?inde bir kalite kayb? olmamas?d?r. (Bütün DV kameralar bilgisayardan kameraya geri kaydetmeyi desteklemiyor)
Boyutunu dü?ürmek, filmin kalitesini de dü?ürecektir. Aktar?rken kendili?inden dosyay? küçültecek bir seçenek bilmiyorum.
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

TwinCahil

• Kırmızı Kart
  • Sanat Ayr?nt?larda Gizlidir.
Cevap #2 - 26 Şubat 2007, 11:55

Aktarma olay?nda ham DV görüntüsü al?nd??? için dosya kabar?kt?r. ??lendikten sonra istedi?iniz formatlara dönü?türerek boyutu dü?ürebilirsiniz. ?move yada ?DVD yaz?l?mlar? ile ham DV görüntüsünü ister VCD ister DVD Film gormat?nda yazabilirsiniz.

Sayg?lar?mla,
Cahil
Bildiklerim damlaysa bilmediklerim okyanustur. Ne yaz?k ki bu okyanusta yüzme bilmiyorum. @TwinCahil

barsahin

Cevap #3 - 26 Şubat 2007, 12:26

Benim ibook HD'si 30 GB. Bu s?k?nt?y? en iyi ya?ayanlardan biri olarak ben bir çözüm bulamad?m. Tahminimce kameran?z Firewire yerine USB'den kay?t edilirse (bu da imovie'den yap?lmayabilir) daha dü?ük çözünürlü?e kavu?ulur ama bunun için de kameran?z?n mac taraf?nda USB destekleyen yaz?l?m? olmas? laz?m.
E?er imovie'ye import edilirken çözünürlü?ün biraz azalt?l?p daha az yer kaplamas?n?n sa?lanma imkan? var ise buna sevinenlerden biri de ben olaca??m.
i? = MBP mid 2014
ev = MBP Pro mid 2009, mac mini mid 2011

Aktepe

Cevap #4 - 26 Şubat 2007, 12:31

Benim ibook HD'si 30 GB. Bu s?k?nt?y? en iyi ya?ayanlardan biri olarak ben bir çözüm bulamad?m. Tahminimce kameran?z Firewire yerine USB'den kay?t edilirse (bu da imovie'den yap?lmayabilir) daha dü?ük çözünürlü?e kavu?ulur ama bunun için de kameran?z?n mac taraf?nda USB destekleyen yaz?l?m? olmas? laz?m.
E?er imovie'ye import edilirken çözünürlü?ün biraz azalt?l?p daha az yer kaplamas?n?n sa?lanma imkan? var ise buna sevinenlerden biri de ben olaca??m.
Ben iMac DV 400 kullan?rken s?rf bu DV filmlerinin yer problemi yüzünden 40 GB'l?k bir firewire HD alm??t?m. Çünkü iMac'?n diski 10 GB't?. Yaln?z bu harici disk dahili olandan ?a??lacak biçimde h?zl? çal???yordu. San?r?m bilgisayar?n HD'si 5400, kutununki 7200 devirliydi.

barsahin

Cevap #5 - 26 Şubat 2007, 12:42

ibook'un HD'si 4200 RPM, yani daha da beter. Evde bir tane PC ve içinde tüm yedeklerin bulundu?u 80GB kapasitesinde 7200 RPM'lik ikinci bir HD var. Olmad? ona bir firewire kutu alaca??m art?k. Ama akl?mdan önümüzdeki y?l yeni bir macbook geçmiyor da de?il. Biraz beklemek laz?m.
i? = MBP mid 2014

TwinCahil

• Kırmızı Kart
Cevap #6 - 26 Şubat 2007, 12:54

Toast'?n son sürümlerinde kameradan görüntüyü al?rken kay?t etme olay?n?n oldu?unu duymu?tum. Hiç görmedim, kullanmad?m. Ben Toast 5,2 lite sürümünü kullan?yorum. :)

Belki toast yaz?l?m? ile hdd'ye kopyalamadan direkt DVD yaz?labilir. Denemekte fayda vard?r.

Sayg?lar?mla,
Cahil
Bildiklerim damlaysa bilmediklerim okyanustur. Ne yaz?k ki bu okyanusta yüzme bilmiyorum. @TwinCahil

barsahin

Cevap #7 - 26 Şubat 2007, 12:57

Belki toast yaz?l?m? ile hdd'ye kopyalamadan direkt DVD yaz?labilir. Denemekte fayda vard?r.

Liquid'in bu konu hakk?nda fikrini bilemeyece?im ama benim ibook 30 GB'lik dü?ük kapasiteli HD'nin yan?nda DVD yazabilme kabiliyetinden de mahrum, sadece izlemeyi seviyor. ?imdi 5.25'lik bir kutu art? DVD RW ald?rmay?n bana, taze babay?m ben ekonomik olarak zay?f bir anday?m  :P
i? = MBP mid 2014

TwinCahil

• Kırmızı Kart
Cevap #8 - 26 Şubat 2007, 13:09

Liquid'in bu konu hakk?nda fikrini bilemeyece?im ama benim ibook 30 GB'lik dü?ük kapasiteli HD'nin yan?nda DVD yazabilme kabiliyetinden de mahrum, sadece izlemeyi seviyor. ?imdi 5.25'lik bir kutu art? DVD RW ald?rmay?n bana, taze babay?m ben ekonomik olarak zay?f bir anday?m  :P

Toast'? kullananlara sormak gerekir. DVD yazarken hdd'de gizli temp folder halinde yer kapl?yor mu diye. Direkt DVD 'ye yazma özelli?ini duymu?tum ama bunu nas?l yapar bilmiyorum.

Taze babal?kta Allah kolayl?k versin. Gece nöbetleri artt?ysa, bitki çaylar?n? önerebilirim. Papatya çay? gaz problemlerine iyi geliyordu.

Sayg?lar?mla,
Cahil

Aktepe

Cevap #9 - 26 Şubat 2007, 13:15

Allah size kolayl?k, yavrunuza da hay?rl? uzun ömürler versin. :)

barsahin

Cevap #10 - 26 Şubat 2007, 13:15

toast'?n böyle özelli?i oldu?unu ben de duymu?tum hatta toast 7 tam sürüm var elimde böyle bir özellikle gözüküyor ama denemedim hiç.
Bu arada gece nöbetleri çok ?ükür azald? ama öncesi pis yoruyor kerata, enerji doluyuz.

Bu arada temenniniz için size de te?ekkür ederim Say?n Aktepe..
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2007, 13:22 Gönderen: Bar?? ?ahin »
i? = MBP mid 2014

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/
Cevap #11 - 26 Şubat 2007, 21:25

Bence en iyisi iBook'unuzun sabit diskini 100-120GB'l?k (en az 5400 rpm) bir modelle de?i?tirin. Ya da harici bir disk alabilirsiniz. Video dosyalar?yla u?ra?mak ne yaz?k ki çok yer gerektiren bir i?.
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olaca??z![/url]

Liquid

Cevap #12 - 26 Şubat 2007, 23:33

Yan?tlar?n hepsi için çok te?ekkürler. Bende çok kurcalad?m imovie yi fakat konu?uldu?u gibi ancak son a?amada boyut de?i?tirilebiliyor.. San?r?m Toast ? deneyece?im.

Bu?ra Henden

• Yönetici
  • "Together we stand, divided we fall."
Cevap #13 - 26 Şubat 2007, 23:37

iBook'un harddiskini degistirmek olukca izdirap veren bir is. Kolay gelsin :)
15" MacBook Pro (Late 2011) & iPhone 6+ & iPad 3
mac mini (Late 2011) (Media Center)

Aktepe

Cevap #14 - 27 Şubat 2007, 11:44

iBook'un harddiskini degistirmek olukca izdirap veren bir is. Kolay gelsin :)

Gerçekten, bir sitede nas?l de?i?tirilece?ini gösteren ayr?nt?l? resimler vard?, hiç kolay i? de?il do?rusu. (Bizim yeni iMac'ler de pek farkl? de?il ya, neyse ki garantisi var halâ)

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri