Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı

Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 18   Aşağı git
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TwinCahil

• Kırmızı Kart
  • Sanat Ayrıntılarda Gizlidir.
Ynt: Sistem Optimizasyonu
Cevap #15 - 13 Mart 2007, 07:44

Neden apple İdefrag gibi bir programi disk utilities dosyasinin icinde barindirmaz ki..?

Güzel bir soru? Bu tür pro. kullanıcılar için olan yazılımları farklı firmalar üretiyor. Belki riskli bir işlem olduğu için üretmiyor. Pro kullanıcılar için gerekli bir yazılımdır. Hoş Apple bildiğim kadarıyla hiç defrag yazılımı üretmedi. (ilk kurulduğu yıldan günümüze kadar) (doğasında yok galiba)
Bildiklerim damlaysa bilmediklerim okyanustur. Ne yazık ki bu okyanusta yüzme bilmiyorum. @TwinCahil

TwinCahil

• Kırmızı Kart
Cevap #16 - 13 Mart 2007, 09:08

Birde Apple'nin sistemin otomatik olarak fragmantasyonla rı gidermesini ne kadar verimli gördüğüyle ilgilidir. Belki normal ev kullanıcıları için bu defragtasyon işlemi yeterli olabilir.

Fakat sistemin de dahil olduğu fragmantasyon'u , hdd'nin üzerinde ki verilerin parça pincik olmasını MacOS X  sadece belli bir oranda yapabilmektedir .

(malum bootable olan sistem fazla düzenlemez, açık ve çalışan uygulamalardan ötürü)
Bildiklerim damlaysa bilmediklerim okyanustur. Ne yazık ki bu okyanusta yüzme bilmiyorum. @TwinCahil

eadeniz

Cevap #17 - 13 Mart 2007, 09:17

Bildiğiniz free defrag yazilimi var mi..?
Mac OS X 10.5.8
powerbook  G4 1.67 GHz
iphone 3G  16 GB 3.1

ozgur

• Lümpen Proleter!!
    • http://absurd.org/
Cevap #18 - 13 Mart 2007, 09:24

Cünkü apple 20MB'tan kücük dosyalari ototmatik defragmantasyon a tabi tutar. Büyük dosyalari da isze birakir.

Tersi değil miydi?
Umutsuz kitlelerin iLLuminati'si olacağız![/url]

TwinCahil

• Kırmızı Kart
Cevap #19 - 13 Mart 2007, 11:35

Bildiğiniz free defrag yazilimi var mi..?
Malesef şuana kadar hiç ücretsiz defrag yazılımı görmedim. Aramak gerekir. Genelde hep ücretlileri görmüştüm.

örn.
İDefrag
Tech Tools Pro
Drive Genius

kazimtaskin

• Her seçiş, bir vazgeçiştir.
    • MacCafé Gold
Cevap #20 - 13 Mart 2007, 14:55

Ücretsiz bir Defrag yazılımına güvenmezdim ben.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever
Twitter: @kazimtaskin

Aktepe

Cevap #21 - 13 Mart 2007, 14:59

Ücretsiz bir Defrag yazılımına güvenmezdim ben.

Ücretsiz optimizasyon yazılımına (Onyx) güveniyoruz ya!.. :D
Mac mini Intel Core2Duo 2,4 GHz 4 GB OS X 10.6.8
iMac Intel i3 3,06 GHz 21,5" 4 GB OS X 10.9.4
iPod Classic 5G 30 GB Siyah

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #22 - 13 Mart 2007, 15:12

Doğru. Lakin Disk optimizasyonund an bahsediyorum (bkz. defragmantasyon)
OnyX, sistem optimizasyonuna ilişkin paket unix komutlarına sahip üstelik rüştünü ispat etmiş bir yazılım.
K.T.
iMac Core2Duo 3.06GHz 21,5" l 8 GB RAM l Mac OS X 10.9 l WD 1 TB External HD l Working forever

Yalçın Eren

• Welcome back
    • web sitem
Cevap #23 - 13 Mart 2007, 16:08

Diskinizdeki fragmantasyonla rı görmeye (görmeye, birleştirmeye değil) yarayan ShowVolumeFragmentation 0.80 adında free bir yazılım var, fena da değil. Defrag'a ihtiyacınız var mı yok mu görmek için işe yarıyor...

north

Cevap #24 - 13 Mart 2007, 19:10

Kazım abi ellerine sağlık, tam aşağıdaki soruyu yazıyordum, birde baktım burada varmış. Boşa gitmesin diye eke koyuyorum, "sörç" etmelerde işe yarar :P Yazını büyük bir zevkle okuyorum -)

Alıntı
Ana sorumuz, Mac' de sistem bakımı nasıldır.

Unix Linux türevi sistemleri kullandım. Mesela Linux dağıtımlarından bir çoğunda bir dosyada düzenleme yaptığınızda hata ile eski halini kaybetmemeniz için isminin yanında sonsuz işareti olan bir kopyasını oluşturur. (home dizinini işaret eden işaret, klavyemde göremedim, bu yüztden yazamadım buraya) Zamanla bunlar şişerek ciddi bir alan kaplıyor. Veya bir web projesi üzerindeyseniz, istemediğiniz gereksiz dosyaları da görebiliyorsunu z web dizinde. Hoş olmuyor. Bazen /var ve /opt dizinleri altını da kontrol etmeniz gerekiyor. Mac de bunlara çok benziyor sistem olarak. Unix Linux FreeBSD de de "." ile başlayanları kullanıcılar standartta göremez, sistem dosyasıdır. Bu özellik Mac e de FreeBSD den miras kalmış olsa gerek.
Windowsda meşhur registry, temp, vs.. vs.. şişmeleri gibi..

Aslında bu soru şurdan aklıma geldi. Bir .zip dosyasını windowsda açtım içerisinde program_ismi.ap p bir dosya ve yanında .program_ismi diye bir klasör vardı. Ben bu dosyaya Mac de çift tıklayıp masaüstüme açtım diyelim. Ben .program_ismi klasörünü göremiyorum. program_ismi.ap p dosyasını tut sürükle ile Applications klasörüme attım, peki benim diğer . ile başlayan sistem dosyalarım nereye gitti ?

Program kurulumları, kaldırma işlemleri, gibi durumlarda sistemde hangi dizinlerde ne gibi değişiklikler olur? Sistemi nasıl stabil tutarız ?
 Mac Book Pro[/url] mu ? Emin misin[/url] ?

Fakir Mac kullanıcısı tornavidayla gezermiş -P Hangi atanın sözü bilmiyorum -P

akman onursoy

• İstanbul doğumlu, yaşı oldukça ileri, ATATÜRK sevg
Cevap #25 - 18 Mart 2007, 17:28

Sayın Taşkın, Makalenizi zevkle okudum. Tabii, benim gibi çok acemiler için, çok öğretici, bilgilendirici bir makale. Eminim benim gibi çok kimse de faydalanacaktır, ellerinize sağlık.
Esasen size benzer sorunlarla daha evvel de yazmıştım ve aldığım cevaplarla hem dertlerimi hallettim, hem de çok şey öğrendim. Fakat hayat bir okul, öğrenmekte devamlı bir olay. Tekrar ellerinize sağlık, keyboard' unuza kuvvet derim. 
akman

north

Cevap #26 - 24 Mart 2007, 16:32

Kazım abi yazını şimdi tam olarak okuyabilme fırsatı buldum.
Bir kaç bişey sormak istiyorum.
Sistemin dizin yapısı tam olarak nedir? Bunu detaylarıyla açıklayan türkçe veya ingilizce döküman var mı ?

Bildiğimiz BSD yapısından OSX in farkı nedir. Örneğin bir program kurduk. Ben kurulum yaparken .app dosyasını direkt Applications klasörüne tut sürükle ile atıyorum. Bu dizine sanırım yazma hakkım var. Peki ben Super User olmadan bu dizine yazıyorsam Super User nerede kalıyor ? Benim user dizinimde (/Users/north) Applications klasörü bulunmuyor.

drwx------    3 north  north    102 Mar 24 16:07 .Trash
-rw-------    1 north  north   3436 Mar 24 15:37 .bash_history
-rwxr-----    1 north  north    177 Feb 28 14:52 .login
-rwxr-----    1 north  north    181 Feb 28 14:52 .profile
drwx------    3 north  north    102 Feb 28 20:43 .ssh
drwxr-xr-x    4 north  north    136 Feb 28 06:01 .vnc

gibi dosyaların ne olduğunu, görevlerini biliyorum. Fakat mesela ağda bir dizin içerisinde çalışırken, içerisine birden fazla . (nokta) ile başlayan dosya atıyor. Bunlar ne işe yarıyor, otomatik olarak işim bittiğinde temizlenmesini nasıl sağlarım?

Benim kütüphane dosyalarım /Users/north/Library/ altında bulunuyor ise /Library dizini altındaki kütüphane dosyaları ne için?

Mac'cilerin automator dediği scriptler sanırım bildiğimiz cron rule'leri. (Veya yanlış biliyorum) Benim hazır cron rule'lerim var, bunları direkt sisteme girebilirmiyim ?

Bir program kurulurken sisteme nasıl yerleşiyor ? Program hazır derlenmiş paketler halindemidir, yoksa /usr /Library gibi dizinlere dağılır mı ? Program kurulumunun mantığı nedir? Kaldırırken .app dosyasını sildikten sonra /Users/north altından sistem dosyalarını el iletemizlemem, programı tamamen kalıntısız bir şekilde sistemden silmeme yeterli olur mu?

Sorum çok valla -) Kısaca sistemi tanımak istiyorum. Döküman var mı elinde ? Veya anlatabilir misin?

north

Cevap #27 - 24 Mart 2007, 16:39

Birşey unutmuşum,
Şimdi .app dosyası dosya değil aslında, bir dizin değil mi? Hepsinin içerisinde .app/Contents diye bir klasör, ve bu klasör altında bulunuyor tüm program dosyaları ? Bu klasördeki PkgInfo dosyası çalışan dosya. Bunu tetikleyen dosya Info.plist dosyasımıdır?

Eğer böyle ise Photoshop bu şekilde değil. Bunun yapısı, mantığı nedir?

kazimtaskin

• MacCafé Gold
Cevap #28 - 24 Mart 2007, 16:42

Bu başlıkları sistem optimizasyonu dışında Mac OS X bölümüne ayrıca açsan? Şu an çıkmak üzereyim, cevap hakkımı akşama kullanırım artık, konu uzun. :)
K.T.

north

Cevap #29 - 24 Mart 2007, 16:46

Tamam abi -)

Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 18   Yukarı git

Ücretsiz .design uzantılı domain kaydetme fırsatı