Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SY

• Ziyaretçi
Ynt: iPhone ve mac için yaz?l?m geli?tirme
Cevap #30 - 11 Eylül 2009, 14:32

opsiyonel demek keyfinize kalm?? demek... (:

serdalcolak

Cevap #31 - 14 Eylül 2009, 09:10

H?mm anlad?m. Sa?ol.

serdalcolak

Cevap #32 - 16 Eylül 2009, 14:37

a
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2009, 12:35 Gönderen: serdalcolak »

serdalcolak

Cevap #33 - 18 Eylül 2009, 10:01

a
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2009, 12:35 Gönderen: serdalcolak »

SY

• Ziyaretçi
Cevap #34 - 21 Eylül 2009, 00:55

yazarbozar.com

serdalcolak

Cevap #35 - 21 Eylül 2009, 11:31

yazarbozar.com

Te?ekkür ederim. Siteyi incelemeye ba?l?yacam hemen.

serdalcolak

Cevap #36 - 23 Eylül 2009, 13:08

a
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2009, 12:34 Gönderen: serdalcolak »

?smail Pazarba??

Cevap #37 - 23 Eylül 2009, 16:57

Yanlis anlamayin ama daha once programcilik tecrubeniz yoksa, bence oradan baslayin. Ses kartina erismek derken, herhalde dogrudan donanimla konusmayacagini zi, onun yerine ya isletim sisteminin bir arabirimini yada 3. parti bir kutuphane (OpenAL gibi) kullanmaniz gerektigini biliyorsunuzdur . Ayni sekilde, 3G, 4G, ethernet yada WiFi... ne olursa olsun, her turlu network islemi icin BSD soketlerini kullanabilirsin iz.

Once BSD soketlerini kullanarak bir (blocking) client-server uygulamasi yazin. iPhone'dan bilgisayariniza yada sizin network disindaki bilgisayarlara baglanip veri okuyup yazmayi deneyin. Sonra non-blocking/asynchronous soketler kullanin.

Sonra ufak bir WAV (wave) dosyasini iPhone aktarip isletim sisteminin Multimedia arabirimini (Multimedia API - dokuman basligi da "Using Sound in iPhone OS") kullanarak bu dosyayi caldirmayi (playback) deneyin.

Siz iPhone SDK ile gelen dokumanlarda merak ettiginiz hususlari aradiniz mi? Orada yoksa, Google'da aradiniz mi?
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

serdalcolak

Cevap #38 - 24 Eylül 2009, 09:26

a
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2009, 12:34 Gönderen: serdalcolak »

serdalcolak

Cevap #39 - 02 Ekim 2009, 12:41

a
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2009, 12:32 Gönderen: serdalcolak »

?smail Pazarba??

Cevap #40 - 02 Ekim 2009, 15:29

Bence arastirmalara devam edin. Once masaustu (yada diz ustu) Macintosh bilgisayarinizd a bu dediklerinizi yapin. Sonra iPhone'a port etmeniz daha kolay. Yanlis anlamayin, sevkinizi kirmak icin de demiyorum ama once BSD soketlerinin nasil calistigini anlamalisiniz. Bunun icin de pratik yapmaniz lazim.

Bir NIC'in birden fazla IP adresi olabilir. Bir alette birden fazla NIC te olabilir. iPhone'u bilmiyorum ama mesela Windows Mobile'da ayrica connection manager var; hangi baglanti hangi arabirim uzerinden akacak, WAP mi, GPRS mi, WiFi mi, PC ile baglanti mi... Ama bunlardan once, "socket" nasil calisiyor konusu gelir.

NIC: Network Interface Card (illa ki fiziki kart olmasina gerek yok). Yani network arabiriminiz. Bir bilgisayarda birden fazla NIC olabilir. Routing table, hangi IP uzerinden nereye baglanacagini iceren bir tablodur. Bazen bir interface yerel aga baglidir. Bu durumda yerel ag adresleriyle olan baglantilar o interface uzerinden gider ve gelir. Ikinci bir interface te DHCP'ye bagli ve onun routing tablosu girdileri Internet'i isaret edebilir.

Sizin once alette kac NIC var tesbit etmeniz, ardindan her bir NIC'in IP adreslerini okumaniz lazim. Biraz, tabiri caizse amelelik gerektiriyor (yani donguler yazmak, sysctl ile ugrasmak, vs.) ama bence profesyonelcesi boyle olur. Emulatorden dolayi IP adresi alamiyordur belki, onu bilemem. Varsa, Safari ile bir web sitesini ziyaret etmeyi deneyin.

UDP protokolunun iPhone ile hicbir iliskisi yok. BSD soketlerini kullanin. Isin network kismi, Windows'ta da, Windows Mobile'da da, FreeBSD'de de, Linux'ta da, Symbian'da da, masaustu bilgisayardaki Mac OS X'te de iPhone'da da ayni; BSD soketleri. NIC bulma, IP adresini tesbit etmenin cok verimli ve "portable" bir yolu galiba yok (yerel makine icin gethostname ardindan gethostbyname yapanlar var). O yuzden denemelerinizi once rahatca masaustunde yapmanizi tavsiye ediyorum. Emulator IP adresi aliyor mu almiyor mu gibi seylerle cok ugrasmayin bence; kod calisiyor mu, once ondan emin olun.
Mac Pro 2 x 2.6GHz Quad-Xeon + 7 GiB RAM + ATI Radeon HD5770 + 2.6TB HDD + 10.7 ENU/NO

HAI
CAN HAS STDIO?
KTHXBYE[/url]

serdalcolak

Cevap #41 - 03 Ekim 2009, 10:26

anlad?m.sa?olun
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2009, 17:11 Gönderen: serdalcolak »

serdalcolak

Cevap #42 - 05 Ekim 2009, 10:19

zor bi program ya
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2009, 17:12 Gönderen: serdalcolak »

newmac

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Ynt: ?phone ve mac için yaz?l?m geli?tirme
Cevap #43 - 30 Nisan 2010, 20:37

Bittürk sitesinde Tiger'?n VMware disk imaj? vard?, Windows'da ki VMware ile çal???yor denildi?ine göre. Hiç denemedim aç?kcas?.  Hackintosh'a girer ki, destek veremeyiz. Ama performans?na göre  dü?ünürsek yaz?l?m yapmaya müsait olur.

Merhabalar,

Bi süredir windows üzerinde iphone sdk nas?l kullan?l?r? ara?t?r?yorum.Ve her yerde bunun mümkün olmad???na dair yaz?lar okudum.
iphone sdk kullanmaya ba?lad???mda bende bi mac al?cam kendime, sadece merak?m? gidermek için soruyorum, a?a??daki linklerde baz? dökümanlar buldum konuyla ilgili, bunlar? daha önce denemi? birileri varm?d?r? tecrübelerini payla?abilir mi?

http://theappleblog.com/2008/10/07/ibm-extends-iphone-development-to-windowslinux-programmers/
http://pjtrix.com/iphone/articles/eclipse-cdt/os-eclipse-iphone-cdt-pdf.pdf
http://code.google.com/p/iphone-dev/wiki/Building
http://modmyi.com/wiki/index.php/Installing_toolchain_for_windows

http://www.dragonfiresdk.com/index.htm
http://www.tersus.com/#Id=3212
http://itunes.apple.com/us/app/rentals/id349099997?mt=8

karatash

• Lütfen buraya bilgisayar?n?z?n özelliklerini yaz?n?z.
Cevap #44 - 26 Şubat 2013, 13:45

ben de mac ve ?phone yaz?l?m geli?tirmelere ba?lamak istiyorum e?er beni bu konuda yönlendirirseniz çok sevinirim detaylar neler ve birde elinde döküman olan varsa payla??rsa çok minnettar olurum..
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2013, 15:52 Gönderen: Bu?ra Henden »

Yenilogo Logo ve Kurumsal Kimlik Hizmetleri